2024. 07. 22. hétfő

Magdolna
1 EUR 391 HUF
1 GBP 464 HUF

Görény a kádban: Fürdessük meg?

Fürdessük-e a görényünket, és ha igen, akkor milyen időközönként? Elmúlik-e a szaga, ha megfürdetjük? Nos a válasz: igen is, meg nem is. Fürdethetjük, de csak ritkán! Rossz hír viszont, hogy a szaga NEM múlik el a fürdetéstől.

Sokan úgy vélik, hogy a vadászgörény szaga (főleg az ivaros állatoké) fürdetéssel csökkenthető, illetve megszüntethető. Ez azonban tévedés. Több olyan görényes gazdi van, aki még egyszer sem fürdette meg a görényét, az állatnak mégis csillogó, jó illatú a bundája. Ezzel szemben minél sűrűbben fürdetjük az állatot, annál erőteljesebb lesz a szaga. Ennek magyarázata a következő: minden egyes alkalommal, amikor megfürdetjük, a szappan vagy a sampon megbontja a bőr zsírrétegét, amire a görény intenzívebb faggyútermeléssel reagál, hogy kompenzálja bőre szárazságát. Ennek a faggyúnak köszönhető az „egyeseket zavaró” görényszag. A túl gyakori fürdetés a görénynek is kiszáríthatja a bőrét, csökkentheti annak zsírrétegét és ez által viszketést okozhat.

Mikor fürdessük?

Évente egyszer-kétszer bőven elég megfürdetni görényünket (például a vedlést követően), illetve alkalomszerűen akkor, ha valamiért nagyon bepiszkolta magát és másképp nem lehet megtisztítani (például sár, olaj, lekvár, méz, hamu- a görények fantáziája ugyanis kifogyhatatlan).

Pároztatást követően a nőstény görények gazdái néha panaszkodnak, hogy eléggé szagos lett a görényük a hímmel eltöltött időszak után. Ilyen esetben is meg lehet fürdetni a nőstényt, de a magas fertőzésveszély miatt csak folyóvízzel, csap alatt vagy zuhanyrózsa segítségével. Ilyenkor a kádban vagy lavórban történő fürdetést ne alkalmazzuk!

A fürdetés fortélyai

A fürdetésre érdemes felkészülni nekünk is lelkileg, mert a görények nagyrésze írtózik a víz minden formájától (bezzeg nyáron, melegben szívesen horgásznak, búvárkodnak egy lavór vízben) és „kézzel-lábbal”, azaz az ő esetükben az összes karmukkal ellenkezni fognak a fürdetés ellen.De ha már muszáj, akkor kézmeleg vízben fürdessük, ne stresszeljük még azzal is, hogy túl hideg vagy túl meleg a zuhany.

Ma már kapható görények számára készült sampon, de ha ez nem áll rendelkezésünkre, akkor cicasampont is használhatunk. Vigyázzunk arra, hogy fürdetés közben a vegyszer nem menjen bele se a szemébe, se a fülébe, mert gyulladást okozhat. Sőt a legjobb, ha a fejét nem is vizezzük be. Az utolsó samponozást követően pedig jól öblítsük le a bundáját. Ezt lehetőleg zuhannyal, vagy a csap alatt, folyóvízzel tegyük, mert a bundában maradt sampon is viszketést okozhat. Fürdetés után először hagyjuk, hadd rázza ki a vizet a bundájából, amennyire csak tudja.

Fürdés után egy száraz, nagyméretű törülközőbe beletekerve tegyük be a hordozójába és hagyjuk bezárva ott kis ideig. Azért fontos, hogy ilyenkor bezárjuk, mert vizesen szeret mindenbe beledörgölőzni, belehemperegni (például az alomba, virágföldbe). Így pedig semmi értelme nem lenne a fürdetésnek.

A hordozóban viszont a göri vígan fogja rendezgetni a bundáját, sőt nagy valószínűséggel még el is szenderedik és eközben szépen megszárad. Hajszárítót ne használjunk a szárításhoz, mert egyrészt kiszárítja a bőrét, másrészt pedig magától is nagyon hamar megszárad a bundája.

Tiszta vízben bármikor

Természetesen a fenti fürdetési korlátozás – a minél ritkább, annál jobb – csak a samponos fürdetésre vonatkozik. Tiszta vízben annyiszor fürödhet görényünk, amennyiszer csak jólesik neki. Ha állatunk imádja a vizet, akkor nyáron kitehetünk egy lavórt (lakásban érdemes a fürdőszobában elhelyezni) félig tele vízzel és dobáljunk bele pár pingponglabdát vagy kupakot. Ezeket nagy élvezettel- és búvárokat, horgászokat megszégyenítő ügyességgel – fogja kihalászni. Ha viszont ki nem állhatja vizet, akkor inkább ne erőltessük bele.

Ferenc Krisztina

allatbarat.hu

 

Érdekesnek találtad? Oszd meg a Facebookon!

Facebook

Kapcsolódó cikkek

További cikkek