2024. 07. 20. szombat

Illés
1 EUR 391 HUF
1 GBP 464 HUF

Téves előrejelzések és a tények

A Miskolci Egyetem cáfolja a pontatlan állításokat és visszautasítja a szakmaiatlan megjegyzéseket Az Index Kisvárosban ne legyen már agysebészképzés! című cikke alaptalanul utal a miskolci jogász- és bölcsészképzés megszüntetéséről szóló kormányzati döntésre. Az írás több vonatkozásban is elferdíti a valóságot, és az ismert oktatáskutatónak a Miskolci Egyetemre vonatkozó, kivétel nélkül negatív prognózisait tendenciaszerűen válogatja össze, és ezzel az intézmény jó hírnévhez fűződő jogos érdekeit sérti.
Kétségkívül Miskolcon is csökkent a jelentkezői létszám (összes jelentkezőké -18,7%, elsőhelyeseké -16,9%), de a mérséklődés az országos átlaghoz (-22.4%) képest kisebb, és jóval kedvezőbb, mint számos más fővárosi vagy vidéki tudományegyetemen, ill. neves főiskolán. (Az adatok a felvi.hu-n ellenőrizhetőek!)
Nem felel meg a valóságnak, hogy a Bölcsészettudományi Karra ne jelentkeztek volna, mint ahogyan azt – a miskolci ügyekben gyakorta tájékozatlan – Polónyi István, a rivális Debreceni Egyetem professzora állítja. A 2013. évi általános felvételi eljárásban – a cikk utalásával szemben – 763-an jelölték meg az ME BTK-t, s közülük 298-an nyertek felvételt. A humán képzésre szüksége van a régiónknak, hiszen a hátrányos helyzetű térség felemelkedésének egyik esélye a tanulás. Jól mutatja ezt, hogy Budapest és Pest megye után Borsod-Abaúj-Zemplénből adták be a legtöbb felvételi jelentkezést ez év tavaszán. Mint közismert, Miskolc, Borsod-Abaúj-Zemplén megye és általában az északkelet-magyarországi régió a rendszerváltozás vesztese. Az egyetem universitas-jellege nélkül a lecsúszás tovább folytatódna. Az intézmény képzési területeinek szűkítése nem csupán az egyetemet, de a régiót is ellehetetlenítené, amelynek beláthatatlan következményei lennének. E szűkítést semmi sem indokolja: a jogtudományi karra 900 fölötti, a gazdaságtudományi karra csaknem 800 továbbtanulni szándékozó adta be jelentkezését. Elsőhelyes jelentkezőink 80%-a sikerrel vette az akadályokat.
Az írás további hamis állítása: „a szenátus nemrég 47 közalkalmazott, főleg oktató-kutató elbocsátásáról is döntött.” A valóság ezzel szemben az, hogy az elbocsátottak között egyetlen oktató-kutató sem volt, mindössze egy dékánhelyettesi poszt szűnt meg. Kiemeljük továbbá, hogy gazdálkodási kényszerek miatt szakokat nem szüntettünk meg, működésüket nem függesztettük fel, sőt újabb képzésekkel bővítettük kínálatunkat.
Polónyi István álláspontja szerint „a »gazdaságilag helytálló« rektori pályázatot várják Miskolcról, vagyis egy olyan vezetőt, aki »kinyírja majd a jogász-, a közgazdász- és a bölcsészkart«. A saját emberüket akarják odatenni, »nem is értem, hogy áll még ott a képzés« – jegyezte meg a szakértő.” Az Emberi Erőforrások Minisztériuma csütörtökön közölte az MTI-vel, hogy a Miskolci Egyetemnek augusztus 15-től jogász rektora lesz, Prof. Dr. Torma András személyében. Így nem feltételezhetjük, hogy a kormányzat szándékai a fentiekkel egyezőek lennének.
Határozottan visszautasítunk minden olyan szándékos, vagy ismerethiányból fakadó negatív hangulatkeltést, amely a jelenleg is zajló pótfelvételi időszakban kárunkra lehet. Biztosak vagyunk abban, hogy nincs olyan központi szándék, amely a Miskolci Egyetem bármely karának megszüntetését irányozná elő. A minisztérium jogászai tudják – amit tudnia kellene minden szakértőnek –, hogy a kar megszüntetése a szenátus hatáskörébe tartozik. A Miskolci Egyetem szenátusának nincs ilyen szándéka. A teljes képzési körben szeretettel várjuk a pótfelvételire jelentkezőket.

Miskolc, 2013. augusztus 2.
                        Prof. Dr. Stipta István
                        megbízott rektor

Érdekesnek találtad? Oszd meg a Facebookon!

Facebook

Kapcsolódó cikkek

További cikkek