2024. 05. 19. vasárnap

Ivó, Milán
1 EUR 388 HUF
1 GBP 452 HUF

Kényszertörlés a kötelezettségszegő vállalkozásokkal szemben

2012. március 1-jétől jogszabályi lehetőség nyílt az ún. kényszertörlési eljárásokra. A jogintézmény célja, hogy a működésképtelen, vagyontalan és alkalmazottak nélküli cégektől a piac megtisztuljon és így a szabályosan működő vállalkozások versenyképessége növekedjen.

A kényszertörlést szankciós jelleggel rendelheti el a cégbíróság azoknál a társas vállalkozásoknál, amelyek nem a jogszabályoknak megfelelően működnek, például nem teljesítik a számviteli beszámolójuk közzétételével kapcsolatos kötelezettségüket, de kényszertörlés vár azokra a cégekre is, melyek adószámát a NAV jogerősen törölte. Utóbbiakat a cégbíróság legkésőbb a NAV-tól kapott értesítést követő 15 munkanapon belül megszűntnek nyilvánítja és kényszertörlésüket rendeli el. A jogerősen elrendelt kényszertörlési eljárást visszafordítani nem lehet, az mindenképpen a vállalkozás megszüntetésével zárul.

A kényszertörlési eljárásnak az érintett cég tagjaira és a vezető tisztségviselőire nézve komoly következményei lehetnek. Ha a társaságot kényszertörlési eljárásban törlik, és a cég kiegyenlítetlen kötelezettséget hagyott hátra, ezért a tartozásért a korábbi többségi befolyással rendelkező (vagy egyedüli) tagnak a hitelező által indított pert követően helyt kell állnia. A vezető tisztségviselő, illetve a tag fizetési kötelezettsége a vállalkozási formától függetlenül fennáll, tehát adott esetben a korlátolt felelősségű társaság tartozásaiért is felelősséggel tartoznak. További szankcióként a cégbíróság a kényszertörlési eljárást követően a korábbi vezető tisztségviselőt, valamint a korábbi többségi befolyással rendelkező (illetve egyedüli) tagot akár 5 évre is eltilthatja attól, hogy más cégben vezető tisztségviselő vagy többségi befolyással rendelkező tag, illetve közkereseti társaság tagja, vagy betéti társaság beltagja legyen.

Az újonnan alakuló társaságoknál a NAV az adóregisztrációs eljárásban akadálynak tekinti és az adószám megállapítását megtagadja többek között akkor is, ha a vezető tisztségviselő vagy képviseletre jogosult tag korábbi cégét kényszertörlési eljárásban a jogszabályban meghatározott mértékű hátralékkal törölte a cégbíróság.

A NAV vizsgálja a mögöttes felelősök, az ügyvezetők, tagok magatartását és él minden jogszabály adta lehetőséggel annak érdekében, hogy a visszaéléseket megakadályozza.

Nemzeti Adó- és Vámhivatal
Észak-magyarországi Regionális Adó Főigazgatósága

 

Érdekesnek találtad? Oszd meg a Facebookon!

Facebook

Kapcsolódó cikkek

További cikkek