2024. 07. 19. péntek

Emília
1 EUR 390 HUF
1 GBP 463 HUF

Harsányban, Encsen, Mezőkövesden díszpolgári kitüntetést is átadtak az ünnepen

Szinte minden településen egész napos programot szerveztek az idei Augusztus 20-i, új kenyér ünnepén, de több helyen arra is felhasználták az ünnepet, hogy kitüntették azokat, akik sokat tettek a régióért.

 

 

A Harsány Díszpolgára címet Tállai András, a térség országgyűlési képviselője, a Belügyminisztérium önkormányzati államtitkára kapta meg.A hazaszeretet ünnepe Harsányban

Ökumenikus istentisztelettel, kitüntető címek átadásával, folk rock műsorral ünnepeltek harsányban augusztus 20-án.

Az ökumenikus istentisztelet és az új kenyér megszentelése, megáldása, valamint ünnepélyes megszegését követően Szabó Gergely polgármester köszöntőjét hallgathatta meg a több száz résztvevő. A község első embere a hazaszeretet mindennapok cselekedeteire, illetve gondolkodására ható fontosságát hangsúlyozta. Az ünnepi gondolatok után a kitüntető címek átadása következett. A község képviselő-testülete településért végzett példaértékű, áldozatos munkájáért, támogatásáért díszpolgári címet adományozott Tállai András Önkormányzatokért Felelős Államtitkárnak, a térség országgyűlési képviselőjének, Harsány Községért Emlékérmet, pedig Szilvási András családi gazdálkodónak.A rendezvény végén a Kiss Kata Zenekar népzenei elemekkel és néptánccal tarkított produkciója aratott nagy sikert. Este látványos tűzijátékkal zárult az ünnepi program.

 

Demján Sándor lett Encs díszpolgára. A Demján Sándor Alapítvány 2006-ban kezdte el kistérségi támogatási programját azzal a céllal, hogy Észak- és Kelet-Magyarország elmaradott, többszörösen hátrányos helyzetű településein élő, szociálisan rászoruló gyermekeket és fiatalokat támogasson.

 

 

 


Pap János lett Mezőkövesd díszpolgára a város képviselő-testületének döntése értelmében ebben az esztendőben. A Pro Urbe díjat Laczkó Pető Mihály, valamint Holdoner István vehette át. A kitüntetéseket az augusztus 20-án megrendezett városi ünnepség keretében kapták meg a jutalmazottak dr. Fekete Zoltán polgármestertől.
Pap János a rendszerváltás után, 1990 és 1994 között volt településünk első polgármestere, így az általa vezetett képviselő-testület nevéhez fűződik a közigazgatás helyi átszervezése. Pap János a közéleti tevékenység mellett a kulturális életben is kiemelkedő munkát végzett a Matyóföldi Alkotók és Művészetpártolók Egyesületének vezetőjeként, továbbá aktívan részt vett például a Matyóföld Periodika szerkesztésében.
Laczkó Pető Mihály művész-tanár 1957-ben született Mezőkövesden. Az általános, valamint középiskolai tanulmányainak befejezését követően Tiszaújvárosban, majd Budapesten tanult, ahol 1987-ben a Képzőművészeti Főiskola festő szakán szerzett diplomát. Az iskola befejezése óta Mezőkövesden él és alkot. Feleségével, Tábori
Arankával és gyermekeikkel közösen létrehozták az „Életfa” Alkotóközösséget. Munkáik az általuk működtetett alkotóházban és egy önálló kortárs galériában folyamatosan látogathatóak. Laczkó Pető Mihály emellett a Szent László Gimnázium és Közgazdasági Szakközépiskola művész-tanáraként segíti, gondozza és oktatja a diákokat. Életének egyik fontos küldetése a mezőkövesdi Takács János festőművész alkotásainak megőrzése az utókor számára. Laczkó Pető Mihály mintegy negyedévszázada tanulmányozza, illetve gondozza a kiváló festő műveit és fontos szerepet tölt be a Takács János állandó kiállítás kialakításában, amely a Városi Galériában fog helyet kapni.
Holdoner István vállalkozó a gazdasági életben, valamint a sport területén elvégzett kiemelkedő munkájáért vehette át a rangos elismerést. A 20 évvel ezelőtt megalapított Gráf Állványzat Kft. a kezdeti nehézségek után ma már korszerű telephelyen kiváló szakemberekkel és megbízható gépjárműparkkal rendelkezik. A cég Mezőkövesd egyik dinamikusan fejlődő gazdasági társasága, amely az elmúlt években meghatározó vállalkozássá nőtte ki magát Mezőkövesden. Holdoner István emellett a helyi sportéletben is letette a névjegyét, hiszen személye összefonódott a Mezőkövesdi KC csapatával. Az 1993-ban megalakult kézilabda klub lelkes támogatója volt, majd később a szervezet elnökeként tevékenykedett. Holdoner István irányításával egy évtized alatt az NB II-ből az első osztályba jutottak fel a kövesdi kézilabdázók és a város történetében első felnőtt csapatként képviselhették Mezőkövesdet a legmagasabb osztályban, ahol a gárda öt éven keresztül eredményesen vitézkedett.

Az augusztus 20-ai városi ünnepség koszorúzással kezdődött a Szent László téren, majd ünnepi Szent misével folytatódott a Jézus Szíve templomban. Ezt követően a templom előtt lebonyolított ünnepi műsor keretében Csiger Lajos, a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Közgyűlés alelnöke mondott beszédet. Csiger Lajos kiemelte többek között Szent István király történelmi szerepét és az államalapítás napjainkra vonatkozó üzenetét. Csiger Lajos hangsúlyozta továbbá, hogy egy nemzet akkor lehet erős, ha van bátorsága szembenézni a múltjával és jelenével, továbbá a nemzetnek vannak közös céljai, melyeknek mindenki tagja lehet és részt vehet a közös célok megvalósításában. Az ünnepség keretében dr. Berkes László pápai prelátus, valamint Gordos Attila református lelkész megáldotta az új kenyeret, majd ezt követően dr. Fekete Zoltán polgármester szegte meg a kenyeret. Az ünnepséget a Szent László Kamarakórus előadása színesítette.
A városi ünnepség a Honfoglalás című rockoperával folytatódott. A két felvonásos színdarabot a Sziget Színház előadásában tekinthették meg a jelenlévők. A színészek nagyszerű előadásában testközelből ismerhettük meg a magyar történelem egyik kiemelkedő eseményét. Az augusztus 20-ai ünnepség látványos tűzijátékkal zárult.
M. Zs.

Érdekesnek találtad? Oszd meg a Facebookon!

Facebook

Kapcsolódó cikkek

További cikkek

Fejtörő az öt karika jegyében
A korábbi nyári olimpiákhoz hasonlóan idén immár harmadszor invitálja olimpiai játékra a sportkedvelőket a II. Rákóczi Ferenc Könyvtár. A kérdések a p…