2024. 07. 18. csütörtök

Frigyes
1 EUR 390 HUF
1 GBP 463 HUF

Az aranyon nem fogott ki péntek tizenharmadika

Péntek tizenharmadika hű maradt nevéhez és több európai ország számára is azt bizonyította, hogy nem árt komolyan venni a sokszor ideje múltnak hitt hiedelmeket.

Az egyik meghatározó nemzetközi hitelminősítő intézet, a Standard and Poor’s az erre a napra időzített döntésével, mely szerint az euróövezet kilenc tagjára rányomta a „rossz adós bélyeget” (igaz, egyesek számára ez már visszatérő érzés lett!) újabb mélyütést vitt be a sok pofontól már így is tántorgó európai közös valutának.
De nem mindenki lógatta orrát ezen a hírhedt napon. Az aranyban gondolkodók már az egymást követő második héten dörzsölhették elégedetten markukat annak látván, hogy az előzetes jóslatok ellenére a legkedveltebb befektetési formájuk folyamatos erősödést mutat. Ráadásul mindezt úgy teszi, hogy az egyik legnagyobb ellenlábasa, a dollár sem gyengélkedik.
Az erősödést előidéző tényezők közül az euró értékvesztése mellett a nyersolaj magas ára játszotta a főszerepet.

Hogy mi várható erre a hétre? Nos, némi iróniával azt is mondhatjuk, hogy a lassan mindenki által félt hitelminősítők nem terveznek újabb bejelentést. Ami viszont biztos: a kínai gazdaság 2011 utolsó negyedévi teljesítményéről érkezett, a vártnál sokkal jobb hírek erősen megtámogatják a sárga nemesfémet. Ennek is köszönhetően az arany áttörte az 1650 dolláros ún. ellenállási szintet és ha a folyamat töretlen marad, akkor a hét végéig az 1700 dolláros szint közelébe kúszhat.
Ennél is biztosabbnak mondható, hogy az euróban számolt ára az év első napjaiban 1200 euró/uncia szintnél megkezdett erősödését szinte töretlenül folytatja. Ma már átlépte az 1300 eurós értékvonalat. Egyelőre nem látszanak azok az erők, amelyek megtörhetik az arany euróban számolt értékének lendületét.

A befektetők számára továbbra is ajánlott azon főbb fejlemények figyelése, amelyek árfelhajtó hatással bírnak a nemesfémekre. Ezek az alábbiak:
• az euróövezettel kapcsolatos információk közül elsősorban Görögország és a magánhitelezők közötti tárgyalások alakulása, amelyek során Athén igyekszik elérni az államadósságának önkéntes és részleges leírását. Az egyeztetések kudarca esetén már elkerülhetetlenné válik a görög államcsőd;
• az iráni atomprogram kapcsán kibontakozott diplomácia-politikai feszültség, amely nyomán a nyersolaj ára folyamatosan emelkedik;
• hírek a jegybankok további aranyvásárlásáról, amely a sárga nemesfémbe vetett bizalom egyik legmarkánsabb kifejezési formája.

 

Érdekesnek találtad? Oszd meg a Facebookon!

Facebook

Kapcsolódó cikkek

További cikkek