2024. 07. 18. csütörtök

Frigyes
1 EUR 390 HUF
1 GBP 463 HUF
  • Főoldal
  • »
  • Eu hírek
  • »
  • Az Európa Kulturális Fővárosai kezdeményezés 25. évfordulóját ünnepli az EU
Az Európa Kulturális Fővárosai kezdeményezés 25. évfordulóját ünnepli az EU

Az Európa Kulturális Fővárosai kezdeményezés 25. évfordulóját ünnepli az EU

Az Európa Kulturális Fővárosai kezdeményezés 25. évfordulóját ünnepli az EUMárcius 23-24-én az Európai Bizottság Brüsszelben tartott konferenciával és kiállítással ünnepli meg az Európa Kulturális Fővárosai kezdeményezés 25. évfordulóját. A rendezvényen az egykori, a jelenlegi és a leendő kulturális fővárosok, valamint más rendezvényszervezők több, mint 400 képviselője vesz majd részt. José Manuel Barroso elnök és Andrula Vasziliu biztos az Európai Parlament kulturális bizottságának elnöke, Doris Pack közreműködésével nyitja meg majd a rendezvényt. A konferencia középpontjában a tapasztalatcsere, a helyes gyakorlatok megosztása áll, valamint a kezdeményezés 1985‑ös beindítása óta elért eredményeinek értékelése.

„Ez a kezdeményezés kiválóan szemlélteti az EU kulturális sokszínűség iránti elkötelezettségét, valamint azt is, hogy hogyan képes a kultúra összehozni az Európában élő embereket. Meg szeretném köszönni valamennyi kulturális fővárosnak, hogy mikor magukénak tudhatták e címet elősegítették, hogy Európa a középpontba kerüljön. Továbbá kívánom, hogy az Európa Kulturális Fővárosai kezdeményezés az elkövetkezendő 25 évben is hasonló sikerrel járjon,” – nyilatkozta Barroso elnök.

„A 25. évforduló alkalmat ad arra, hogy értékeljük a hatalmas sikert, amelyet a kezdeményezés mint a kreativitás, a munkahelyteremtés, a társadalmi befogadás, a rehabilitáció és a turizmus ösztönzője eddig elért. Európában ez egyike a legismertebb kulturális eseményeknek, és biztos vagyok benne, hogy az elkövetkezendő 25 évben is azt fogja képviselni, ami a legjobb Európában,” – jegyezte meg, Andrula Vasziliu, az oktatásügyért, a kultúráért, a többnyelvűségért és az ifjúságpolitikáért felelős biztos.

A konferencia első napján a hivatalos ünnepség, valamint az egykori, a jelenlegi és a leendő kulturális fővárosok eszmecseréje zajlik. A második nap már inkább stratégiai jellegű lesz: a kezdeményezés eredményeit és szellemi hagyatékát vizsgálja.

1985 óta, amikor Athén volt Európa kulturális fővárosa, Európa-szerte több, mint 40 város viselte a címet. Ebben az évben Essen a Ruhr-vidék képviseletében (Németország), Pécs (Magyarország) és Isztambul (Törökország) Európa kulturális fővárosai.

Az Európa Kulturális Fővárosai projekt fő céljai a következők:

  • az európai kultúrák gazdagságának és sokszínűségének hangsúlyozása;

  • az európai polgárok közötti kölcsönös megértés elősegítése;

  • az egy európai családhoz való tartozás érzésének ösztönzése azáltal, hogy tudatosítja a közös európai gyökereket és a jövőbeni közös célokat.

Az Európa Kulturális Fővárosai kezdeményezés egyedülálló lehetőség a városok hosszú távú rehabilitációjára azáltal, hogy új lendületet visz kulturális életükbe, kreatív iparágaikba, és átalakítja arculatukat.

A néhai Melina Mercouri, ünnepelt színésznő és Görögország egykori kulturális minisztere francia kollégájával, Jack Langgal együtt álmodta meg az Európa Kulturális Fővárosa projektet.

Európa Kulturális Fővárosai, 1985-2011

1985 : Athén (Görögország)

1986 : Firenze (Olaszország)

1987 : Amszterdam (Hollandia)

1988 : Berlin (Németország)

1989: Párizs (Franciaország)

1990 : Glasgow (Egyesült Királyság)

1991 : Dublin (Írország)

1992 : Madrid (Spanyolország)

1993 : Antwerpen (Belgium),

1994: Lisszabon (Portugália)

1995 : Luxemburg (Luxemburg)

1996 : Koppenhága (Dánia)

1997 Szaloniki (Görögország)

1998: Stockholm (Svédország)

1999: Weimar (Németország)

2000 : Bergen (Norvégia), Bologna (Olaszország), Brüsszel (Belgium), Helsinki (Finnország), Krakkó (Lengyelország), Prága (Cseh Köztársaság), Reykjavík (Izland), Santiago de Compostela (Spanyolország)

2001: Rotterdam (Hollandia) és Porto (Portugália)

2002 : Brugge (Belgium) and Salamanca (Spanyolország)

2003 : Graz (Ausztria)

2004 : Genova (Olaszország) és Lille (Franciaország)

2005 : Cork (Írország)

2006 : Pátra (Görögország)

2007 : Nagyszeben (Románia) és Luxemburg (Luxemburg)

2008 : Liverpool (Egyesült Királyság) és Stavanger (Norvégia)

2009 : Vilnius (Litvánia) és Linz (Ausztria)

2010 : Isztambul (Törökország), Essen a Ruhr-vidék képviseletében (Németország) és Pécs (Magyarország)

2011 : Turku (Finnország) és Tallinn (Észtország)

2010 : Guimarães (Portugália) és Maribor (Szlovénia)

2011 : Marseille (Franciaország) és Kassa (Szlovákia)

Érdekesnek találtad? Oszd meg a Facebookon!

Facebook

Kapcsolódó cikkek

További cikkek