2024. 07. 20. szombat

Illés
1 EUR 391 HUF
1 GBP 464 HUF

Természetes állapotukban őrzik meg a Bükki barlangokat

Befejeződött a Szent István-barlang rehabilitációja. A Bükki Nemzeti Park Igazgatóság napokban befejeződött beruházásának célja a cseppköveket jelentősen károsító barlangi lámpaflóra terjedésének megakadályozása volt. Korábban a természeti képződményeket pusztító növények terjedésének a nagy hő-, és erős fénykibocsátású lámpák teremtettek kedvező életfeltételeket. A rehabilitáció keretében ezen káros folyamat megállítása érdekében korszerű LED-es fényforrásokra cserélték a régieket. Az Igazgatóság nemcsak a fokozottan védett Szent István-barlang, hanem a Kiskőháti-zsomboly, valamint a megkülönböztetetten védett Soltész-kerti-mésztufabarlang természeti állapotának megőrzését is célul tűzte ki. A három érintett barlang rehabilitációjára EU-s KEOP források felhasználásával csaknem 170 millió Ft-ot fordított a BNPI.

A Szent István-barlang világítási rendszerét 1988-89-ben építették ki. Az elmúlt 25 évben a beépített lámpatestek elavultak, ráadásul nagy mennyiségű hőt termeltek, így a hősugárzással együtt járó fénykibocsátás miatt a lámpatestek körül, valamint a nagy felületű cseppkőlefolyások, állócseppkövek és cseppkőoszlopok megvilágított felületein zöld moha- és algaszőnyeg, úgynevezett lámpaflóra alakult ki. A mohaszőnyeg nemcsak esztétikailag rombolta a látványt, hanem fizikailag is károsította a képződményeket. A célirányos vizsgálatok, és a korábban már hasonló céllal megvalósított beruházások igazolták, hogy a speciális LED-es megvilágítás képes a lámpaflóra elterjedését teljesen megakadályozni, miközben az energiafogyasztása töredéke a korábbi, hagyományos izzókkal felszerelt rendszerekének.
A beépített rendszer elsődleges eredménye az, hogy az átfogó vegyszeres kezeléssel eltávolított lámpaflóra már nem tud újból elterjedni. Azonban az új világítástechnika nemcsak a barlang természeti kincseit védi, hanem a több lámpatesttel kialakított rendszer, és a hagyományos izzók színével megegyező színhőmérséklet miatt szebb, részletgazdagabb is a látványosság, miközben a korábban nem látogatható területek is bemutatásra kerülnek.
A beruházás további elemei:
1. Korszerű, huzatmentes ajtóval zárták le a Szent István – barlang mesterséges bejáratát. Ezzel nemcsak helyreállították a természetes barlangi légkörzést, hanem biztonságos módon védik a barlangot a behatolók ellen is.
2. Denevérvédelmi szempontokat figyelembe véve lezárták a fokozottan védett Kis-Kőháti-zsombolyt. A barlangban kicserélték a denevérek őszi és tavaszi vonulását akadályozó főteácsolatot is.
3. A megkülönböztetetten védett Soltész-kerti-mésztufabarlang rehabilitációjával csökkentették az árvízveszélyt a Szent István-barlangban.

Kangúr Tibor

Érdekesnek találtad? Oszd meg a Facebookon!

Facebook

Kapcsolódó cikkek

További cikkek