2024. 11. 22. péntek

Cecília
1 EUR 411 HUF
1 GBP 493 HUF
Kezdőlap » Életmód / Medicina » Medicina » A dohányzás elhagyása nem csak Önre lesz jó hatással

A dohányzás elhagyása nem csak Önre lesz jó hatással

A Dohányzásmentes Világnap

 A dohányzásról mára közismert tény, hogy elképesztően káros a hatása, többek között a különböző rákos és tüdőbetegségek legfőbb okozója. Nem csak az Ön egészségére van káros hatással, hanem másokéra is: a cigarettafüst belégzésével ugyanis a környezetében lévők egészségét is károsítja és nem csak a passzív dohányzás miatt, hanem a harmadlagos dohányfüsttel is, ugyanis a dohányfüstből származó különböző káros anyagok a zárt térben megmaradnak a berendezési tárgyakon és a falakon is.

 

A Dohányzásmentes Világnap (World No Tobacco Day) egy figyelemfelkeltő világnap, amelyet minden évben május 31-én tartanak. 1987-ben hozták létre az Egészségügyi Világszervezet (WHO) tagállamai, hogy felhívják a figyelmet a dohánytermékek emberekre, a közegészségügyre, a közösségekre és a környezetre gyakorolt káros hatásaira.

 

A dohány környezetre gyakorolt hatása

 

A 2022-es Dohányzásmentes Világnap témája, a „Védd meg a környezetet” kiemeli, hogy a dohány egész életciklusa során szennyezi a bolygót, és károsítja minden ember egészségét. A dohánygyártó cégek üzleti gyakorlata, hogy környezetbarátként tüntetik fel magukat hírnevük „zöldre mosása” érdekében.

 

Az eldobott cigarettacsikk jelenti a műanyagszennyezés első számú forrását a világon, de a növényvédő szerek használata a dohánytermesztésben, valamint az erdőirtás (évente 3,5 millió hektárt pusztítanak el) és a nagy mennyiségű víz felhasználása a dohány termesztéséhez szintén káros hatást fejt ki az ökoszisztémára.1 Ezért fontos a dohányt fogyasztó legkülönbözőbb generációk figyelmének felhívása, és mindezen tények tudatosítása.

 

Egészségünkre gyakorolt hatása

 

A fizikai és szellemi teljesítőképesség csökkenése mellett, a dohányzás súlyos betegségek kialakulásában is fő szerepet játszik. A szív- és érbetegségek 25-30%-a, a krónikus hörgőgyulladás és tüdőtágulat okozta halálozások 75%-a, a tüdőrákos halálozások mintegy 90%-a tulajdonítható közvetlenül a dohányzásnak2, míg a COPD (krónikus obstruktív tüdőbetegség) betegek többsége dohányzik, vagy dohányzott korábban. A hazai tüdőgyógyászati ellátásban mintegy 195 ezer COPD-s beteget tartanak nyilván3, de valószínűsíthető, hogy a nem diagnosztizált betegekkel együtt a valós számuk ennek két-háromszorosa.

 

Krónikus obstruktív tüdőbetegség

 

A COPD egy hosszú lefolyású, a tüdő fokozatosan súlyosbodó, visszafordíthatatlan károsodásával járó betegség. Kiváltó oka elsősorban a dohányfüst, de egyéb tényezők – a tartós légszennyezettség, a kemikáliák, az allergia, légúti fertőzések – is elősegíthetik a kialakulását. A COPD fő tünetei a krónikus köhögés és a nehézlégzés, de a tünetek könnyen összetéveszthetők a hörghurut vagy a tüdőgyulladás tüneteivel is.

 

A COPD jelenleg nem gyógyítható, a kezelése az állapot rosszabbodásának megakadályozására és lassítására, illetve a rohamszerű állapotromlások, az úgynevezett exacerbációk megelőzésére szolgál. A kezelés során manapság már alkalmazhatóak különböző hatásmechanizmusú hörgőtágítók és gyulladáscsökkentők, melyek közül már elérhető környezetkímélő inhalátor is.

 

A WHO (Egészségügyi Világszervezet) becslése szerint két évtizeden belül a COPD lesz a harmadik leggyakoribb halálozási ok a világon a szívbetegség és a stroke után, és a betegség sajnos Magyarországon is igen sok embert érint. A COPD lefolyása során a tüdőfunkciók fokozatos elvesztése történik: érdes légzést, köhögést, fokozott nyáktermelést okoz, és a légúti fertőzések esélye is nagyobb a COPD-s betegeknél. A dohányfüsttel szennyezett levegő további irritációt jelent a COPD-ben szenvedők esetében a már eleve gyulladt hörgők számára, ezért betegek számára különösen ajánlatos a dohányfüstös helyszínek kerülése.

 

Terápiák

 

A COPD kezelésének hatékonyságát modern inhaláló készülékek segítik, amelyek egyenletes, finoman porlasztott gyógyszerpermetet képeznek. Ez a tüdőbe belélegezve a legkisebb hörgőkhöz is eljut, így kis dózis is elegendő a tünetek enyhítésére.

 

A betegség kezelése során nagy jelentősége van a szakorvossal való rendszeres kapcsolattartásnak – ez az alapja a kezelés megfelelő beállításának, és annak, hogy a beteg tudatosan, a kellő gondossággal, de félelem nélkül viszonyuljon a saját betegségéhez.

 

A terápiák hatékonyságát javítja az is, ha minél kevesebb szennyezett levegővel, így dohányfüsttel találkozik a beteg. Ha valaki rágyújt egy olyan kerthelyiségben, amely éppen tele van, akkor a dohányfüst jó eséllyel eljut egy COPD-s vagy egy asztmás beteg tüdejébe. Minden bizonnyal sok dohányost tartana vissza a tömegben való cigarettázástól, ha ezzel tisztában lenne.

Érdekesnek találtad? Oszd meg a Facebookon!

Kapcsolódó cikkek

További cikkek

Üdv a pénzügy világában!
Az iskolás évek alatt sokan abszolút távol érezzük magunktól a matematikával összefüggő tantárgyakat, aztán a felnőtt életünkben mégis pénzügyekkel, s…
Elizabeth Koncertshow az Arénában
„Nagy fába vágtuk a nagy fejszénket” – mondta  Janza Kata, az ország Elisabeth-je, a gödöllői Királyi Kastélyban tartott sajtótájékoztatón, ahol behar…

Facebook

Időjárás

Karikatúra

furesz

Legolvasottabb

Hirdetés

Nap vicce

– Hogy hívják a mexikói rigót?
– ???
– Rodrigó!

Forrás: napivicc.hu

Hirdetés
Hirdetés

Horoszkóp