Dmitrij Peszkov állította, minden alapot nélkülöz az a feltételezés, hogy Oroszország megtámadni készülne Ukrajnát. “Attól tartunk, hogy ezekkel az állításokkal Ukrajnában az a cél, hogy leplezzék saját erőszakos fellépésüket a Donbasz ellen, pedig az teljesen meggondolatlan lépés volna – mondta.”
Ukrajna és a Nyugat folyamatosan azzal gyanúsítja Oroszországot, hogy a saját területén végzett csapatmozgásaival Ukrajna elözönlésére készül. A hisztériát elsősorban az amerikai és a brit sajtó kelti, de támogatják ukrán politikusok is, köztük Zelenszkij elnök – mondta Peszkov. „Mi ezt megengedhetetlennek tartjuk. Oroszország békeszerető ország, és jó viszonyban akar élni szomszédjaival” – fűzte hozzá.
Az ukrán fegyveres erők erőszakos fellépésének lehetőségére Alekszandr Lukasenko fehérorosz elnök is kitért hétfőn. Azt mondta, hogy Ukrajna 8 ezer katonát vont össze a térségben, s ha megint háborút indít Donbasz ellen, vagy az orosz határ mentén bárhol, Fehéroroszország nem fog ölbe tett kézzel ülni. „Senkinek se legyen kétsége afelől, hogy melyik oldalon állunk” – szögezte le.
Dmitrij Medvegyev, az orosz nemzetbiztonsági tanács alelnöke hétfőn „Európa egyik legsúlyosabb migrációs válságának” nevezte a fehérorosz-lengyel határon kialakult helyzetet, és azt mondta, hogy „olyan időzített globális hatásai lehetnek, amelyeket nehéz előre kiszámítani”. Ebben a helyzetben orosz részről elemzik a helyzetet, hogy helyes következtetésekre jussanak, és ennek megfelelően határozzák meg a szükséges tennivalót.
“Láthattuk a Közel-Keletről, Észak-Afrikából, Afganisztánból és más régiókból Európába irányuló ellenőrizetlen menekültáradat súlyos következményeit. Ez természetesen a bűnözés, az etnikai és vallási konfliktusok, és általában a társadalmi feszültségek éleződésével jár, hiszen a fogadó országok lakossága feldühödik miatta” – mondta. Medvegyev hangsúlyozta: szükségesnek tartják mindazoknak a térségeknek a megfigyelését, a világon mindenütt, amelyekből a migráció kiindul. Ez vonatkozik az Oroszország és Eurázsiai Gazdasági Uniós partnerei, a Kollektív Biztonsági Szerződés Szervezete (CSTO) és a Független Államok Közössége (CIS) körüli helyzetre is – mondta az orosz nemzetbiztonsági tanács alelnöke.+++
Kiadta: Magyar Békekör