Több mint háromórás tanácskozásán Biden az „együttműködés szükségességéről” beszélt, és – a Bloomberg hírügynökség szerint – azt mondta Hszinek, hogy „Amerika nem támogatja Tajvan függetlenségét”. (Az amerikai hírügynökség értesülését washingtoni hivatalos forrásból nem erősítették meg.)
“Mint már korábban is mondtam, úgy tűnik számomra, hogy Kína és az Egyesült Államok vezetőiként az a felelősségünk, hogy az országaink közötti verseny ne fajuljon konfliktusba, legyen az szándékos, vagy nem szándékos konfliktus. Egyszerűen csak versenyezzünk, őszintén, egyenesen” – mondta Biden a kínai elnöknek. Hszi Csin-ping „régi barátjának” nevezte Bident, hiszen alelnöki minőségükben sokszor találkozott vele, és a következő szavakkal válaszolt Bidennek: „A Föld elég nagy ahhoz, hogy biztosítsa mind Kína, mind az Egyesült Államok fejlődését”. Hozzátette: „Együtt kell haladni, nem pedig ütközni egymással”. Reményét fejezte ki, hogy Biden “politikai vezető szerepet fog játszani a racionális és gyakorlati” kétoldalú kapcsolatok helyreállításában. “Kína megerősíti eltökéltségét a magas szintű nyitás kiterjesztésére, a fejlődési lehetőségek megosztására a világgal, valamint a gazdasági globalizáció befogadóbb, kiegyensúlyozottabb és mindenki számára előnyös irányba történő előmozdítására”.
Szóba kerültek a hosszú távú együttműködés konkrét kérdései, a békés gazdasági versengés feltételrendszere.
A Békekör tudósítója szerint az amerikai-kínai elnöki tanácskozás az enyhülés irányába hatott, és arra utalt, hogy az Egyesült Államok vezető köreiben kezdik belátni, alkalmazkodniuk kell az új nemzetközi realitásokhoz.+++
Kiadta: Magyar Békekör