A Magyar Vöröskereszt Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Szervezetének kezdeményezésére létrejött Kézfogás Klaszter híd a munkaerőpiac perifériájára szorult munkavállalók és a gazdasági piac szereplői között. A Magyar Vöröskereszt három megyei szervezetén túl a klaszter további tagjai a Savic Consulting Kft. és a MIREHAB Szociális Ellátó Közhasznú Nonprofit Kft. Az alapító okiratot aláíró szervezetek és cégek alapvető feladatuknak a megváltozott munkaképességű emberek foglalkoztatását tekintik. Segíteni, támogatni és felgyorsítani szeretnék a hátrányban lévő, de még dolgozni akaró emberek munkaerő-piaci reintegrációját. A társulás célja, hogy valódi értékteremtés mellett minőségi, versenyképes termékeket és szolgáltatásokat kínáljon az észak-magyarországi régió piaci igényeire szabva.
A megváltozott munkaképességű embereknek belépni és visszatérni is nehéz a munka világába. A Magyar Vöröskereszt Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Szervezetének társadalmi vállalkozásai azokat támogatják, akik a legnehezebb helyzetben vannak, de dolgozni és tanulni akarnak. A miskolci székhelyű Tű, Cérna, Szeretet varroda csökkent munkaképességű dolgozókat foglalkoztat. A 2019-től működő üzemben a hagyományos varrodai termékek mellett újítások születnek és olyan kézműves termékekkel bővül folyamatosan a paletta, melyek egyediek és máshol nehezen fellelhetők. Mezőcsáton pedig egy saját, mintegy száz kecskét nevelő állattartó telepet és egy sajtüzemet működtet a humanitárius szervezet. A Kis-Hortobágy Major dolgozóinak 80 százaléka megváltozott munkaképességű vagy fogyatékkal élő munkavállaló. Számos helyi jó példa is bizonyítja, hogy megfelelő képzés után a megváltozott munkaképességű emberek is képesek minőségi termékek előállítására.
Észak-Magyarországon kevesebb a munkalehetőség, ugyanakkor a társadalmi problémák hatványozottan jelen vannak, éppen ezért a társadalmi vállalkozások kiemelt jelentőséggel bírnak, hiszen egyfajta megoldást nyújtanak a munkaerő-piaci integráció problémájára. A fenntarthatósághoz azonban már nem elég a társadalmi cél, szükséges, hogy a szociális vállalkozások rátaláljanak a megfelelő piaci igényre is. Mivel a társadalmi vállalkozások pozitív változásokat idézhetnek elő és innovatív megoldásokat hozhatnak a térség életébe, ezért olyan összefogásra és együttműködésre van szükség, amely segíti az ilyen típusú szociális gazdaság megteremtését és továbbfejlesztését. Ezzel a szándékkal alakult meg a Kézfogás Klaszter. A társadalmi vállalkozások működésének elősegítésében ugyanis kiemelt szerepe van azoknak a szervezeteknek és a társadalmi felelősségvállalásban élen járó vállalatoknak, cégeknek, amelyek üzleti tapasztalataikkal és programjaikkal segíteni tudják a szociális ágazatban működő vállalkozásokat. Éppen ezért a tevékenységek összehangolásával, fejlesztésével, innovatív megoldásokkal, a klaszter összefogni és támogatni kívánja a szociális vállalkozásokat, biztosítani, hogy tevékenységeik hosszú távon is fenntarthatók legyenek.
„A Kézfogás Klaszter megalapításával egy újabb lépést teszünk célunk felé, hogy aktívan közreműködjünk mind a gazdasági, mind pedig a társadalmi értékek megteremtésében. A már meglévő jó gyakorlatokat ötvözve, partnereinkkel összefogva azon dolgozunk, hogy hosszú távon is fenntartható megoldásokat nyújtsunk a legégetőbb társadalmi problémákra.” – mondta Grubert Roland, a Magyar Vöröskereszt Borsod-Abaúj-Zemplén, Heves és Nógrád Megyei Szervezetének igazgatója, a Kézfogás Klaszter elnöke.
A társulás tagjai az észak-magyarországi régióban található helyi értékek és termékek népszerűsítését, valamint az ezekre épülő társadalmi és gazdaságfejlesztési folyamatok elindítását helyezik a középpontba. Nem tömegcikkek gyártására, hanem magas minőségű termékek előállítására vállalkoznak. Céljuk, hogy a régióban fellelhető és megvalósítható terveket támogassák, a termékek hatékonyabb előállítását ösztönözzék, elősegítsék a helyi termelők és a cégek piacra jutását, miközben kiutat mutatnak a munkanélküliségből a hátrányban lévő munkavállalók növekvő csoportjai számára.
Az ALAPÍTÓ OKIRATOT Grubert Roland, a Magyar Vöröskereszt Borsod-Abaúj-Zemplén, Heves és Nógrád Megyei Szervezetének igazgatója, Dobai Szabolcs, a Savic Consulting Kft. ügyvezetője és Kovács Zoltán, a MIREHAB Szociális Ellátó Közhasznú Nonprofit Kft. ügyvezetője írta alá.
A sajtóeseményen részt vett Holler Lajos, a Kézfogás Klaszter koordinátora.
A TÁMOGATÓI OKIRATOT Bánné Dr. Gál Boglárka, a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Közgyűlés elnöke, Skuczi Nándor, a Nógrád Megyei Közgyűlés elnöke és Dr. Juhász Attila Simon, a Heves Megyei Közgyűlés eln