2024. 11. 23. szombat

Kelemen, Klementina
1 EUR 411 HUF
1 GBP 494 HUF
Kezdőlap » Közélet » Köztünk szólva » Ferenc pápa megbékélést hirdetett Irakban

Ferenc pápa megbékélést hirdetett Irakban

Lelkes fogadtatás közepette az emberek békés együttélését hirdette Ferenc pápa Irakban, s a béke lényegét a társadalmi igazságosságban jelölte meg – jelentette a Magyar Békekör a szentatya iraki látogatásának befejeztével kiadott összefoglaló hírében.

Egymás testvérei vagyunk – mondta muszlimoknak és keresztényeknek, zsidóknak és jazidiknak, kurdoknak és araboknak, siitáknak és szunnitáknak, sokféle közösségnek és embernek, a testvéri szeretet hangján. Elítélte a vallási fanatizmust és szélsőségességet.

„Irakot a szívembe zártam” – mondta búcsúzóul a bagdadi repülőtéren, mielőtt visszatért volna Rómába.

A Magyar Békekör nagyra értékeli Ferenc pápa iraki látogatását. Úgy véli, üzenete túl szárnyal az iraki határon, s az egész emberiségnek szól. Készségével a párbeszédre, a kapcsolatépítésre, a közös nevező keresésére és meglelésére az iszlámmal, a másság iránt tanúsított tiszteletével és nyitottságával Ferenc pápa példát mutatott az egyenjogúságon, a kölcsönös tiszteleten alapuló békés együttműködésre.

„A béke erősebb a háborúnál, a testvériség erősebb a testvérgyilkosságnál” – mondta -, arra biztatva felekezeteket, etnikumokat, közösségeket, hogy a jövőbe tekintsenek, és azt keressék egymásban, ami közös, hiszen sérelmei, sebei mindenkinek vannak, békében élni mégis  csak úgy lehet, ha az ember felülkerekedik rajtuk, és megbocsát. „Hívő ember lelkében nem verhet fészket a gyűlölet. A hívő ember szíve nem ismer ellenséget” – jelentette ki a keresztények előtt mondott beszédében, Moszulban. Szavainak súlyát csak az érezheti, aki tisztában van azzal, hogy az iraki kereszténység iszonyatos árat fizetett a 2003. évi amerikai invázióért, majd az Iszlám Állam terrorszervezet 2014-2016 között gyakorolt rémuralmáért. Létszáma másfél millióról 400 ezerre apadt. A kereszténység lényegében megszűnt létezni történelmi otthonában, a Ninivei-fennsíkon. Akik túlélték a népirtást, a kurdokhoz menekültek, akik befogadták őket. A történelmi megrázkódtatások oly mély sebeket ejtettek a lelkeken, hogy azóta is csak néhány tízezren tértek vissza egykori otthonukba.

Ferenc pápa Erbil stadionjában, sok ezer ember előtt köszönetet mondott a kurd népnek a keresztények befogadásáért. A testvéri együttélés szép megnyilvánulásának nevezte.

Az eddigi megosztottság és ellentétek ismeretében szinte hihetetlennek számított az a felekezetek közötti találkozó, amelyet Ábrahám próféta szülőföldjén, az uri síkságon fekvő 6 ezer éves Zikkuratban tartottak. Zsidók, keresztények és muszlimok, jazidik, mandeisták, s más iraki szekták képviselői gyűltek össze Ferenc hívó szavára, és hallgatták meg felszólítását, hogy béküljenek ki és működjenek együtt.

Érdekesnek találtad? Oszd meg a Facebookon!

Kapcsolódó cikkek

A Rotary Ifjú Zseni idei nyertesei
Augusztusban fölszállt a fehér füst…, a sok-sok pályázó közül megtaláltuk azt a három tehetséges fiatalt, akik ebben az évben megnyerték pályázatunkat…

További cikkek

Üdv a pénzügy világában!
Az iskolás évek alatt sokan abszolút távol érezzük magunktól a matematikával összefüggő tantárgyakat, aztán a felnőtt életünkben mégis pénzügyekkel, s…

Facebook

Időjárás

Karikatúra

furesz

Legolvasottabb

Hirdetés

Nap vicce

– Hogy hívják a mexikói rigót?
– ???
– Rodrigó!

Forrás: napivicc.hu

Hirdetés
Hirdetés

Horoszkóp