A napokban lehullott eső mennyisége jót tett a zöldségeknek és a gyümölcsöknek egyaránt, segítette a növekedésüket, a hűvös és csapadékos idő azonban kedvez a gombabetegségek elszaporodásának, ezért a gazdáknak kiemelt figyelmet kell fordítaniuk a növényvédelemre – mondta Domján Erika, a FruitVeb Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet ügyvezető igazgatója kedden az MTI-nek.
A gabonatermesztők szövetsége szerint is hátráltatja a vegyszeres gyomirtást a csapadék.
A gombás megbetegedések főként a most érő szamócánál, meggynél, cseresznyénél és az almánál okozhatnak gondot, ha a termelők nem tudják elvégezni a megelőző intézkedéseket. Esőben nem lehet permetezni, illetve a túlzottan felázott talajon nem lehet elvégezni a gyomirtást.
A FruitVeb ügyvezető igazgatója azt is megjegyezte, hogy a fólia alatt, illetve az üvegházban termelt zöldségeknél, többek között a paprikánál és a paradicsomnál ilyen jellegű problémákkal a gazdáknak nem kell szembenézniük.
Várhatóan a jövő héten már melegebb lesz az idő, kevesebb lesz a csapadék, ez javíthatja a termésminőséget – jegyezte meg.
Petőházi Tamás, a Gabonatermesztők Országos Szövetségének (GOSZ) elnöke az MTI-nek elmondta: a csapadékos időjárás nehézséget okoz a szántóföldi növénytermesztésben. A májusi eső miatt nehéz elvégezni az őszi kalászosok gombák elleni védelmét, mert az átázott talajon a szántóföldi permetező gépek jelentős taposási kárt okoznának, és elakadnak. A tavaszi vetésű kapásnövények – kukorica, napraforgó – gyomirtása is időszerű lenne, azonban a növények gyorsan fejlődnek, kinőnek a gyomirthatósági időből – jelezte.
Kitért arra, hogy a GOSZ a következő hetekben végzi el az idei termésbecslését az agrárkamara falugazdász hálózatán keresztül, a részletes elemzést ezt követően teszik közzé.
Forrás: MTI