A megyei foglalkoztatási paktum szervezésében gazdasági és foglalkoztatási kerekasztal beszélgetést rendeztek a megváltozott munkaképességűek foglalkoztatásáról kedden délelőtt Miskolcon.
A rendezvényt nagy érdeklődés kísérte, részt vett rajta többek közt dr. Kovács János, megyei főjegyző és Lórántné Orosz Edit, a megyei kormányhivatal főosztályvezetője.
Török Dezső, a megyei közgyűlés elnöke köszöntőjében röviden szólt a foglalkoztatási paktumról, a forrásokról, célokról. Elmondta, hogy a tavalyi előirányzatot 140 százalékra teljesítették, de ettől függetlenül még sok feladat van. Emlékeztetett rá, hogy a megyei munkaerőpiacon egyszerre van jelen a munkaerő kereslet és a munkanélküliség. A cél, hogy tovább záruljon az olló, vagyis a megyei munkanélküliségi ráta közelítsen az országoshoz. A napi témával összefüggésben kitért rá, hogy a megváltozott munkaképességűek helyzete rosszabb az átlag munkavállalónál, ezért segítséget igényelnek.
Jakubinyi László, a Szimbiózis Alapítvány elnöke a tevékenységükön keresztül mutatta be a gyakorlatban hogyan működik a foglalkoztatás, illetve kitért rá, hogy megyénkben mintegy 40.000 fogyatékos és megváltozott munkaképességű polgár él, akiknek a 60 százaléka még a 8 általánost sem fejezte be. Számtalan problémával küzdenek (például az iskolából kikerüléskor) és segítségre, mentorálásra van szükségük az elhelyezkedéshez. Sürgette a hosszú távú, biztos anyagi fedezet biztosítását a tervezhetőség érdekében.
Béres Miklósné a Jánosik és Társai Kft. munkaügyi vezetője a céges tapasztalatait ismertette. A dolgozóik 8 százaléka tartozik a hátrányos körbe, azért csak ennyi, mivel sok munkakört a fizikai megterhelés miatt nem tudnak betölteni. Első sorban a takarítás terén foglalkoztatnak megváltozott munkaképességű embereket. Megbeszélik, hogy egészségügyi állapotuk alapján mit képesek elvégezni. A munkáltató érdeke a stabil munkaerő. A támogatásoknak köszönhetően a csökkenten terhelhető munkatársak is termelnek annyi profitot, mint egészséges társaik.
n
Németh Márta, a Búzavirág Alapítvány elnöke elmondta, hogy Zemplénben, Vámosújfaluban tevékenykednek. Tevékenységük középpontjában a látássérültek vannak, de környékbeli fogyatékosokat, megváltozott munkaképességű embereket is segítik. Kosárfonással, fazekassággal, kertészettel foglalkoznak, de nyári táborokat is szerveznek, amikor a fogyatékos mesterek tanítják a gyerekeket – ami nagyban segíti az integrációt is.
Az előadásokat követően tapasztalatcserére is lehetőség nyílt.