A fennállásának 35. évfordulóját 2018. évben ünneplő Miskolci Állatkert és Kultúrpark az utóbbi évtized legsikeresebb évét zárta, hiszen több, mint 100.000 látogató kereste fel az állatkertet és nézte meg az itt élő állatokat. A sikeres évhez nagy mértékben hozzájárult a változatos programkínálat is, mint például a különleges, sötétedés utáni rendezvények, az Állatkertek Éjszakája vagy a Halloween Est, amelyek tavaly rekordszámú látogatót vonzottak.
A Miskolci Állatkert működése során különösen fontos szempont, hogy az ide látogatók minél több információval térjenek haza. Oktatási, szemléletformálási tevékenységük során, a zoopedagógiai foglalkozásokon több, mint háromezer, többségében óvodás és általános iskolás vett részt. A nyári napközis tábort hagyományosan a Bükki Fiatalok Természetjáró Egyesületével közösen szervezték, amelyen 2018-ban 300 gyermek ismerkedett meg az állatkert lakóival.
Természetesen egy állatkertben a legfontosabbak maguk az állatok, így róluk is érdemes egy összegzést adni. A Miskolci Állatkertben 2018-ban 90 új állategyed jött a világra, köztük olyan fajok példányai, amelyek szaporulata az elmúlt években megszokottá vált, így egyebek mellett a gyűrűsfarkú makik, a David-szarvasok, az észak-amerikai kúszósülök, a kétpúpú tevék, a lámák és a Bennett-kenguruk. A szaporulatok közül azonban ki kell emelni néhány fajt, hiszen Miskolcon a huszármajmoknak és a fehérpamacsos selyemmajmoknak több, mint egy évtized után született újra utódja, míg a rénszarvasok az állatkert történetében első alkalommal szaporodtak. Az elmúlt évtől Miskolcon látható új állatfajok közül említésre méltó a vöröscsőrű kitta, valamint a vad tengerimalacok. A szaporulatok, az újonnan érkezett vagy a más állattartóhelyekre távozott egyedek révén az állatkert állománya 2018. év végén 120 állatfaj mintegy 700 egyedét foglalta magába. Ennek a 700 állatnak az étvágya is jelentős. A Miskolci Állatkert lakói mintegy 80 különböző takarmányféleséget fogyasztanak a szénától a gyümölcsökön és zöldségeken át a húsokig, köztük olyan speciális takarmányt is, mint a búzacsíra, a tökmagolaj vagy az erdei fenyő. Húsból összesen 10 tonnát meghaladó mennyiség, zöldségből és gyümölcsből több, mint 50 tonna, tojásból 6000 darab, míg szemestakarmányból mintegy 6 tonna fogyott a tavalyi évben.
Az állatkert munkájához a látogatók is hozzájárultak, hiszen jelképes örökbefogadásuk révén támogatást biztosítottak az intézmény működéséhez. Az elmúlt évben mintegy 60 alkalommal váltak az érdeklődők az állatkerti állatok pótszülőivé.
A Miskolci Állatkert és Kultúrpark munkatársai azon dolgoznak, hogy 2019-ben még több újdonsággal várják látogatóikat, és egy év múlva még sikeresebb évről tájékoztassák az az állatkert működése iránt érdeklődőket.
Veress Tamás