Erre a 10 dologra mindenképpen figyelj oda!
Több ezer diák dolgozik nyáron és keres pénzt nyaralásra, fesztiválbelépőre. Bár ma már számos olyan diákszövetkezet van, amely segíti a diákokat, fontos, hogy a munkavállalás során a fiatalok is tisztában legyenek a szabályokkal, így elkerülhetik a kellemetlen meglepetéseket.
„A tapasztalatlan, fiatal munkavállalók bizonyos szempontból jóval kiszolgáltatottabbak, mint az idősebb, rutinosabb dolgozók. Nem csupán arról van szó, hogy még nincs megfelelő munkatapasztalatuk, hanem arról is, hogy a rövid foglalkoztatási idő miatt a vállalatok sem minden esetben ügyelnek a szabályszerű foglalkoztatásra. Mindeközben tapasztalataink és korábbi felmérések is azt mutatják, hogy kevés diák van tisztában a jogaival. Nem tudják például, hogy mennyi pihenőidő jár nekik, hogyan kell adózniuk, mennyi a minimális fizetés, vagy éppen azt, hogy miért lehet érdemes diákszövetkezeten keresztül munkát vállalniuk. Ez utóbbi azért is különösen fontos, mert a munkáltató csak akkor foglalkoztathatja a diákokat kedvezményes adózási kondíciókkal, ha diákszövetkezeten keresztül alkalmazza őket.” – mondta Juhász Csongor, a piacvezető HR-szolgáltató, a Prohuman ügyvezető igazgatója. A Prohuman és a vele együttműködő Prodiák Diákszövetkezet most 10 pontban összefoglalta, hogy mire kell leginkább figyelniük a diákoknak akkor, ha munkát vállalnak.
10 hasznos tanács diákoknak, a nyári munkavállaláshoz:
1. Válassz megbízható iskolaszövetkezetet: nézz utána annak, hogy a szövetkezet rendelkezik-e DiákÉSZ tagsággal, valamint tájékozódj mások tapasztalatairól. Gyűjts információkat a kiválasztott diákszövetkezetről a weboldala, vagy a Facebook oldala alapján.
2. Így regisztrálj a kiválasztott iskolaszövetkezetnél: minden kitöltött dokumentumból kérj másolatot, valamint kérj információt arról is, hogy milyen összegű tagsági díjat vonnak le a fizetésedből. Ha ezeket a kéréseket vonakodva teljesítik, joggal gyanakodhatsz, hogy nem megfelelő szövetkezetet választottál.
3. Fontos tudni, hogy diákmunka esetén nem vagy jogosult fizetett szabadságra, fizetett betegállományra vagy táppénzre és a fizetett ünnepre sem jár díjazás, kivéve, ha azon a napon is dolgozol.
4. Csak olyan munkát vállalj el, amit biztosan el tudsz végezni, és van rá elegendő időd. Továbbá figyelj arra is, hogy a munkakörbe tartozó feladatokat a munkáltató nem változtathatja meg lényegesen. Ha például beltéri könnyű fizikai munkára jelentkeztél, a munkáltató nem teheti meg, hogy kültéren végeztet veled nehéz fizikai munkát.
5. A béred a szerződésben mindig bruttó összeget takar, amiből te még 15%-ot adózol. A munkabérről írásos elszámolást kell kapnod: ennek tartalmaznia kell, hogyan alakult a bruttó béred, abból mennyit vont le a munkaadó, vagyis hogyan számolták a nettó, „készhez kapott” bért.
6. Mindig időben és munkára képes állapotban jelenj meg a munkahelyeden. Ha valami mégis közbejön, mindig jelezd a kapcsolattartódnak, hogy nem, vagy később tudsz munkába menni.
7. Nagyon fontos, hogy mindig pontosan vezesd az iskolaszövetkezet által kapott jelenléti ívet, mert ez lesz a bérelszámolásod alapja. A kitöltött és leigazolt jelenléti ívet az iskolaszövetkezet által megadott időpontig és formában juttasd el a számukra.
8. A béredet minden esetben a szerződésedben szereplő időpontig kell megkapnod, ha addig mégsem érkezik meg, azonnal jelezd a kapcsolattartódnak.
9. Ha úgy érzed, hogy a munkaadód vagy a diákszövetkezet nem tisztességes, esetleg jogszabályt sért, jogorvoslatért az Országos Munkaügyi és Munkavédelmi Főfelügyelőséghez fordulhatsz.
10. Az iskolaszövetkezeti tagsági jogviszonyod automatikusan megszűnik, amikor a diákstátuszod lejár. Ha a tavaszi félévre érvényes diákigazolvánnyal rendelkezel, akkor október 31-ig, ha az őszi félévre, akkor pedig március 31-ig dolgozhatsz diákként, teljesen mindegy, hogy az iskolád mikor fejeződött be, vagy mikor szerezted meg a diplomádat. Ha szeretnéd meghosszabbítani a lejáró tagságodat, akkor be kell mutatnod az újabb érvényes diákigazolványodat, vagy iskolalátogatási igazolásodat.