2024. 11. 1. péntek

Marianna
1 EUR 408 HUF
1 GBP 487 HUF
Kezdőlap » Gazdaság » Gazdaság » Miskolcon is megállt a lakáspiac – az albérletárak sem bővülnek

Miskolcon is megállt a lakáspiac – az albérletárak sem bővülnek

Az ingatlanpiacon 2016-ban megtorpant az eladásra és a kiadásra kínált lakások árnövekedése is. A tendencia elsősorban a fővárosban jelentkezett, ahol január közepén átlagosan 130 ezer forintért – az egy évvel korábbi szinttel megegyező áron – vehettek ki az érdeklődők egy lakást, amely az augusztusi adatokhoz viszonyítva mintegy 7%-kal alacsonyabb.

A befektetési célú vásárlások miatt 40%-kal bővült a meghirdetett albérletek száma, ennek köszönhetően az albérleti díjak stabilizálódni látszanak.

Vidéken nem állt meg az albérletpiac


Nem minden vidéki nagyvárosban érvényesült a budapestihez hasonló tendencia. Debrecenben, Szegeden és Pécsen átlagosan 40%-kal olcsóbban, 80 ezer forintért adtak ki egy lakást, Miskolcon pedig 65 ezer forint volt az átlagos bérleti díj.

2015-ben az albérletpiaci árak országos szinten kétszámjegyű növekedést mutattak, ez azonban az egyes területek között nagyon eltérően érvényesült. Budapesten 14%-kal, Debrecenben 4%-kal emelkedtek az átlagos négyzetméterenkénti árak. Ehhez képest Szegeden, Pécsen – 21-23%-os -, és Miskolcon – 33%-os- nagyobb mértékű volt a drágulás éves viszonylatban. 2016-ban lényegesen visszafogottabb képet mutatott a piac, a fővárosban 4%-kal csökkentek az átlagárak, Miskolcon, Pécsen és Debrecenben 2-5%-kal, Szegeden pedig 15%-kal emelkedtek a kiadó lakások Ft/m2 árai. Az említett városok közül Budapest árai kiugróak, a vidéki nagyvárosok viszonylatában pedig Debrecen és Pécs emelkedik ki, a bérleti díjak 33%-kal szárnyalják túl az átlagos miskolci szintet.

Visszatért az építkezési kedv
A 2016-ban kiadott építkezési engedélyek száma alapján bízhatunk az új lakások piacának dinamikus erősödésében, országos szinten mintegy 2,5-szer több engedély került kiadásra éves viszonylatban. A tavaly elindított projektek jelentős része idén kerülhet átadásra, illetve számos fejlesztés csak most indul be igazán. A bővülő kínálat ugyanakkor egyre nehezebb döntés elé állítja az érdeklődőket, mind a helyszín, mind a típus szempontjából. A kettéosztottság nemcsak a használt lakások árnövekedése és a forgalom alakulása, hanem az új lakások területi eloszlása esetén is érvényesül. A legtöbb projekt a fővárosban, illetve a megyei jogú városokban kerül kivitelezésre, ugyanakkor a községekben mintegy 5%-kal csökkent az épített lakások száma. Az itt jelenlévők között a természetes személyek aránya 58-ról 49%-ra mérséklődött, amely a fejlesztők számának növekedését jelenti. Ezzel összefüggő trend, hogy a többszintes, többlakásos épületek használatba vétele 43%-ra emelkedett a korábbi, 34%-hoz képest.

A Miskolcon eladó lakások átlagos négyzetméterenkénti árai az országos viszonylattól jelentősen – 55-56%-kal – elmaradnak. A fővárosi ingatlanoknál 55%-kal olcsóbb Ft/m2 árak érvényesülnek, a pécsi és szegedi szinthez képest pedig 30-50%-os különbségek vannak.

2017 a stabilizálódás éve?
A szakértők szerint idén kiegyensúlyozottabbá válhat a piac, a kereslet és a kínálat stabilizálódásával az árakra stagnálás lehet jellemző. Az új lakások piacra kerülésével kérdéses, hogy a használt építésű társaik eladási árai változnak-e, illetve ha igen, milyen irányba.

Érdekesnek találtad? Oszd meg a Facebookon!

Kapcsolódó cikkek

Ilyen egy jó szakmunkás
A szakmunkás egy adott szakma képviselője, aki képesítéssel és képzettséggel rendelkezik az adott területen. Gyakran fizikai munkát végez, amely során…

További cikkek

Facebook

Időjárás

Karikatúra

furesz

Legolvasottabb

Hirdetés

Nap vicce

– Hogy hívják a mexikói rigót?
– ???
– Rodrigó!

Forrás: napivicc.hu

Hirdetés
Hirdetés

Horoszkóp