2024. 12. 26. csütörtök

István
1 EUR 412 HUF
1 GBP 497 HUF
Kezdőlap » Gazdaság » Gazdaság » Szárnyaló tűzifa árak

Szárnyaló tűzifa árak

Az ősz beköszöntével ahogyan lenni szokott a levegő is egyre hűvösebbé válik, búcsút intettünk a kellemes melegnek, bizony megállíthatatlanul rohanunk a télbe.

A hűvös nappalok és egyre hidegebb éjszakák után sokan gondolják úgy, hogy lassan fűteni kell. Azok akik már tavasszal beszerezték a télre való fájukat a szerencsésebbek közé tartoznak, mert bizony sok pénzt spóroltak meg, viszont azok akik a tűzifa vásárlást őszre halasztották azoknak van egy rossz hírem, a tűzifa ára jobban szárnyal az egek felé, mint bármelyik rakéta amelyik képes volt valaha is felemelkedni a levegőbe.
2012 januárjától a kormánypárt több lépcsőben csökkentette a víz, villany, és a gáz árát, sajnos a tűzifa árát hatóságilag nem maximalizálták, ez az energiahordozó kimaradt a rezsicsökkentésből és mivel nagyon sokan fűtenek fával –főleg vidéken, falvakban- ezért évről évre emelkedik az ára.

A Központi Statisztikai Hivatal adataiból jól látszik, hogy az emelkedés mértéke elég drasztikus és valószínűsíthetőn még nem ért véget.
A grafikon szerint tavaly már 3000 forint körüli áron adták mázsáját a tűzifának, ami jó hír, hogy minálunk még nem érte el ezt a szintet. A cégek átlagosan 2400 forint körüli összeget kérnek egy mázsa fáért, tehát tíz mázsáért 24000 forintot kell fizetni.
Némileg olcsóbb, ha nem tekézve, hanem köbméterre vásároljuk meg. A baj csak az, hogy a legkisebb mennyiség amit kiszállítanak az öt köbméter, 24000-25000 forint körüli köbméter áron, ami 120.000-125.000 forintra jön ki szállítással együtt. Viszont ha még ennél is mélyebben nyúlunk a zsebünkbe, akkor tíz köbméter fához hozzájuthatunk 230.000 forintért és „csak” 23.000 forintot fizettünk köbméteréért.
Mi éri meg jobban?
Ha mázsára vásárolunk akkor nem kell fűrészelnünk, hasogatjuk és kész. Valamint kisebb mennyiséget is kiszállítanak, tehát nem egyszerre kell több százezer forintot kifizetnünk. Viszont ha így veszünk fát legyünk tisztában azzal, hogy a fában lévő vízmennyiség a fa súlyának jelentős részét teszi ki, tehát nemcsak gazdaságtalan mázsára venni a fát, hanem a vizes fa fűtőértéke meg sem közelíti a kiszáradt fáét. Nem beszélve arról, hogy a tökéletlen égés miatt a kémény is jobban kormozódik.
Köbméterre lényegesen jobban megéri, de ahogyan már írtam az egy jelentős kiadás, amit sok család nem engedhet meg magának és ennek is vannak árnyoldalai.
A téli fűtési szezon évről évre mindig nagyon komoly kihívást jelent számos családnak és ez a helyzet a közeljövőben sem fog javulni, hanem valószínűleg tovább romlik. Érdekességképpen 2014-ben a KSH adatai szerint az egy főre eső létminimum összege 87351 forint volt, ebben az évben a minimálbér összege havi bruttó 101500 forint, nettó (vagyis a kézhez kapott összeg) körülbelül 67000 forint volt. Nagyságrendileg nem sokat változott az az összeg 2016-ra. Ebből az összegből kell eldönteni az emberek egy jelentős arányának, hogy eszik vagy fázik!
Természetesen tisztában vagyok azzal, hogy a kereskedelem az anyagi haszonszerzésről szól, teljesen mindegy, hogy kenyérről, tejről vagy éppen tűzifáról legyen szó. Értem én, hogy ha nagy a kereslet egy termék iránt, akkor annak emelkedik az ára és mindaddig így is marad, amíg nem lesz alternatívája a fának vagy hatóságilag nem fagyasztják be az árakat.  Viszont van egy bökkenő, fázni senki sem szeret, a magyar ember leleményes és ha nem tudja kifizetni a magas árakat megoldja másképpen, ki így, ki úgy…
Üveges Péter

Érdekesnek találtad? Oszd meg a Facebookon!

Kapcsolódó cikkek

További cikkek

Designjurta a Cserhát szívében
Magyarország rejtett kincse, Farkaskútvölgy egy újabb attrakcióval gazdagodott. Csíkszentmihályi Benjámin építész legújabb munkája egy hazánkban egyed…

Facebook

Időjárás

Hirdetés

Karikatúra

furesz

Legolvasottabb

Hirdetés

Nap vicce

– Hogy hívják a mexikói rigót?
– ???
– Rodrigó!

Forrás: napivicc.hu

Hirdetés
Hirdetés

Horoszkóp

Hirdetés
Hirdetés