Évzáró beszélgetés Kékedi László polgármesterrel
Ahogy jövünk befelé a faluba, és elhaladunk a temető mellett, újabb fantasztikus fából készült mű fogadja a látogatót.
– Elárulja mi lesz ez az új csoda?
– Annyit árulok csupán el, hogy ez egy faragott Golgota, a tetején a 12 méter magas Napkorong látszik, és a 2016-os év virágvasárnapján avatjuk majd föl. Teljes szépségében akkor láthatják majd az érdeklődők. Azért nem az idén, mert a stációk környékét különleges növénykultúrával ötvözzük majd.
– Ne szaladjunk ennyire előre. Több mint egy éve összegeztük az előző ciklus eredményeit, mi minden történt azóta?
– Épülünk, szépülünk folyamatosan, fontolva haladva. Tavaly készült el a gyönyörű faragott Betlehemünk, amely a Karácsonyi ünnepek központja volt. Négy intézményünkben megvalósult az energiatakarékos napelemes rendszer, így a hivatal, a Faluház, a szociális intézmény és az óvoda ma már korszerű fűtéssel rendelkezik. Utakat tettünk rendbe, például a Rákóczi út is megújult. Közmunka programban elkészült a főtér mellett a Nagymama piacunk. A Gyógyszertárunk teljes felújítása, hőszigetelése folyik jelenleg. Két új mikrobuszt vásároltunk pályázati pénzből. Van 132 közmunkásunk, akikkel sok olyan feladatot is elvégeztünk, amelytől egyre szebb környezetben élhetnek a település lakói. Folyik a térkő-burkolat gyártás is és az erdőtelepítés is. A 108 hektár erdőnkből 15 hektárt már szépen rendbe tettünk. Új akácfaerdőt is telepítünk. Van állattenyésztésünk is, amelynek itt nálunk nagy hagyománya volt. A jelenlegi ABC-ből szeretnénk egy éttermet építeni, Ők elköltöznek, épül egy 600 négyzetméteres korszerű áruház, mi pedig egy olyan étteremmé építenénk át az üzletet, ahol egy vendég, idelátogató is elfogyaszthat majd egy ebédet.
– Ez önkormányzati feladat? Miért nem egy vállalkozó épít éttermet?
– Nem adhatjuk felelősséggel oda az épületet egy magánvállalkozásnak. Azt tudjuk, hogy az idegenforgalomból itt még nem élne meg, – az pedig nem lehet cél, hogy lepusztítsa valaki a falu közepén álló épületet, mert tönkre megy a vállalkozása – ha mi egyéb étkeztetést is oda csoportosítunk, akkor a vendégeket is ki tudjuk szolgálni.
– Láttam itt egy hatalmas faszobrot: cifraszűrben egy férfialak. Ez hová kerül majd?
– A férfialak Lajtha László zeneszerző, népzenekutatót, népdalgyűjtőt ábrázolja, egy gramofonnal a kezében. kevesen tudják róla, hogy szinte az összes mezőségi népdal összegyűjtése az Ő nevéhez fűződik. Az Ő nevét viseli majd a Faluházunk, s a szobra is oda kerül.
– Már olyan szép ez a kis bükkaljai település, mint korábban sohasem. Van valami álom, amit szeretne a polgármester megvalósítani?
– Hajaj, de mennyi… Amit viszont úgy látom, hogy meg is tudunk csinálni, két fontos terv. Az egyik egy kerékpárút Miskolctapolcától Kisgyőrig, majd tőlünk Harsányig, a másik pedig egy rekreációs központ az erdő közepén. Kitűnő levegő van, gyönyörű a környék, ezt ki akarjuk aknázni.
– Van erre forrásuk?
– Még nincs, de reménykedünk, hogy tudunk majd pályázni, és akkor ezek nagyon hamar elkészülhetnek.
Köszönöm a beszélgetést!
OBE-OL