Nem értek egyet azzal, amit a magyar kormány tesz – mondta a spanyol miniszterelnök az Onda Cero nevű rádiócsatornának adott interjújában kedden, először kommentálva nyilvánosan a magyarországi migrációs intézkedéseket.
Mariano Rajoyt a műsorban arról kérdezték: mi a véleménye a magyar kormány politikájáról, illetve arról, hogy a menekültekkel szemben vízágyút és könnygázt használtak a határon.
„Én ellene vagyok” – jelentette ki a spanyol kormányfő, hangsúlyozva, hogy a menekültválság hatalmas probléma, ugyanakkor életekről és emberi lényekről van szó.
„Szerintem a legfontosabb ebben az életben az emberi lény, és az ő alapvető jogai. Az első az élet, a szabadság, és mindaz, amit elismer bármelyik civilizált alkotmány” – fogalmazott.
Igennel válaszolt arra a kérdésre, hogy mindenki, aki kéri, megkapja-e a menekültstátust Spanyolországban.
„A menedékjog valami olyan, ami az európai civilizáció génjeiben van” – mondta. Hangoztatta, hogy a politikai üldözöttek, és a háború elől menekülők megérdemlik a figyelmet és támogatást.
A KKM reakciója
Győri Enikő nagykövet szeptember 18-án Ceuta-ba látogatott, ahol megbeszéléseket folytatott Juan Jesús Vivas Lara ceuta-i polgármesterrel, az autonóm város elnökével, valamint Nicolás Fernández Cucurull-lal, a spanyol kormány helyi képviselőjével, aki – a határőrizetet ellátó Guardía Civil segítségével – röviden bemutatta a nagykövetnek a Ceuta szárazföldi határának teljes hosszában végigfutó dupla kerítést és annak működését.
Az illegális migráció megfékezése érdekében Spanyolország a ’90-ev évek végén kezdett kerítésépítésbe az észak-afrikai spanyol enklávé, Ceuta szárazföldi határai körül, amely védelmi rendszer azóta több fejlesztésen is átment. A kezdetben 2,5 méteres drótkerítés mára egy egyenként 6 méteres duplakerítéssé nőtte ki magát, amelyhez komoly humán határőrizeti kapacitás és technikai háttér is társul.
Szijjártó Péter:
„Egyetértünk a spanyol miniszterelnökkel, a menekültek jogai nagyon fontosak. Ezért is tettük azt a javaslatot, hogy az Európai Unió vegye át a Szíriával határos országokban a menekülttáborok finanszírozását, így a menekültek jobb körülmények között élhetnének, jobb ellátásban részesülnének, és a konfliktus lezárása után visszatérhetnének szülőföldjükre.”