2024. 11. 25. hétfő

Katalin
1 EUR 410 HUF
1 GBP 491 HUF
Kezdőlap » Gazdaság » Gazdaság » Sínen az USA gazdasága – a munkaerőpiac a bizonyíték

Sínen az USA gazdasága – a munkaerőpiac a bizonyíték

Tovább bővült a foglalkoztatottság, emelkedés előtt állnak a bérek, egyre kevesebb ember elbocsátását tervezik, és egyre több cég nem tudja betölteni a felkínált állásokat. Természetesen az Egyesült Államokról beszélünk, ahol gyakorlatilag hónapról hónapra javulnak a munkaerő-piaci mutatók, olyannyira, hogy a Pioneer Investments elemzése szerint hamarosan túl szűk lesz a munkaerő-kínálat.
A munkaerőpiacon tapasztalható pozitív folyamatokat látja a következő hónapokban a GDP legnagyobb felhajtóerejének az Egyesült Államokban Monica Defend, a Pioneer Investments globális elemzési igazgatója. A kedvező munkaerő-piaci helyzet javulása a fogyasztói bizalom erősödéséhez vezet, aminek nyomán felpöröghet a fogyasztás és a lakáspiac, és ez kompenzálja a gazdaságot az erős dollár miatt akadozó exportért, valamint az alacsony olajárak miatt gyengülő tőkevonzó képességért.

Valóban: az Egyesült Államok munkaerőpiaca hónapról hónapra javuló képet mutat. A válságot megelőző (2007. december 31-i) állapotokat egységnyinek tekintve mára számos fontos mutató terén jobban áll az amerikai foglakoztatás. Az állásban levők száma 2014 januárjában még elmaradt a válság előtti időkétől, de mára lényegesen több a bejelentett alkalmazott, mint azelőtt. A meghirdetett új állások száma a 2015 áprilisában készült felmérés szerint éppenséggel 2000 óta a legnagyobb, 5,3 millió új pozícióval. A munkanélküliségi ráta 5,5 százalékra olvadt, és már fél éve alacsonyabb a válság előtti időkénél.

Mindez természetesen kihat a bérekre is. A munkaerőköltség-index az első negyedévben 0,7 százalékkal emelkedett az előző negyedévihez képest, az átlagos órabér pedig 2,3 százalékkal magasabb, mint egy évvel korábban volt. A kedvező munkaerő-piaci folyamatok lassan a kínálat kiszáradásával fenyegetnek, de nagyban hozzájárulnak a fogyasztói bizalmi index emelkedéséhez, ami a belső kereslet és beruházás, mindenekelőtt a lakáspiac felfutásával járhat.

Ez rá is fér az amerikai gazdaságra, aminek első negyedévéről nemrég meglehetősen lehangoló GDP-adat látott napvilágot. Ennek oka mindenekelőtt a nettó export visszaesése a jelentősen felértékelődött dollár miatt, a külföldiek által végrehajtott beruházások csökkenése, illetve a belföldi beruházások lassuló ütemű növekedése. A csalódást keltő GDP-adatban olyan egyszeri események is közrejátszottak, mint a kemény tél és a nyugati part forgalmát megbénító kikötői sztrájk.

A Pioneer Investments szakértői azonban az amerikai GDP-t továbbra is 2,4 százalék köré becsülik, minthogy várakozásuk szerint a gazdasági növekedés gyorsulni fog. Ezt támasztja alá az is, hogy a fogyasztásnak és a belföldi beruházásoknak köszönhetően már a második negyedévben gyorsult a növekedés; ezek a tényezők az egész évben támogatni fogják a gazdaságot. Olyannyira, hogy ha feltételezzük, hogy a dollár nem folytatja a felértékelődést, és nem jönnek közbe egyszeri, zavaró események, a lendületet 3 százalék fölé repíti az USA növekedését 2016-ban.

Érdekesnek találtad? Oszd meg a Facebookon!

Kapcsolódó cikkek

Üdv a pénzügy világában!
Az iskolás évek alatt sokan abszolút távol érezzük magunktól a matematikával összefüggő tantárgyakat, aztán a felnőtt életünkben mégis pénzügyekkel, s…

További cikkek

Facebook

Időjárás

Karikatúra

furesz

Legolvasottabb

Hirdetés

Nap vicce

– Hogy hívják a mexikói rigót?
– ???
– Rodrigó!

Forrás: napivicc.hu

Hirdetés
Hirdetés

Horoszkóp