A WIS Holding Zrt az Új Széchenyi Terv GOP-1.3.1 programjából nyert 981.751.624 Ft támogatással valósított meg egy európai viszonylatban középméretű, Magyarországon viszont nagynak számító flexibilis, lombos fa fűrészüzemet. Az Európa Center Miskolc Üzleti és Logisztikai Parkban felépült üzem éves feldolgozási kapacitása cca. 40.000 m3 kétműszakos munkarend mellett. A technológia rugalmas kiépítésének köszönhetően az üzem a Magyarországon honos összes lombos fafajta (elsősorban bükk, tölgy) feldolgozására alkalmas.
A projekt háttere
A magyar fafeldolgozó ipar komoly szerkezeti és technológiai problémákkal küzd, melyeket az elmúlt időszak gazdasági és pénzügyi válsága tovább súlyosbított. A fűrészkapacitás rendkívül alacsony szintre csökkent és elmarad technikai, műszaki színvonalában is attól a nívótól, amit ma a világpiac megkövetel. A minőségi, fűrészelésre alkalmas rönköket jórészt feldolgozás nélkül exportálják, így feldolgozásuk külföldön növeli a nemzeti jövedelmet és a munkahelyek számát.
A fejlesztés eredményeképpen az exportálás helyett (a saját gazdasági előnyein túl) a projekt hozzájárul ahhoz, hogy a régió a nyersanyagát helyben dolgozza fel, munkahelyeket tartson meg és természetesen ez által a helyi gazdaság is fejlődjön.
Kutatás
A projekthez kapcsolódó kutatásokat 10 főből álló kutató-fejlesztő csapat végezte. A kutatási irányok az optimális kihozatalt biztosító zöld technológia fejlesztésére, a hatékony hulladékfeldolgozás irányaira, a legkedvezőbb logisztika kialakítására, környezetbarát vegyszeres faanyagvédelemre és a hőkezelés fejlesztésére irányulnak. A kutatási eredmények beépültek a projekt megvalósításba.
Megvalósulás
A projekt előkészítése 2013 elején kezdődött, a kutatással, illetve a fejlesztés műszaki előkészítésével. Év végére tisztázódtak a műszaki feltételek és kiválasztásra kerültek a beszállítók. A finanszírozási kérdések tisztázása után 2014 április-június hónapra minden berendezés legyártásra került a beszállítóknál. Eközben a helyszínen felépült a beruházásnak helyet biztosító csarnok is.
A megmunkáló gépek szállítása 2014 szeptemberétől novemberig szinte folyamatos volt. A gép telepítések ezzel együtt októberben kezdődtek és december közepéig tartottak, majd indult a próbaüzem.
Az üzemcsarnok épületét és a tárolóterületeket a legmodernebb igényeknek megfelelően tervezték és valósították meg. A technológia kivitelezését a WDT osztrák cég vezette, az alapgépeket pedig a szakterület legtekintélyesebb német gyártója, az EWD szállította, a szállítókat az Atlax Ventures Ltd fogta össze, mintegy fővállalkozóként. A technológia környezetbarátként jellemezhető, mely elsősorban abban mutatkozik, hogy a bekerülő anyag 100%-ban hasznosul, valamint minimalizált a fosszilis energiahordozók felhasználása.
A beruházás helyszíne Miskolc legújabb ipari parkja, az Európa Center Miskolc Üzleti és Logisztikai Park, amely az épületet és az alapinfrastruktúrát biztosítja. Jelenleg, az üzemi működés megindulását követően egy műszakban 5 fő irodai és vezető dolgozót, valamint 20 fő fizikai dolgozót alkalmazunk. A tervek szerint a Miskolcon felépült üzem 2015-ben 14.000 m3 fűrészrönköt vág fel, majd 2016 második felére, a kétműszakos munkarend kialakítása után, évi 40.000 m3 faanyag feldolgozása válik lehetővé. A kétműszakos munkavégzéskor már mintegy 50-60 fő lesz az alkalmazotti létszám. A technológiához tartozik az egyidejűleg 700 m3 fűrészáru szárítására alkalmas szárító-gőzölő üzemegység is.
Tervek a jövőre
A versenyképesség fenntartása érdekében a ma elérhető legjobb technológiát alkalmazza az üzem és folyamatosan bővíti majd tevékenységeinek körét. A versenyelőny eléréséhez és megtartásához folyamatos innováció is szükséges, amelyhez a magyar egyetemek kutatás-fejlesztési bázisát tervezzük bevonni. A WIS Holding Zrt. a fűrészüzem termelésének felfuttatását követően a termékválaszték bővítése érdekében gyalult termékeket, lamellát, pelletet, raklapot, táblásított és tömbösített termékeket, továbbá bútorelem gyártását tervezi. A tervezett fejlesztési beruházásnak köszönhetően újabb 50-75 fő alkalmazása lesz szükségszerű.