2024. 11. 24. vasárnap

Emma
1 EUR 411 HUF
1 GBP 494 HUF
Kezdőlap » Programajánló » Programajánló » A Herman Ottó Múzeum és a Miskolci Galéria programja

A Herman Ottó Múzeum és a Miskolci Galéria programja

2015. március 9-15. * Március 11., szerda 16 óra – a Herman Ottó Múzeum Kiállítási Épülete (Miskolc, Papszer 1.)
VISSZAPILLANTÓ
Régészeti kalandozások a honfoglaló magyarok világában II.
Téma: Kincsvadászok a honfoglalók nyomában – hogyan kerül elő egy tarsolylemez?
Előadó: Füredi Ágnes régész, Forster Gyula Nemzeti Örökséggazdálkodási és Szolgáltatási Központ

A honfoglaló magyarok egyik legjobban ismert, mára a honfoglaló magyarság szimbólumává vált tárgyi emléke a tarsolylemez, mellyel a legkiemelkedőbb harcosok díszítették övükön hordott tarsolyuk előlapját. A gyakran igen művészi kivitelű, a korszak jellegzetes motívumaival ékesített tárgytípusból alig több, mint két tucat került elő a Kárpát-medencében, s még kevesebb köztük az olyan lelet, melyet szakavatott régész tárhatott fel, figyelhetett meg hiteles körülmények között a sírokban. E ritka példányok közé sorolhatóak a Herman Ottó Múzeum új állandó kiállításán látható karosi tarsolylemezek is, melyeket több mint húsz éve talált Révész László régész. Egy ilyen jelentőségteljes lelet előkerülése különleges élmény, különösen, ha olyan szívet melengető és példamutató történet van mögötte, mint legújabb, Dél-Pest megyei tarsolylemezünk esetében.
Napjainkban egyre több hobbi fémkeresős járja a szántóföldeket, erdőket-mezőket; ki a mohó kincsvadászat, ki a múlt iránti olthatatlan kíváncsiságtól, vagy a rátalálás tiszta örömétől hajtva. Bugyi település határában szerencsére az utóbbi csoport tagjai bukkantak egy dombtetőn olyan leletekre, melyek láttán az általuk azonnal értesített régész majd kiugrott a bőréből. A több tucat aranyozott ezüst ékszer gazdag honfoglaló temetőről árulkodott, s a felfedezők kezdeményezésével és támogatásával megvalósult leletmentő ásatás eredménye, hogy a hazai földben talált tarsolylemezek száma 27-re emelkedett.
Második alkalommal az ezt a sírt feltáró régész lesz vendégünk, aki elmeséli a páratlan lelet előkerülésének történetét és bemutatja a régészek és az elhivatott civil „kincsvadászok” legális együttműködésének lehetőségeit és további eredményeit Pest megyében.
A részvétellel kapcsolatos további információkért kérjük, keresse fel a Herman Ottó Múzeum Régészeti Osztály Facebook-oldalát (www.facebook.com/regeszet.hermuz)!

* Március 12., csütörtök 17 óra – Rákóczi-ház (Miskolc, Rákóczi u. 2.)
48-AS HONVÉDEK 1902-BEN
Válogatás Plohn József fotográfiáiból
A fényképezés technikája 1848-ban még épp csak bontogatja szárnyait. Az első képeket 1840-ben készítik, mely még ebben az évben hazánkban is megjelent. Azonban – hosszú expozíciós idejénél fogva – még nem alkalmas emberek megörökítésére. Csak a változatlan, statikus témákat lehet rögzíteni. Plohn József a 20. század elején mégis megvalósította a lehetetlent, visszalépett az időben 1848-ig fotóival.
A kolozsvári múzeum felhívására felkutatta környezetében azokat az egykori honvédeket, akik részt vettek a 48-as forradalomban. Hajdani katonák elevenednek meg előttünk, öregen, arcukon, ruhájukon a történelem nyomaival. Ők maguk 1848, akik a fotókon keresztül jelennek meg a mában, s jelenítik meg a háborút. Némán mesélnek a múltról, állnak elénk a XXI. században, s mi közel kétszáz évet lépünk velük együtt vissza történelmünk egy fontos korszakába.
Mégis kik ők? Hogy képesek a 20. század elején készült képeken keresztül elérhetővé, átélhetővé tenni 1848-at? Fáradt, mégis büszke tekintettel néznek a szemünkbe. S hogy a fotó megőrizze, kik is ők, felvették legjobb ruhájukat. Ők azok, akik ott voltak a csatatéren, a magyar szabadság zászlaja alatt meneteltek és küzdöttek.

* Március 13., péntek 17 óra – Feledy-ház (Miskolc, Deák tér 3.)
IRODALMI FONÓ
„Sorsokkal oly betelt”
Szerkesztő: Mózes Huba

* Március 15. vasárnap 10 óra – Rákóczi-ház (Miskolc, Rákóczi u. 2.)
CSALÁDI NAP
Az ünnepi délelőttön óvodás és kisiskolás gyermekekkel érkező családok ismerkedhetnek meg a Gondolatmenet című kiállítás hagyományokkal és a háborúval foglalkozó kiállítási anyagával. A program részeként, az emléknaphoz kapcsolódóan játékos feladványokkal és kreatív tevékenységgel várjuk az érdeklődőket.

* Március 15., vasárnap 10 óra – Színészmúzeum (Miskolc, Déryné u. 3.)
TÁRLAT-TÚRA
Túraútvonal:
10 óra         Egy vadonatúj kiállítást nézünk meg, a Színészkatonák, fogolyprimadonnák c. tárlat a Színészmúzeum friss kiállítása. Ugyanitt a Teátrum Pincehely Galériában megtekintjük Tellinger István kisgrafikai emlékkiállítását is.
10.30 óra    Köszönjünk el közösen az Itt és itt ezzel és ezzel a címmel ekkor és ekkor című kiállítástól, vendégünk a Feledy-házban a kiállító, Vass Tibor képzőművész és József Attila-díjas költő lesz.
11.10 óra     A Petró-házban az Utak és találkozások c. kiállítást Üveges Tamás mutatja be, aki Badacsonyi Ferenc fotói kapcsán írt szövegeivel mutatkozik be ezen a tárlaton.
11.40 óra     A Rákóczi-házban betekintünk a Gondolatmenet című kiállításba és megnézzük a 48-as honvédek 1902-ben – Válogatás Plohn József fotográfiáiból című tárlatot is. A Rákóczi-házban a Gondolatmenet tárlathoz kapcsolódóan 10 órától Családi napot is rendezünk, arra biztatjuk a túrázókat, hogy csatlakozzanak akár itt is hozzánk és jöjjenek el velünk a papszeri épületbe!
12.15 óra     A túrát a Herman Ottó Múzeum papszeri öreg épületében fejezzük be, ahol az „Elit alakulat” – a Kárpát-medence leggazdagabb honfoglalás kori temetői című kiállítás vár ránk.
A túrához bármelyik időpontban és helyszínen lehet csatlakozni!

* Március 15., vasárnap 13 óra – Herman Ottó Múzeum Kiállítási Épülete (Miskolc, Papszer 1.)
HOL MAGYARNAK SZÍVE FEKSZIK
A szabadságharc zenés emlékei
Flach Antal csembalóművész-karmester összeállítása a Szemere-szalonban
Program:
Rózsavölgyi Márk: Utolsó csárdás
Egressy Béni: Nemzeti dal
Erkel Ferenc: Hunyadi-induló, ima a Báthori és Hunyadi operákból
Ellenbogen Adolf: Előre magyar induló
Szerdahelyi József: Nemzetőr dal
Doppler Ferenc: Kossuth-induló
Egressy: 28. zsoltár
Két honvéd dal – csárdás
Gaetano Donizetti: Lammermoori Lucia / Edgár búcsúja
Kirch János: Aradi emlék
Müller Ferenc: Batthyány-induló
Búsul a lengyel
Fáy István gróf: Rákóczi-induló
Közreműködnek: Vajda Éva, Tötös Roland, Forgács Péter – ének, Kovács Kinga Jusztina – fuvola, Nagy Enikő és Flach Antal – zongora
A zeneművek az OSZK és a Zenetudományi Intézet hozzájárulásával hangzanak el!

Érdekesnek találtad? Oszd meg a Facebookon!

Kapcsolódó cikkek

Nyelvek Európai Napja program
A Nyelvek Európai Napjához kapcsolódóan több rendezvénynek ad otthont a Szabó Lőrinc Idegennyelvi Könyvtár (Miskolc, Mindszent tér 2.). Az intézmén…

További cikkek

Üdv a pénzügy világában!
Az iskolás évek alatt sokan abszolút távol érezzük magunktól a matematikával összefüggő tantárgyakat, aztán a felnőtt életünkben mégis pénzügyekkel, s…

Facebook

Időjárás

Karikatúra

furesz

Legolvasottabb

Hirdetés

Nap vicce

– Hogy hívják a mexikói rigót?
– ???
– Rodrigó!

Forrás: napivicc.hu

Hirdetés
Hirdetés

Horoszkóp