Egyet jelent már a miskolci tavasz a város messze híres ásványfesztiváljával, az idén XXXIII. Miskolci Nemzetközi Ásványfesztivállal. Különleges ásványbemutatók, földtudományi játszóház, kiállítások, előadások és ásványkülönlegességek kísérik majd az érdeklődőket a természet rejtett értékeinek különleges világában március 7-8-án.
Az ásványfesztivál nagy élményt jelent mindenkinek, különösen a fiataloknak, aki érdeklődnek a természet, az ásványok, az ékkövek és kövületek sokunk számára elrejtett értékei iránt. A tavasz már jól ismert, egyik nagy eseménye lesz ez a miskolci Egyetemvárosban.
A Miskolci Egyetem Műszaki Földtudományi Karának oktatói és hallgatói, valamint a Herman Ottó Múzeum szakemberei összefogva amatőr ásványgyűjtőkkel immáron 33. alkalommal szervezik meg a rendezvényt. Széles nemzetközi részvétel és érdeklődés mellett teszik ezt annak érdekében, hogy minden látogató számára feltáruljon az ásványok, drágakövek és kőzetek természet alkotta csodálatos világa. Az ásványfesztivál egyszerre jelent így nem csupán esztétikai élményt, hanem új ismeretek megszerzésének lehetőségét is.
A csiszolt és csiszolatlan ásványokat, féldrágaköveket, különböző különleges kőzeteket bemutató kiállítók persze nemcsak a szemet gyönyörködtetik, de vásárolni is lehet náluk. A hagyományok újdonságokkal is gyarapodnak évről évre. A földtudományi játszóház nem véletlenül vonzza a gyerekeket és fiatalokat: sokoldalú játszóeszközként ismerhetik itt meg a kicsik az ásványokat, a bennük rejlő lehetőségeket.
A kiállítás és a börze mellett vetítettképes előadások színesítik a programot, amelyek idén igazi kuriózumokkal szolgálnak két kötet bemutatója kapcsán. Az egyik Born Ignác Úti levelei, mely az 1770-es bánsági, erdélyi, felső- és alsó-magyarországi ásványtani utazásáról tudósít. Ennek az eredetileg német nyelven kiadott kötetnek 240 év elteltével ez az első teljes magyar fordítása, melyet az eredeti német nyelvű szöveggel együtt tesznek közzé. Másik a Kónya Péter szerkesztésében megjelent, a Bakony-Balaton-felvidék vulkáni terület ásványait bemutató mintegy 240 oldalas monográfia, mely a szerkesztőnek a Miskolci Egyetemen megvédett PhD értekezésén alapul.
PROGRAM:
2015. március 7. (szombat)
9.00-10.00: Szakmai bemutató
10.00-19.00: Kiállítás és börze
10.00-18.00: Földtudományi játszóház
10.30-11.40: Vetítettképes előadások – egy új könyv kapcsán:
– Dr. Weiszburg Tamás (Eötvös Loránd Tudományegyetem, Budapest): Born Ignác és körei.
– Dr. Papp Gábor (Magyar Természettudományi Múzeum, Budapest): Born Ignác Úti levelei – egy sokoldalú montanisztikai könyv ásványtani, földtani, bányászati, kohászati és néprajzi érdekességei
2015. március 8. (vasárnap)
9.00-16.00: Kiállítás és börze
9.00-15.00: Földtudományi játszóház
9.00-15.00: Ásványhatározás: Dr. Szakáll Sándor (Miskolci Egyetem)
9.00-15.00: Drágakő-határozás: Dr. Takács József (V-Pearl Kft., Budapest)
13.00-14.00: Vetítettképes előadás – egy új könyv kapcsán:
– Dr. Kónya Péter (Magyar Földtani és Geofizikai Intézet, Budapest): A Bakony–Balaton-felvidék vulkáni terület ásványai
16.00: Fesztiválzárás
KIÁLLÍTÁSOK
1. Kína nem hervadó „virágai”
Válogatás Dr. Benkő Géza (Kaposvár) ásványgyűjteményéből
2. A történelmi Magyarország bányái képes levelezőlapokon
Válogatás Dr. Benkő Géza (Kaposvár) képeslap-gyűjteményéből
3. Erdélyi és bánsági ásványok, bányák, emberek a 18. században
Válogatás a Magyar Természettudományi Múzeum (Budapest), az Eötvös Loránd Tudományegyetem (Budapest) és a Miskolci Egyetem gyűjteményéből