A Miskolci Önkormányzat 2014. július 31-i rendkívüli közgyűlésén szerepelt a „Javaslat a Nemzeti Eszközkezelő Zrt. vagyonkezelésében lévő miskolci lakóingatlanok ingyenes önkormányzati tulajdonba történő vételére” című előterjesztés, amelyet előző nap kaptunk meg, annak 1. melléklete nélkül.
A Közgyűlés döntése értelmében 301 ingatlant vettünk át a Nemzeti Eszközkezelő Zrt.-től.
Mint ismert, a lista titkos volt, a helyszínen kaptuk meg és szedték össze a zárt ülés után.
A listán emlékeink szerint döntően társasházi lakások, de jó néhány kivett lakóház, udvar, gazdasági épület is szerepelt.
Ingyenes átvételről döntött a Testület akkor, bár a becsült forgalmi értéket nem ismertük meg.
De az ingatlanokhoz kapcsolódóan nem ismert:
• milyen terhek vannak rajta (bank, stb.)?
• közüzemi hátralékot halmozott-e fel a korábbi tulajdonos és ebből keletkezett-e jelzálog-bejegyzés?
• lakottan vettük-e át?
• lakott-e az ingatlan (jelenleg) és ha igen, hány fő lakja (lásd városi lakcím-nyilvántartás)
• milyen jogviszonyba kerültek az önkormányzattal? Bérlők?
• fizetnek-e azóta bérleti díjat, közüzemi számláikat?
Ezek azért érdekesek, mert a Minap 2015. január 22-i cikke szerint „Miskolc átvenné az eszközkezelőnek felajánlott lakásokat”.
Ugyanezekről a lakásokról jelent meg egy kései híradás vagy újabb átvételről (csomagról) van szó?
(zavaró, hiszen a tudósítás szerint „A Miskolcon átadott félezer lakást az önkormányzat megvásárolná a társaságtól. Az erre vonatkozó kérelmet már tavaly nyáron benyújtották.”)
Tehát ez még a tavalyi döntés utáni felemás állapot vagy újabb lakásokról van szó?
Tovább fokozza a zűrzavart a cikk ezen része: „A program 2011-ben indult, hogy segítsen azoknak a devizahiteleseknek, akik nem tudják törleszteni a kölcsönt. A kormány azért hozta létre az eszközkezelőt, hogy a bankok az árverezés helyett inkább a cégnek adják el az ingatlanokat. Így a lakások egykori tulajdonosai nem veszítik el otthonukat, hanem kedvező díjért visszabérelhetik azt. Borsod-Abaúj-Zemplén megyéből több mint 2500, ebből Miskolcról körülbelül 570 lakást ajánlottak fel a Nemzeti Eszközkezelőnek. A korábbi tulajdonos lemond a tulajdonjogáról, viszont egy határozatlan idejű bérleti szerződést köt az eszközkezelővel. Így továbbra is az ingatlanban maradhat, és megszabadul a hitelintézettel fennálló tartozásától. Ezt a bérleti jogot örökölhetik később az örököseik – nyilatkozta Ferenczhalmy Zsófia, a Nemzeti Eszközkezelő Zrt. kommunikációs munkatársa.”
Akkor most átvételt kezdeményezett a Város 301 ingatlan esetében (átvette?) avagy már tavaly nyáron is 500 (félezer) esetleg 570 lakóingatlanról volt szó?
Esetleg az akkori titkos listának volt egy még titkosabb része is?