Lakossági fórum keretében mutatták be péntek kora este a tiszaújvárosi Fidesz-KDNP képviselőjelöltek A lendület programját, amelyet megválasztásuk esetén 2020-ig szeretnének megvalósítani Tiszaújvárosban. A választás tétjéről beszélt Szentesi Zöldi László újságíró.
Cziberéné Bencze Magdolna, a Fidesz-KDNP tiszaújvárosi polgármesterjelöltje köszöntötte a vendégeket, köztük dr. Mengyi Rolandot, a térség országgyűlési képviselőjét. Tájékoztatásként elmondta, hogy a fórum keretében a képviselőjelöltekkel közösen ismertetik a programjukat. Azt szeretnék, ha épülne, szépülne, fejlődne Tiszaújváros. A jó munkához idő kell, már tavaly nyáron elkezdték a program előkészítését a képviselőjelöltekkel, tanácsadókkal, szakértőkkel. A dokumentum első része a jelen felmérése, hogy tudják honnan indul az új ciklus, a második rész pedig a célok gyűjteménye, amit meg szeretnének valósítani. Emlékeztetett, hogy két évtized alatt mintegy kétezer fővel csökkent a település lakossága – ami ilyen fejlett város esetében megdöbbentő.
Ezt követően a számoké lett a főszerep. Elemezte a most véget érő ciklus iparűzési adóbevételeit, amely az első évhez képest enyhén emelkedett 2014-re, még a fejlesztésre, felújításra fordítható keret az idén hirtelen, látványosan a többszörösére emelkedett. Fel is tette a kérdést, hogy mi történhetett? A közönség soraiból többen megjegyezték: jön a választás! Cziberéné Bencze Magdolna kitért arra is, hogy az EU pályázati forrásbevonás összesen 32,7 millió forint volt, ami nagyon szerény eredmény. Meghatározták azt is, hogyan juthatnak el a céljaikhoz. Felmérték a város gyengeségeit, erősségeit, lehetőségeit.
A nyolc pontot a nyolc egyéni képviselőjelölt ismertette. Adorján Károly (2. vk.) szólt a foglalkoztatás ösztönzéséről, a helyi vállalkozások versenyképességének javításáról, dr. Juhász Péter (5.vk.) az elvándorlás megállítását és a lakosság számának növekedéséről, Hajdu Hajnalka (1.vk.) a család és fiatalbarát várospolitika kialakításáról, Réti Jánosné (8.vk.) az uniós források bevonása az önkormányzati gazdálkodásba, a gazdálkodás átalakításáról, Hadobás László Pál (3. vk.) a turizmusról, Tóth Sándor (7.vk.) a megújuló energia előállítása és helyi felhasználásáról, Demblovszky Gábor ( 6.vk.) az aktív, egészséges életmód feltételeinek megteremtéséről, a környezeti állapot javításáról, Toperczer Tibor (4. vk.) pedig a vállalható és kiszámítható idősbarát és szociális politika kialakításáról beszélt. Az 500 új munkahely létrehozásától a távhővezetékek felújításáig számtalan érdekes, megszívlelendő, szakmailag megalapozott ötletet ismertettek a képviselőjelöltek, amelyeket megválasztásuk esetén szeretnének megvalósítani.
Szentesi Zöldi László, a Magyar Demokrata főmunkatársa emlékeztetett rá, hogy Borsod-Abaúj-Zemplén megye a rendszerváltás előtt mintegy hitbizományként szocialista fellegvár volt, amely élén mindig politikailag „erős emberek” álltak, mint például Grósz Károly. A mostani választás lényege is a régmúlttal kapcsolatos: „a települések úgy mennek előre, ahogy megszabadulnak a rendszerváltás előtti beidegződésektől” – vélekedett az újságíró. Ha most rosszul választ a város, akkor el fog szigetelődni a megyében, a régióban, az országban – figyelmeztetett.
Az országot járva látja, hogy szépül hazánk, s nem csak a jómódú Sopron, vagy Szombathely, hanem például Csepel, amelyet annak idején ugyancsak vörös fellegvárként emlegettek. Most pedig a kerületben egy élhető, fejlődő magyar város alakul. Kiemelte, hogy Tiszaújvárosban a városvezetés a kulcskérdés. Dr. Mengyi Roland személyében a megye egyik legbefolyásosabb országgyűlési képviselőjük van, s amennyiben a Fidesz-KDNP jelöltjeire szavaznak, akkor megvalósíthatóak a felvázolt célok. Szentesi Zöldi László megjegyezte, hogy nem mindegy a szín, illetve most választanak először 5 évre önkormányzatot.
„Ne engedjék, hogy Tiszaújváros legyen az utolsó végvár, ahol lófarkas zászló leng!” – kérte a polgároktól, utalva a török kiűzetésére.