A gyors és szakszerű intézkedéseknek köszönhetően egyedülálló eredményeket ért el Magyarország a vörösiszap-katasztrófa utáni kármentesítésben – mondta el sajtótájékoztatóján a Vidékfejlesztési Minisztérium környezetügyért felelős államtitkára.
Illés Zoltán kijelentette: egy ilyen jellegű ipari katasztrófa után egy országban sem kárpótolta olyan mértékben az állam az embereket, mint Magyarországon. Hozzátette: a kormány kezelte a helyzetet, és az érintetteknek biztosította az újrakezdés lehetőségét.
Emlékeztetett arra, hogy az emberi élet mentésével párhuzamosan szinte azonnal megkezdődött a kárelhárítás. Kiemelte, hogy 3-4 nap alatt sikerült megakadályozni, hogy a Rábába jusson a lúgos anyag. Mire a szennyeződés a Dunába ért, sikerült 13,4-ről 7,8-ra csökkenteni a pH értékét, így a folyó élővilágában nem esett kár. Az államtitkár összegzésében elmondta, hogy a vörösiszapot 267 hektárról kellett legyalulni, és 1,091 millió köbméter szennyezett földet kellett elszállítani. Az állam 38,275 milliárd forintot fordított a károk elhárítására.
Illés Zoltán beszélt arról is, hogy sikerült megoldani az abasári ivóvízbázis ügyét is. Másfél hónap megfeszített munkája árán két hete ismét van vezetékes ivóvize 2500 abasári lakosnak. A kormány 170 millió forintot biztosított a problémakezelésre. Százmillió forintból Abasár végleges vízellátását kell megoldani.
A környezetügyért felelős államtitkár sajtótájékoztatóján beszámolt arról is, hogy január 1-jétől a Belügyminisztérium felügyeli a vízügyet, azaz megszűnik az az állapot, hogy a vízügyi kérdések részben a vidékfejlesztési, részben a belügyi tárcához tartoznak. Szakmapolitikai szempontok indokolják, hogy a vízügy és a vízgazdálkodás egy tárca, a kormány döntése értelmében a belügyi alá tartozzon – mondta Illés Zoltán.
A kabinet arról is határozott, hogy – szintén figyelembe véve a szakmapolitikai szempontokat – a környezet- és természetvédelem érdekei, szempontjai, szakmai súlya, befolyása nem csökkenhet – tette hozzá. Az államtitkár fontosnak nevezte, hogy szakmai kérdésekben továbbra is szoros kapcsolatban maradjon a VM és a BM. Utalt arra is, hogy a vidékfejlesztési tárcához tartozik majd továbbra is a vízgyűjtő-gazdálkodás, mert az szorosan összefügg a környezet- és természetvédelemmel.
Illés Zoltán közölte: a vízügyi szakterület áthelyezését a Belügyminisztériumhoz főként az indokolta, hogy a belügyi tárca végezte már eddig is az ár- és belvízvédelemmel, valamint a kárelhárítással összefüggő feladatokat, amelyekhez jelentős mértékben foglalkoztattak közmunkásokat.
(MTI, Vidékfejlesztési Minisztérium Sajtóirodája)