A magyar-vietnami együttműködés bővítésének fontos szerepe van a kormány keleti nyitás stratégiájának megvalósításában – hangsúlyozta a Miniszterelnökség külügyi és külgazdasági államtitkára, a magyar-vietnami gazdasági vegyesbizottság társelnöke kedden a testület budapesti ülését követő sajtótájékoztatón.
Szijjártó Péter elmondta: a két ország közötti együttműködésben a kötött segélyhitel program fontos szerepet játszik, ennek keretében a magyar vállalatok két jelentős beruházást – egy tartományi népesség-nyilvántartási rendszer kialakítását és egy vízügyi fejlesztést – hajtanak végre Vietnamban 20,1 millió euró értékben.
Hozzátette: tárgyalásokat kezdtek több mint 500 millió euró értékű újabb vietnami beruházásról részben az Eximbank finanszírozásában, részben pedig a kötött segélyhitel program keretében.
A tárgyalások 5 kórházi, 4 vízellátási beruházásról, illetve egyetemi fejlesztéséről szólnak – tette hozzá.
Szijjártó Péter szerint a tavaly októberben Hanoiban tartott vegyesbizottsági ülésen létrejött megállapodások a két ország közötti kereskedelem bővülését hozták. Az idén az első nyolc hónapban a magyar-vietnami külkereskedelmi forgalom 26 százalékkal emelkedett, a magyar export 37 százalékkal, a magyar import 15 százalékkal bővült, a két ország kereskedelmi egyenlegében a magyar többlet 6,3 millió dollárt tesz ki – ismertette az államtitkár.
A sajtótájékoztatón Szijjártó Péter elmondta: tárgyalások folynak a magyar és vietnami nemzeti bank között is egy együttműködési megállapodásról, amely előfeltétele annak, hogy a kereskedelmi bankok egymás piacaira léphessenek.
A tavalyi vegyesbizottsági ülésen született megállapodás alapján 12 magyar élelmiszeripari vállalat vágóhídja kapott exportengedélyt sertéshús szállításra Vietnamba, a következő év elején pedig üzleti fórumot szerveznek annak érdekében, hogy a magyar sertés és baromfikivitel tovább bővüljön – hangsúlyozta az államtitkár.
Szijjártó Péter kitért arra, hogy Vietnamban 2014-ben megkezdődik az első atomerőmű építése, ezzel összefüggésben megállapodtak a nukleáris energiai képzés folytatásáról. Korábban 120 vietnami szakember tanult Magyarországon, szeptemberben 40-en kezdték meg tanulmányaikat ezen a területen, a kormány keleti nyitás ösztöndíjprogramjában pedig 50 vietnami hallgató kezdi meg tanulmányait Magyarországon.
Ho Thi Kim Thoa, a Vietnami Szocialista Köztársaság ipari és kereskedelmi miniszterhelyettese, a bizottság társelnöke hangsúlyozta, hogy a két ország közötti kapcsolatban jelentős szerepet játszanak a Magyarországon tanult, illetve itt vállalkozó vietnami üzletemberek.
A miniszterhelyettes szerint a két ország közötti gazdasági kapcsolat fejlődésében további lehetőséget vannak a megállapodások végrehajtása mentén.
A sajtótájékoztató keretében aláírták a vegyesbizottsági ülés jegyzőkönyvét.
Az eseményen Vo Van Mai, a Vietnami Magyar Üzleti Tanács elnöke a magyar-vietnami gazdasági együttműködés és kereskedelmi kapcsolatok fejlesztésében végzett tevékenysége, valamint a két ország kapcsolatának erősödését elősegítő munkája elismeréseként a Magyar Érdemrend Tisztikeresztje kitüntetést vett át.