A vidéken élő fiatalok munkavállalási lehetőségei
A társadalmilag kirekesztett és rossz anyagi körülmények között élő fiatalokra hívta fel a figyelmet az a három napos találkozó, melyet az Új Magyarország Vidékfejlesztési Program (ÚMVP) segítségével valósítottak meg. Az ismeretszerzésen túl a program célja a helyi értékek közvetítése és különböző aktualitásokra való felhívás volt, mint a vidéki szegénység problematikája. Magyarországon a 25 év alattiak 18% munkanélküli, ebből következően a fiatalok esetében különösen nagy az elszegényedés veszélye. Sajnálatos az a tény, hogy a legtöbbje önkénytelenül kerül ebbe az helyzetbe. A legáltalánosabb tényező, hogy számos fiatal szakképzetlenül, iskolai tanulmányait félbehagyva kerül ki az iskolából, így a munkaerő-piaci lehetőségeik rendkívül lecsökkennek. A marginalizálódás oka lehet még, hogy a szülői stabilitás hiányában komoly családi feszültségek alakulnak ki, mely kihat a fiatalkorú életére is.
A 2012 augusztusa óta folyó, negyedévente megrendezésre kerülő eseménysorozat utolsó állomásának Miskolc adott helyet, mely ezúttal az ifjúság és a vidéki élet témájára koncentrált. A Miskolc mellett lévő és a környező településeken a pénzügyi keretek egyenetlen eloszlása megnehezíti a munkavállalást, így ennek következményeként a fiataloknak a kötelező ifjúsági munka elvégzéséhez nem áll rendelkezésükre elegendő erőforrás.
A rendezvény szervezői különböző szakmai programokkal, előadásokkal készültek, mindezt úgy, hogy a legfontosabb célcsoportot, a mai generáció fiatal korosztályát szólítsák meg.
Az előadások többek között olyan égető témákkal foglalkoztak, mint a vidéki szegénység, illetve a fiatalok és a marginalizáció kapcsolata. A különböző műhelymunkák alkalmával lehetőségük nyílt a vidéki munka gyakorlatban történő megismerésére is, a rendezvényen való részvételt pedig olyan programok tették színessé, mint a falmászás, ellátogatás a Miskolctapolcai-tavasbarlangba és Lillafüredre, a miskolci Factory Arénában pedig megismerkedhettek a helyi szokásokkal és a vidéken jelenlévő problémákkal.
„A találkozó programja kiemelten az ifjúság és a helyi munkanélküliség témakörével foglalkozott, ezen belül is elsősorban a vidéki ifjúsági léttel, a kisodródás és annak megelőzésének lehetőségével. A rendezvény szervezői minden ifjúsággal kapcsolatban lévő szakértőt igyekeztek megszólítani: szervezeti vezetőt, civil fejlesztőt, kuktatót, szociológust és szociális szakembert is.” – mondta dr. Nagy Ádám, az Ifjúságszakmai Társaság Alapítványának elnöke.
A Darányi Ignác Terv keretén belül létrejövő program során az ismeretátadás alkalmával a figyelem elsősorban a szegénység leküzdésére hárult, a gyakorlatokon való részvétel és az ismeretek elsajátítása számos kapcsolatépítési lehetőséget kínálva a szakmában dolgozók és az iránt érdeklődők számára, ezzel lehetővé téve az ifjúságszakmai hálózat erősítését.