A közelmúltban átalakított és teljességében új arculatot kapott valamikori iskola- épületben kapott helyet Harsány község új közösségi könyvtára. Nem csak maga az épület lett azonban modernebb, szélesebb igényeket kiszolgáló színfoltja a községnek, hanem maga a könyvtár is: IKT eszközök, szoftverek és integrált könyvtári szoftverrendszer került beszerzésre a TIOP-1.2.3-11/1 pályázat elnyerésének köszönhetően.
Ez év tavaszán Harsány önkormányzata sikeres pályázatot nyújtott be az Új Széchenyi Terv keretében meghirdetett TIOP-1.2.3-11/1 kódszámú, „Könyvtári szolgáltatások összehangolt infrastruktúra-fejlesztése – Tudásdepó Expressz támogatására” című pályázatra, „Harsány Községi Könyvtár infrastruktúra fejlesztése” címmel.
Az elbírálás sikere után 8 millió forintot költhetett a település a helyi könyvtár fejlesztésére. Maga a pályázat 100%-ban támogatott volt, a teljes összeget a kiíró biztosította.
Korunk elvárásainak megfelelően a könyvtár helységei mára a legszélesebb igényeket is kielégítik. Az említett összegből hat darab használói számítógép került beszerzésre, természetesen a hozzájuk tartozó perifériákkal, egérrel, billentyűzettel, LCD monitorral együtt. A nagy teljesítményű asztali PC-k lehetőséget kínálnak minden látogatónak az internet korlátlan és költségmentes használatára. Azok pedig, akik erre igényt tartanak, egy szintén újonnan beszerzett, nagy teljesítményű multifunkcionális nyomtató segítségével vethetik papírra dokumentumaikat, amely a nyomtatás mellett fénymásolásra, szkennelésre is lehetőséget biztosít. Ezen kívűl egy szervert, külső illetve hálózati adattárolókat, szünetmentes tápegységeket is vásároltak a támogatásból.
A biztonságos és eredményes munkát a számítógépekre telepített szoftverek biztosítják. Ezek között szerepel többek között HTML szerkesztő, CD-DVD író, PDF szerkesztő és vírusvédelmet ellátó program is.
A helyben tartandó rendezvényeket, könyvtári órákat, az ezek során történő szemléltetést hivatott segíteni egy külön erre a célra üzembe állított notebook és a hozzá tartozó projektor.
A beszerzés során a nyertes pályázó nem feledkezett meg a fogyatékkal élőkről sem. Egy speciális, úgynevezett fejegér szettet is üzembe állítottak. Ez a kiegészítő lényegében egy képfeldolgozó szoftver, amely egy webkamerán keresztül az arc, ezen belül is bizonyos, jól elkülöníthető pontok mozgását követi folyamatosan nyomon. E mozgásokat alakítja át a képernyőn látható kurzormozgásokká.
A fejlesztés nyomán mind a felhasználók, mind pedig a könyvtáros munkája könnyebbé és eredményesebbé válik. A két könyvtárosi munkaállomás nem csak a nyilvántartást, hanem a kölcsönzést is megkönnyíti a jövőben. A könyveken elhelyezett vonalkódok és az azok azonosítására szolgáló lézeres leolvasó rendszer segítségével töredékére csökken a kölcsönzési idő, könnyebben nyomon követhetők lesznek a kiadott könyvek.
Ugyanakkor a könyvtárhasználók kényelmét hivatott szolgálni az internetről is elérhető adatbázis, amelynek segítségével mindenki bepillantást nyerhet az intézmény katalógusába, megtudva azt, hogy az általa kölcsönözni kívánt könyvek adott pillanatban rendelkezésre állnak-e, ha pedig nem, mikor lesznek ismét kölcsönözhetőek.
A projekt megvalósítását ez év július 2-án kezdte el a harsányi önkormányzat, a záró időpont december 31.