Névadó ceremónia
2011. december 9-én közel fél éves előkészítést követően akadémiánk felvette Kubala László nevét, ezzel létrehozva a Vasas Kubala Akadémiát.
A névadó, Kubala László fényes pályát futott be játékosként és edzőként egyaránt. 1927-ben született Budapesten, tizenkilenc esztendős korában azonban már a pozsonyi Slovan játékosaként futballozott, majd az 1948/49-es bajnoki idényben a Vasas labdarúgója lett. Húsz mérkőzésen öltötte magára a piros-kék mezt, és kötött barátságot Illovszky Rudolffal. 1949-ben hagyta el Magyarországot, 1951-tól pedig tíz éven keresztül az FC Barcelona legfényesebb csillaga volt.
Játékos pályafutása befejeztével szakvezetőként is rendkívül sikeresen tevékenykedett, egyebek mellett tizenkét éven át volt a spanyol válogatott szövetségi kapitánya. 2002-ben Barcelonában hunyt el.
Az ünnepélyes eseményen a Kubala családot Kubala László fia, Carlos Kubala képviselte, aki kézjegyével látta el a deklarációt. A tulajdonosok és képviselőik közül Rabatin József, György Tamás és Markovits László, valamint Polgár Veres Árpád az Akadémia sportigazgatója volt jelen, akik Bánki Erik az Országgyűlés sportbizottsága elnökének, és a Magyar Labdarúgó Szövetség részéről Dunai Antal olimpiai bajnok labdarúgónak a közreműködésével vezették be az új nevet.
A Puskás Ferenc Labdarúgó Akadémia képviseletében Gellei Imre egy különleges, eredeti fotóval ajándékozta meg a tulajdonosokat, amelyen Kubala és Puskás a budapesti kölyökválogatott mezében láthatók.
Az ünnepi beszédek után az U12-19-es akadémiai csapatok kapitányai átvehették az új feliratokkal ellátott mezeket és dedikált labdákat.
Új arculat
A névfelvétel után megkezdődött az Akadémia új arculatának kialakítása, melyben tökéletesen ötvöződnek a 101 éves Vasas-gyökerek és a XXI. század modern labdarúgásának gondolatai.
Új weboldal
2012 júniusában élesre állt a Vasas Kubala Akadémia új, önálló weboldala, amely a www.vkla.hu címen érhető el.
Az oldal látogatói megismerkedhetnek Kubala László életével és pályafutásával, az Akadémia képzési modelljével, a szakmai stábbal, az akadémiai korosztályok csapataival, valamint folyamatosan értesülhetnek a friss hírekről, érdekességekről.
Szoboravatás
2012. június 15-én, Kubala László születésének 85. évfordulójának alkalmából, felavattuk az 1950-es évek egyik meghatározó labdarúgó egyéniségének szobrát. Az ünnepség díszvendége Carlos Kubala, Kubala László fia volt, továbbá megtisztelte az eseményt jelenlétével Spanyolország magyarországi nagykövete, Enrique Pastor de Gana, valamint Bánki Erik, európai parlamenti képviselő is. A Vasas Kubala Akadémia nevében Rabatin József társtulajdonos mondott köszöntő beszédet, Markovits László pedig a 101 éves Vasas Sport Club nevében üdvözölte a szoboravatót.
Az évforduló és a jeles alkalom apropóján létrejött továbbá egy Kubala László életéről szóló kiadvány, valamint alakot öltött egy bronzból készült emlékérem, amelyet a Kubala-szobor alkotója, Kutas László, Wiesenthal-díjas szobrász- és éremművész tervezett meg.
I. Nemzetközi Kubala László U16-os Labdarúgó Torna
A szoboravatót követő napon, kezdetét vette az I. Nemzetközi Kubala László U16-os Labdarúgó Torna, amelynek fővédnökségét Spanyolország magyarországi nagykövete vállalta el.
A remek hangulatú tornán a Real Murcia C.F. győzedelmeskedett, a Kubalások a bronzérmet szerezték meg.
Az esemény kísérőjeként megvalósult a Vasas Kubala Akadémia hivatalos facebook oldalán és weboldalán az Akadémia első online közvetítése is, amelynek köszönhetően a távol maradó szülők, csapattársak és barátok azonnal értesülhettek a torna híreiről.
II. FociFesztivál
A Kubala emlékév alkalmából a FociFesztivál szervezői felkérték a Vasas Kubala Akadémiát, hogy szakmai partnerként vegyen részt a fiatalok tömegeit megmozgató eseményen, amelyre szeptember 1-jén, a telki edzőközpontban került sor.
A Kubalások bemutatóedzésekkel, Kubalás relikviákkal várták az érdeklődőket a helyszínen felállított kiállító sátornál.
Az eseményhez kapcsolódóan neves spanyol labdarúgó legendák, a Barcelona és az Espanyol öregfiú csapatainak tagjai koszorúzták meg Kubala László szobrát a Fáy utcában. Ezt követően pedig a FociFesztivál várva-várt záró körmérkőzésein, Kubala László emlékére, parázs összecsapásokat vívtak egymással, illetve a magyar öregfiúk válogatottal.
Barca – könyv
Decemberben került a boltokba a Barca című könyv, amelyben a katalán klub valaha élt egyik legnagyobb játékosuk, Kubala László nevét viselő Vasas Kubala Akadémia is bemutatkozási lehetőséget kapott.
Az olvasók így széles körben megismerkedhetnek a Kubalások filozófiájával, szakmai céljaival.
Hajrá Vasas Kubala Akadémia!