A Jobbik felháborodva értesült arról, hogy a Magyar Posta a hírek szerint 25 forinttal emelné a sárga csekkek után fizetendő díjat. Bár ezen összeget elvileg az fizeti, akinek a számláján jóváírják a befizetést, ezen újabb több milliárdos megszorítást a jelenlegi rendszer szerint nem az érintett nagy cégek, szolgáltatók viselik, hanem a korábbiakhoz hasonlóan áthárítják azt ügyfeleikre. Ráadásul a Posta lépésének burkoltan beismert motivátora a tranzakciós illeték bevezetése is lehet.
Noha a direkt áthárítást számos előírást tiltja, s azt közvetlenül nem is lehetne feltüntetni, jellemző, hogy a hasonló díjemelésekkel sújtott vállalatok ilyen esetekben egyéb eszközökhöz folyamodnak. Például megemelik áraikat, csökkentik költségeiket, felpörgetik az elbocsátásokat, elhalasztják fejlesztéseiket vagy éppen brutálisabb büntetési tételekkel sarcolják a nehéz helyzetben lévő, fizetni akaró, de nem tudó, így elmaradásban lévő polgárokat. A nagy szolgáltató cégek ritkán élnek a fenti eszközök mindegyikével, de jellemzően kiválasztják azt, amely révén az egész tehernövekedést átterhelhetik ügyfeleikre. A Magyar Posta lépésének egyik oka az is lehet, hogy a kormányzat lényegében korlátok nélkül tette lehetővé a postai szolgáltatások piacának teljes liberalizációját, így külföldi szereplők könnyebb megjelenését, amire az érintett, befektetni szándékozó cégek régóta készülnek is.
Mivel évente több tízmilliárd forint bevétel származik a sárga csekkek forgalmából, és a háztartások 90 százaléka használ ilyeneket, a Jobbik gyanúja erős, hogy az átterhelés ilyen vagy olyan módon minden magyar állampolgárt érint majd. Ezért javasoljuk egy az áremeléseket és a szolgáltató cégek viselkedését folyamatosan szemléző monitoring-rendszer felépítését, hogy egyértelműen kiderüljön, ha valamely társaság a rá kivetett adó vagy díjemelés okán saját ügyfeleit sújtja.
Z. Kárpát Dániel, a Jobbik frakcióvezető-helyettese