A nevelési, oktatási intézmények fenntartása, működtetése érdekében kifejtett eredményes tevékenysége elismeréseként a Pedagógusok Szakszervezetének (PSZ) országos elnöksége Eötvös József emlékplakett kitüntetésben részesítette Tiszaújváros önkormányzatát. Az elismerést Galló Istvánné, a PSZ elnöke adta át Bráz György polgármesternek a PSZ tiszaújvárosi alapszervezetének ünnepi évzáró értekezletén.
Az év közbeni jeles eseményeken készült fényképek vetítésével, aláfestésként romantikus zenével kezdődött az ünnepi évzáró, majd a humor vette át a főszerepet. A titkári tanács tagjai igazi gyöngyszemeket adtak elő gyermeki- és tanári elszólásokból, a pedagógusok és a szülők egymás közti levelezéseiből, hangos nevetésre késztetve a jelenlévőket. A vidám perceket komolyabban követték, pedagógus hitvallásokat idéztek az előadók, mintegy „felvezetve” a következő mozzanatot, a szakszervezeti mozgalomban jubiláló pedagógusok köszöntését, megajándékozását. A köszöntöttek között volt Ládi Mihályné is, aki 60 éve tagja az érdekképviseleti szervezetnek. A köszöntéseket követően Galló Istvánné, a Pedagógusok Szakszervezetének elnöke lépett a mikrofonhoz és bejelentette, hogy a helyi alapszervezet felterjesztése alapján a PSZ országos elnöksége Eötvös József emlékplakett elismerésben részesítette Tiszaújváros önkormányzatát.
Iskolabarát önkormányzat
– Az önkormányzat biztosítja a forrásokat, nem csak a kötelező, hanem a tanórán kívüli, nem kötelező tevékenységekhez is – indokolta a döntést a szakszervezeti vezető. – Mind az óvodában, mind az iskolákban nagy körültekintéssel gondoskodnak a személyi és tárgyi feltételekről, folyamatos az intézmények felújítása, modernizálása. Az önkormányzat támogatja a tehetséggondozást, a sajátos nevelési igényű gyerekek oktatását, nevelését, a tanulók nyári táboroztatását. A színvonalas nevelő-, oktatómunka segítéséhez a város sport- és kulturális létesítményeit is igénybe vehetik a diákok, a pedagógusok. Az általános- és középiskola, a különböző felsőoktatási intézmények kiváló tanulmányi eredményt elért tiszaújvárosi hallgatói ösztöndíjban részesülnek. Támogatja az önkormányzat a Bursa Hungarica pályázati rendszert, a Sulizsaru programot. Az önkormányzat nagy figyelmet fordít a hosszú időn át kiemelkedő oktató-, nevelőmunkát végző pedagógusokra, munkájukat kitüntetéssel, pénzjutalommal ismeri el. Gondja van a nyugdíjas pedagógusok színes diplomáinak átadására is. A gyermeklétszám csökkenése miatti alkalmazotti létszámváltozást minden esetben humánusan próbálta kezelni a hivatal. Az önkormányzat az intézményvezetők kinevezésekor maximálisan figyelembe veszi a nevelőtestületek véleményét. A közalkalmazottak cafetéria juttatásban részesülnek és illetményük bankszámlára utalásának költségeihez hozzájárulást kapnak, a szakmai napok költségeihez személyenként keretösszeg áll rendelkezésre. Az érdekegyeztetés folyamatos és jól működik, az önkormányzat lehetőségeinek felső határáig támogatja a közalkalmazottak élet és munkakörülményeinek javítását.
Helyi kezdeményezés
– Ha visszatekintünk az elmúlt pár évre és megnézzük, hogy melyek voltak az önkormányzat azon döntései, melyek az oktatás javításáért, színvonalasabbá tételéért születtek, akkor azt hiszem érthető, hogy miért döntött úgy szervezetünk, hogy Eötvös emlékplakett kitüntetésre javasolja Tiszaújváros önkormányzatát – nyilatkozta Drotárné Tamás Hermina alapszervezeti titkár. – Az elnök asszony részletesen taglalta, hogy mivel érdemelte ki az önkormányzat az emlékplakettet, melyet 2000-ben alapított a Pedagógusok Szakszervezete. Én csak annyit tennék hozzá, hogy nem csupán a mindennapi oktató – nevelőmunka feltételeinek megteremtését, hanem azokat a plusz intézkedéseket is számba vettük, melyek jobb hangulat, közérzet megteremtését teszik lehetővé, s ez mindenképpen elismerésre méltó. A kitüntetést Bráz György polgármester vette át Galló Istvánnétól, s meghatottan, már-már elérzékenyülve köszönte meg a város nevében az elismerést.
A jövőt építjük
– Nagyon jólestek az elismerő szavak, köszönöm a kezdeményezőknek, a döntéshozóknak – mondotta a polgármester. – Mi mindannyian azért vagyunk, hogy ez a város egy élhető város legyen, és ennek nagyon fontos része a jövő építése. Az iskola ilyen hely, itt a jövőt építjük, azokon a gyerekeken keresztül, akik később felnőtté válnak, s mi azt szeretnék, ha ők is ugyanilyen hozzáállással építenék a jövőt. Saját gyermekeik jövőjét, a helyi társadalom, egy város, egy közösség, és persze az ország jövőjét. Egyöntetű vélemény, hogy Tiszaújvárosban nagyon jó iskolák vannak. Köszönöm nektek, hiszen ez a ti munkátok érdeme. Köszönöm, hogy úgy ítéltétek meg, hogy megérdemeljük ezt a kitüntetést. Nem csak mi, hanem elődeink is, mert mindenkor jellemző volt a város vezetésére az iskolai oktatás, nevelés feltételeinek példaértékű megteremtése. Nem szoktam ígérgetni, fogadkozni, de most csak kimondom, mi ugyanilyen normálisak leszünk a következő időszakban is. Nagyon nehéz időszak jön, mindannyian kicsit félve tekintünk arra, mi következik 2013. január elsejétől. De itt leszünk egymás mellett, és remélem, őszinték leszünk egymáshoz, elmondjuk, hogy mi fáj, és ha lehetőség lesz rá – márpedig Tiszaújváros önkormányzatának lesz -, akkor mindent megteszünk annak érdekében, hogy iskoláink továbbra is jó színvonalon működjenek, a pedagógusok pedig jól érezzék magukat, mert lelki kiegyensúlyozottság nélkül nem lehet a gyerekeket megfelelően nevelni.
Ferenczi László