Állatkínzás elkövetésének megalapozott gyanúja miatt indított büntetőeljárást az Ózdi Rendőrkapitányság egy 61 éves putnoki férfi ellen, aki – miután kutyája megharapott egy 10 éves kisfiút – az ebet egy fejszével agyonverte, majd a közeli erdőben elásta.
Az Ózdi Rendőrkapitányság ügyeletére telefonon érkezett bejelentés, mely szerint Putnok családi házas övezetében egy kutya megharapott egy 10 éves helybeli kisfiút, miközben vizet hozott a közeli közkútról. A gyermek a harapás következtében – az elsődlegesen rendelkezésre álló adatok szerint – 8 napon belül gyógyuló, könnyű sérüléseket szenvedett, orvosi ellátására közvetlenül az eset után sor került.
A támadó kutya gazdája, egy 61 éves putnoki férfi a helyszínre érkező rendőröknek elmondta, hogy a kutyája az udvaron volt megkötve és azért tudott az utcára kijutni, mivel elszakította a láncot. Az állatot a férfi a rendőröknek megmutatni nem tudta. Több kitérő válasz után azonban elmondta, hogy a gyermek sérülését követően kivitte az ebet az erdőbe, ahol egy fejszével agyonütötte, majd elásta.
Az adatgyűjtés, illetve helyszíni szemle során az elpusztult állat tetemét a rendőrjárőrök megtalálták, azt szakértő bevonásával vizsgálják.
Az üggyel kapcsolatban az állat gazdája ellen állatkínzás bűncselekmény és veszélyeztetés kutyával szabálysértés elkövetésének gyanúja miatt indított eljárást az Ózdi Rendőrkapitányság.
Információs háttér:
Az 1978. évi IV. tv. a „Büntető törvénykönyvről” 266/B. §-a értelmében az állatkínzás törvényi tényállása az alábbiak szerint alakul:
Állatkínzás
266/B. § (1) Aki
a) gerinces állatot indokolatlanul oly módon bántalmaz, vagy gerinces állattal szemben olyan bánásmódot alkalmaz, amely alkalmas arra, hogy annak maradandó egészségkárosodását vagy pusztulását okozza,
b) állattartóként, háziasított emlősállatot vagy az ember környezetében tartott veszélyes állatot elűzi, elhagyja vagy kiteszi,
vétséget követ el, és két évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.
(2) Az (1) bekezdés szerint büntetendő, aki a vadászatról szóló törvény által tiltott vadászati eszközzel vagy tiltott vadászati módon vadászik, illetőleg a halászatról szóló törvény által tiltott halfogási eszközzel vagy módon halászik vagy horgászik.
(3) A büntetés bűntett miatt három évig terjedő szabadságvesztés, ha az (1)-(2) bekezdésben írt bűncselekményt olyan módon követik el, hogy az az állatnak különös szenvedést okoz.
A 2012. évi II. tv. „A szabálysértésekről, a szabálysértési eljárásról és a szabálysértési nyilvántartási rendszerről” 193. §-a értelmében „veszélyeztetés kutyával” szabálysértés az alábbiak szerint követhető el:
Veszélyeztetés kutyával
193. § (1) Aki a felügyelete alatt álló kutyát
a) a település belterületén felügyelet nélkül bocsátja közterületre, vagy kóborolni hagyja,
b) természeti és védett természeti területen, vagy vadászterületen – a vadászkutya kivételével – póráz nélkül elengedi, vagy kóborolni hagyja,
c) szájkosár és póráz nélkül közforgalmú közlekedési eszközön – vakvezető, illetve mozgáskorlátozottakat segítő kutya kivételével – szállítja,
d) élelmiszer-elárusító üzletbe, közfürdő területére vagy játszótérre – vakvezető, illetve mozgáskorlátozottakat segítő kutya kivételével – beenged, illetőleg bevisz,
szabálysértést követ el.
(2) Aki harapós kutyáját nem zárt helyen tartja, vagy nem helyez el a ház (lakás) bejáratán a harapós kutyára utaló megfelelő figyelmeztető táblát, szabálysértést követ el.
(3) Az (1) és (2) bekezdésben meghatározott szabálysértés miatt a közterület-felügyelő, természeti és védett természeti területen a természetvédelmi őr, helyi jelentőségű védett természeti területen az önkormányzati természetvédelmi őr is szabhat ki helyszíni bírságot.
Az Ózdi Rendőrkapitányság tájékoztatása alapján
B-A-Z. MRFK Kommunikációs Iroda