A mai napon lép életbe az új Munka törvénykönyve, amely abból a sajátos kormányzati elképzelésből táplálkozik, hogy ha a munkáltató ugyanazt az embert legálisan még többet dolgoztathatja, és még a fizetését is lecsökkentheti, akkor ez majd újabb munkahelyeket teremt. Természetesen a rendszer pont fordítva működik, még kevesebb dolgozóra lesz így szükség, a megkönnyített kirúgási és a szinte nem is létező érdekvédelmi és jogorvoslati lehetőségeknek köszönhetően az elhasználódott munkaerőt bármikor könnyen le lehet cserélni egy „pihent” munkanélkülire.
Mától nem csak még jobban lehet hajszolni a dolgozókat – immár büntetlenül, hiszen törvényileg is engedélyezett –, de az esetleges hibákért is aránytalanul nagy anyagi felelősség terheli a munkavállalót. Különösen veszélyes ez akkor, amikor maga a törvény teremt lehetőséget arra, hogy a normális munkamenethez szükséges létszámot a profit maximalizálása céljából jelentősen alul tervezzék a cégek, és az embereket kimerülten, a biológiailag szükséges minimális pihenés lehetővé tétele nélkül is dolgoztatni lehessen akár veszélyes, felelősségteljes munkakörben is. Így bizony borítékolhatóak a károkozással járó hibák, amely miatt a kártérítések a sokszor minimálbért alig kereső embereket terhelik majd.
A kormány nem hajlandó tudomásul venni, hogy a munka világát szabályozó legfőbb törvények sok évtizeddel, akár másfél évszázaddal ezelőtt pontosan azért születtek meg, mert a munkáltatók embertelen feltételekkel és körülmények között dolgoztatták alkalmazottaikat. Ezért volt szükség az alapvető munkavállalói jogok meghatározására, törvényben rögzítésére, a munkáltató és munkavállaló jogegyenlőségének megteremtésére.
Ehelyett a Fidesz-KDNP kormány pontosan a jogegyenlőtlenséget, a kiszolgáltatottságot foglalta törvénybe, amely egy rabszolga-kódexszel ér fel. Pedig munkahelyteremtés szempontjából a munkáltatók számára az élőmunkát terhelő adók és járulékok radikális csökkentésére, fejlesztési-beruházási finanszírozási lehetőségekre, és nem utolsó sorban fizetőképes keresletre, piacra lenne szükség.
Bertha Szilvia, a Jobbik országgyűlési képviselője