Néhány hónapja indítottunk lapunkban egy sorozatot, melyben a képviselő- testület tagjait kértük a ciklus eddigi eredményeinek értékelésére. Az egyéni választókörzetekben mandátumot nyert és a kompenzációs listáról testületbe került képviselőkkel való beszélgetéseket Bráz Györggyel, az 1. számú választókörzet képviselőjével, Tiszaújváros polgármesterével készített interjúnkkal zárjuk.
– A legutóbbi helyhatósági választásokat meglehetősen kemény kampányidőszak előzte meg. Ön hogyan élte ezt át?
– Alapelvem, hogy viselkedjünk normálisan minden helyzetben. Én ehhez tartom magam és a lelkiismeretem vezérel, ha teszek valamit. Egy kampány során mindenki azt érezheti, hogy nagy a tét, és magát az embert minősíti, hogy milyen eszközöket enged meg magának a céljai eléréséhez. 2010 őszén voltak olyan politikai pártokhoz köthető személyek itt, Tiszaújvárosban is, akik a személyiségi jogokat durván megsértve kampányoltak. Több ügyben történtek feljelentések az önkormányzat és önkormányzati cégek ellen, mára bebizonyosodott, hogy ezek alaptalanok voltak. Az idő beigazolta, hogy a felmerült vádak egy nemcsak kemény, hanem kifejezetten durva kampány részei voltak, így én ezeket lezártnak tekintem. Mondhatni, úgy könyvelem el, hogy győzött az igazság. Talán vannak emberek, akik a különféle pozíciókat és tisztségeket a hatalom és az egyéni haszonszerzés eszközének tekintik. Számomra a képviselői mandátum és a polgármesteri megbízatás is egyfajta szolgálat, amely egyetlen dologra hatalmaz fel, hogy a közösségért dolgozzam a legjobb tudásom szerint. – Az utóbbi hetekben, hónapokban a Krónika hasábjain az összes képviselő nyilatkozott arról hogyan értékeli az eddigi eredményeket, milyen gondolatai vannak a város működésével kapcsolatban. Önbe milyen gondolatok fogalmazódtak meg az interjúkat olvasva? – Többnyire a ciklus olyan eredményeit és nehézségeit említették a képviselőtársaim, amelyekkel egyetértek. Olyan felvetésekkel is találkoztam, amelyeket értetlenül fogadtam, de természetesen mindenkinek joga van a saját véleményéhez, én ezeket sem megerősíteni, sem minősíteni vagy felülbírálni nem szeretném.A beszélgetésekből fontos információkhoz juthattak az olvasók, ez nyilván segít nekik abban, hogy megítéljék, a képviselőtársaim milyen értékek mentén köteleződtek el. Nézze, általában a tényeket is lehet többféleképpen magyarázni, nekem meggyőződésem, hogy ebben a városban olyan emberek laknak, akik tisztán látják, hogy mi történik körülöttük. Én rendszeresen találkozom a városlakókkal, nemcsak hivatalos fórumokon, hanem informális keretek között is. Csaknem húsz éve tartok fogadóórákat, járom a várost, beszélgetek az emberekkel a rendezvényeken.A helyismeret nagyon fontos, ha valaki felelősséget vállal egy település, egy közösség működéséért. Eljut hozzám az is, aki problémákat fogalmaz meg, és tudom azt is, mit becsülnek az emberek ebben a városban. Tiszaújváros legfontosabb értékei közé tartozik a nyugalom, a különféle generációk békés egymás mellett élése. Nem tartom szerencsésnek, ha valaki épp ezeket az értékeket kívánja aláaknázni, ellentétek mesterséges szításával.
– Mint említette, a lakók a problémákat is megfogalmazzák. Két hete a Krónikában is megjelent olyan olvasói levél (Kullogva az események után – a szerk.)), melynek írója Önhöz és a testülethez fordult észrevételekkel, kérdésekkel. Való igaz, drasztikusan lecsökkent a vonatjáratok száma, kevés a munkalehetőség, hogy csak ezt a két dolgot emeljük ki a levélből. Mit tehet ilyen esetekben az önkormányzat?
– Amit tehet, azt megteszi. Ha tudomásunkra jut, hogy a várost érintő döntés van készülőben, azonnal reagálunk, intézkedünk a lehetőségeinkhez mérten. Ennek köszönhetően nyitott újra ügyfélszolgálati irodát a TIGÁZ, ezért támogatjuk új beruházások megvalósulását. A vasúti közlekedéssel kapcsolatban egy váratlan, egyoldalú bejelentést kaptunk, az erőmű bezárásának megakadályozásához sajnos nincsenek eszközeink. A kormánypárti képviselőknek nagyobb befolyása lehet az ilyen ügyek rendezésében. Örömmel vennénk, ha segítséget kapnánk a problémáink megoldásában. Manapság társadalmi szintű gond, hogy a munkahelyek bizonytalanok. A hozzánk tartozó rendszerekben nagyon óvatos és átgondolt változtatásokat viszünk véghez, de az ipar, a gazdaság más elvek mentén működik. Mi azt tehetjük, hogy olyan környezetet teremtünk, amely vonzóvá teszi a települést a betelepülni szándékozó cégek, vagy akár a fiatalok, a családok számára. A szolgáltatásokat is igyekszünk megőrizni, erre jó példa, hogy amikor felismertük, hogy a szabadidőközpont és műjégpálya nem lesz hosszú távon működőképes, megépítettük a termál- és strandfürdőt. Amikor a sporttelep működése vált bizonytalanná, átvettük és korszerűsítettük azt. Vagy hogy a jelenlegi ciklusról beszéljünk, nehezedő anyagi lehetőségek mellett is nagy hangsúlyt helyezünk a szociális támogatásokra. Az ország gazdasági helyzetének és ezzel párhuzamosan az emberek átlagos életszínvonalának állapota visszatükröződik Tiszaújvárosban is. Csodatévők lennénk, ha teljes mértékben függetlenek lennénk e helyzettől, a rendelkezésünkre álló eszközökkel azonban mindannyian azon munkálkodunk – s ide értem Dr. Fülöp György alpolgármester úron, Dr. Molnár Tamás jegyző úron, a képviselőtestület tagjain, a polgármesteri hivatal, az intézmények és cégek vezetőin és dolgozóin kívül az összes embert, aki a városban, a városért dolgozik -, hogy a jelenlegi színvonalat megtartsuk, és folyamatosan fejlesszük. Nálunk a nyugalomhoz az is hozzájárul, hogy sosem volt politikai tisztogatás, mindenki a munkájával és cselekedeteivel bizonyíthatja be, hogy mennyit ér.
– Ön az 1. számú választókörzet, vagyis Tiszaszederkény és Tisza-part városrész választott képviselője. Körzetében fontos változás, hogy megszűnik az iskola. Mekkora veszteség ez az óvárosban élőknek?
– Egy olyan iskola elvesztése, amely az 1600-as évektől létezik, mindenképpen veszteség, hiszen a közösségi lét bizonyos formái is gyengülhetnek általa. Évről évre az volt a szándékunk, hogy fenntartsuk a szederkényi iskolát, de most eljött az idő, hogy rákényszerülünk erre a lépésre. Amikor annak idején az óváros képviselője lettem, részletesen feltérképeztem és elterveztem a tennivalókat, ugyanúgy, mint a Tisza-parti városrészét is, annak a gondolatnak a jegyében, hogy minden városrészben egyenlők legyenek az esélyek. Sok mindent sikerült megvalósítani az elképzeléseimből, megépülhetett a tavaly átadott kerékpárút is. Tudom, hogy a szederkényi gyerekek jó helyen lesznek az iskola többi épületében, hiszen az intézményekre költött összegek, a rátermett iskolavezetők és pedagógusok munkájának köszönhetően színvonalas nevelés-oktatás zajlik bennük.Mégis egyfajta fájdalom az iskola bezárása. Lehetnék kissé elfogult is, de a szükséges döntéseket mégsem írhatják felül a személyes érzelmeim. Egy várost csak úgy lehet jól vezetni, ha az ember a törvényességet és ésszerűséget tartja szem előtt. Nem állítom, hogy lelkileg ezt mindig könnyű megélni, biztos háttér és támasz nélkül talán komolyabb vívódásokat is okozhatna. Én szerencsés vagyok, mert a feleségem, a családom stabil hátországot biztosít nekem magánemberként, a munkatársaimmal jól tudunk együtt dolgozni, számíthatunk egymás támogatására. Nem utolsó sorban azt tapasztalom, hogy a városban zömében jó szándékú és a közösség iránt elkötelezett emberek élnek, akik büszkék a közösen elért eredményeinkre. Ilyen körülmények között az ember nem veszítheti el sem az optimizmusát, sem a problémák megoldására irányuló tettrekészségét. Erre szükségünk is lesz, hiszen komoly változások előtt áll az önkormányzatok feladatellátása 2013. január 1-jétől. Meggyőződésem, hogy közösen, együttműködve képesek leszünk biztosítani Tiszaújváros jövőjét.
Tokaji Edit