Az LMP szerint az önkormányzati törvényjavaslat nem reform, hanem jelentős visszalépés a tanácsrendszer felé. A központosítás lenyomja az önigazgatást, ez pedig főleg a kistelepülések jövőjét teszik kilátástalanná. A testületi üléseken továbbra is kizárható a nyilvánosság a legfontosabb kérdésekben; a lakosság érdeke, véleménye nem számít a Fidesznek. Budapesten eközben huszonhárom kiskirályság épül.
A párt aggályosnak tartja, hogy nincs meghatározva a helyi közügy fogalma, nincsenek garanciák arra, hogy azokat nem vonhatják el az önkormányzatoktól. A feladatok meghatározásánál így nincs zsinórmérték, amely garanciát jelenthetne arra, hogy ne toljanak az önkormányzatokra rájuk nem tartozó feladatokat, és ne korlátozzák hatáskörüket.
A javaslat szerint jelentősen szűkülnek az önkormányzati hatáskörök, kiüresedik a helyi döntéshozás, nem javulnak a nyilvánosság érvényesülésének feltételei, és a társadalmi részvétel formái is csökkennek. Továbbra is lehetőség lesz zárt ajtók mögött dönteni olyan kérdésekben, amelyek alapvetően meghatározzák egy település jövőjét, így marad az átláthatatlanság, és csak a korrupció előtt állnak nyitott kapuk.
Nyilvánvaló, hogy a kisebb érdekérvényesítő képességgel rendelkező kistelepülések járnak a legrosszabbul. A falvak lakói számára jelentősen szűkül a közszolgáltatások igénybevételének lehetősége, a hatósági ügyintézés; az önkormányzás valódi tartalmi megvalósítása. Bár az alapfokú oktatás állami kézbe vétele minden települést érint, a hatáskör elvonását követően várható kormányzati „racionalizálás” leginkább a kistelepüléseket sújthatja, amelyek eddig is erejüket megfeszítve küzdöttek iskolájuk megtartásáért, településük jövőjéért.
Ugyanígy a kistelepüléseken élők lehetnek a kárvallottjai a közigazgatás, önkormányzati igazgatás átszervezésének, amely számukra nem jelent mást, mint az ügyintézés nehézkesebbé, bürokratikusabbá válását. A fővárosban nem sikerül lépéseket tenni a működésképesség felé, marad a szétszabdalt struktúra, a hatásköri átfedésekkel és a kerületek túlhatalmával. Nem érvényesül az az elv, hogy a főváros egy település.
Az önkormányzati rendszer megújítása lehetőséget adna arra, hogy a közösségekben rejlő erőforrásokat kihasználjuk, azáltal, hogy erősítjük az önkormányzatok gazdasági autonómiáját, megvalósítjuk a valódi részvételi demokráciát, és feltárjuk az eladósodottságból kivezető megoldási lehetőségeket. Az LMP ennek szellemében alkotta meg önkormányzati koncepcióját, ám elkeseredetten tapasztalja, hogy a kormány más utat választott. Egy olyan utat, ami a szakadék szélén álló önkormányzatokat nem segíti meg, hanem a mélybe taszítja.