Magyar turisztikai napot tartottak szerdán Bécsben az osztrák és a magyar idegenforgalmi szakma képviselői számára.
A Magyar Turizmus Zrt. (MT Zrt.) egész napos rendezvényén a nyugat-dunántúli és az észak-alföldi régió mutatkozott be idegenforgalmi termékeivel. A szakmai nap egyik célja az volt, hogy növelje Észak-Alföld idegenforgalmi kínálatának ismertségét.
Magyarországról több mint hatvan turisztikai szakember, szolgáltató, illetve polgármester érkezett, hogy bemutassa üzleti elképzeléseit és turisztikai vonzerőit. Az osztrák turisztikai szakma részéről mintegy kétszázan jelentkeztek – közölte az MT Zrt.
A nyugat-dunántúli régióból Sárvár, Bük és Hévíz egészségturizmusa kapott főszerepet. „Arra koncentráltunk, hogy azokat a helyeket mutassuk be, amelyek ár-érték arányban kedvezően, az osztrák ízlésnek megfelelően megújultak az utóbbi időben” – mondta Tama István László regionális igazgató az MTI-nek. A régióban Németország után Ausztria a második legfontosabb küldőország. A gazdasági válság következtében felértékelődtek a közeli turisztikai célpontok, Ausztriából egyre többen érkeztek az utóbbi időben – mondta.
Az MTI kérdésére elmondta, hogy komoly konkurenciát jelentenek az Ausztria keleti részében az utóbbi időben megnyílt termálfürdők. A magyar fürdőhelyek az értékesítési és reklám tevékenység során a jobb ár-érték arányt hangsúlyozzák. Emellett a vizek összetétele is más, a magyarországiak gyógyításra jobban alkalmasak – tette hozzá.
A befektetők összetételében nem volt jelentős elmozdulás az utóbbi években – mondta az MTI kérdésére. Hozzátette: véleménye szerint az elmúlt években a magyarországi fejlesztési programok, az Új Magyarország Terv és az Új Széchenyi Terv keretében a hazai szereplők is megfelelő kereteket kaptak a beruházásokhoz, fejlesztésekhez. Hozzátette, hogy szükségesnek tartana viszont olyan, „turizmuson kívüli” fejlesztéseket, mint a közlekedési infrastruktúra javítása. A jobb megközelíthetőség a turisztikai szolgáltatásokra is nagyon kedvező hatással lenne – mondta.
Az észak-alföldi beutazó turizmusban jelenleg kisebb szerepe van Ausztriának – mondta el Katona Ilona igazgató. 2010-ben több mint négyezer osztrák vendég 12 ezer vendégéjszakát töltött el a régióban kereskedelmi szálláshelyeken. A vendégéjszakák összes éves száma átlagosan mintegy 1,7-1,8 millió. Kitért arra is, hogy 2011 első hat hónapjában hat százalékkal nőtt az osztrák vendégforgalom száma az előző év azonos időszakához képest.
Az osztrák vendégek számára az Észak-Alföld idegenforgalmi kínálatából az egészségturizmus, valamint a kulturális és a természeti értékek jelenthetik a legnagyobb vonzerőt. A régióból a turizmusban kiemelkedő szerepet betöltő három város: Debrecen, Hortobágy és Hajdúszoboszló mutatkozott be a szakmai napon.
Debrecen számára hosszú távon az egészségturizmus az egyik kitörési pont – mondta Pajna Zoltán alpolgármester. Az elmúlt évtizedben a város kiépítette idegenforgalmi infrastruktúráját és duplájára nőtt a szálláskapacitás, közel négyezer az 3-5 csillagos, az osztrák, német igényeknek is megfelelő szállodai férőhelyek száma – jelentette ki. Kiemelte, hogy a város a regionális operatív program keretében pályázni akar többek között a termálfürdő fejlesztésére is.
Mint mondta, tárgyalásokat akarnak folytatni arról, hogy az osztrák vasút München-Bécs-Budapest közötti Railjet járata a jövőben Debrecenig közlekedjen.
Az MT Zrt. adatai szerint 2010-ben minden korábbinál több, mintegy 750 ezer vendégéjszakát töltöttek el osztrák turisták Magyarországi szálláshelyeken. Ausztria a magyarországi turizmus második legnagyobb küldőpiaca, az országok lakosságszámához viszonyítva pedig a legnagyobb. MTI