A magyar tokaji az egyik legnagyobb presztízsű likőrbor a világon, de nem eléggé kelendő. Ez motiválja a magyarországi francia befektetőket, akik a tokajit ismét „a királyok borává és a borok királyává” szeretnék tenni – írta csütörtökön a Le Figaro című francia napilap.
Tokaj-Hegyalja szívében, Tokaj városának déli fekvésű lejtőin található a Tokaj-Hétszőlő Szőlőbirtok, amely 2009-ben új tulajdonosra talált a francia Michel Reybier személyében. A Disznókő-birtoknak szintén francia a tulajdonosa, az Axához tartozik, de jelen vannak a németek vagy a spanyolok is, például a Tokaj Oremus tulajdonosaként a Vega-Sicilia. Számos kisbirtokos szívesen eladná a földjét, miután a likőrborok piaca válságát éli és egyelőre nem teljesítette a hozzá fűzött reményeket – hangsúlyozta a francia lap.
A magyar tokaji pedig a XVI. századtól páratlan presztízzsel bírt, az Osztrák-Magyar Monarchia idején diplomáciai szerepe is volt, és a királyok mellett írók, Goethe, Schiller és Voltaire, valamint zeneszerzők, Beethoven, Liszt, Schubert vagy Johann Strauss – zengték dicsőségét.
Manapság azonban – a Le Figaro meglátása szerint – ez a századokon át legendássá vált eszencia nem igazán kelendő. Tény, hogy a szovjet időkben a tokaji önmaga árnyékává vált, és azóta a fiatal szőlőtőkékkel még nem sikerült a boroknak azt a színvonalat elérniük, amely az államosítást megelőző időszakban volt rájuk jellemző.
Ezenkívül a valamikor nagyon keresett likőrborok a mai diétás étrendet kedvelő korban már nem részei az egészséges életmódnak. A német likőrborokat viszont most is elkapkodják, ráadásul elég magas áron, a likőrborok hagyományos éves vásárán, a franciaországi Treves-ben, ahol a Tokaj Hétszőlő az idei újdonságnak számít.
„A tokajit nem tartják számon a nagy borok között, pedig ott lenne az őt megillető hely” – mondta a lapnak Jean-Guillaume Prats, a Cos d,Estournel igazgatója, aki a Hétszőlőt forgalmazza. Közös céget hozott létre Pablo Alvarezzel, az egyik legnagyobb spanyol bor, a Vega Sicilia és 1993 óta a Tokaj Oremus tulajdonosával. Ő pedig nem titkolta a lapnak, hogy a vega-siciliához és más általa termelt borokhoz hasonlóan azt szeretné, hogy az Oremus is ismét a régi nagy borokat termelje.
A lap szerint az egyesülés azért nagyon jó választás, mert az Oremus arról híres, hogy a tokaji régió legelegánsabb borait termeli, a Hétszőlő területi adottságai miatt pedig fajtiszta borok termelésére alkalmas. Egy tokaji francia bortermelő, Samuel Tinon szerint az egyesüléssel a nehéz és tömény likőrborokat felválthatják az elegánsabb borok, amelyekkel a tokaji ismét „a királyok borává és a borok királyává” válhat – írta a Le Figaro.