A megye gazdaságának fejlődéséért együttműködik a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Kereskedelmi és Iparkamara a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Önkormányzattal
Harmincnyolcadik küldöttgyűlését tartotta a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Kereskedelmi és Iparkamara. Az eseményen együttműködési megállapodást írt alá a BOKIK és Dr. Mengyi Roland, a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Közgyűlés elnöke.
A közös munka célja a hatékony gazdaságfejlesztés és a munkahelyteremtés – hangzott el a keretszerződés aláírásán. Ezen belül is Borsod-Abaúj-Zemplén megye gazdaságának fellendítése, a foglalkoztatottság növelése, a munkaerőpiac igényeihez igazodó képzés szervezése, és a nemzetközi kapcsolatok erősítése.
A megyei önkormányzat kell, hogy a megyében a fejlesztés-politika és a gazdaságélénkítés motorja legyen – fogalmazott az eseményen Dr. Mengyi Roland, a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Közgyűlés elnöke. Az önkormányzat az, amely összefogja a különféle szervezeteket, és a közös stratégia nevében, politikai támogatással tesz a munkahelyteremtésért.
Mint mondta: elengedhetetlen, hogy a megyei kamara ebben partner legyen. Emellett sok más partnerre is számítanak, így például a munkaügyi központokra, a vállalkozók különféle szervezeteire, valamint a Miskolci Egyetemre.
A Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Önkormányzat a vállalkozások és képzések támogatásában tud hathatós segítséget nyújtani a megyei kereskedelmi és iparkamara tapasztalataira támaszkodva.
A megállapodás előzménye, hogy a magyar gazdaság teljesítménye az elmúlt évtizedben lényegesen elmaradt a nemzetközi, és a környező országokétól. Ennek legfőbb okaként a vállalkozások, ezen belül a hazai kis –és középvállalkozások legyengülése, és a rendkívül alacsony foglalkoztatási szint jelölhető meg. Magyarország jövője tehát a gazdaság gerincét képező hazai kis- és középvállalkozások megerősítésén és a kormány által meghirdetett cél: 10 év alatt egy millió új munkahely elérésén múlik.
Különösen igazak ezek az állítások Borsod-Abaúj-Zemplén megyére, amely a gazdasági szerkezet átalakulása és az ágazati válságok következtében hosszú évtizede a társadalmi-gazdasági szempontból legelmaradottabb megyék közé tartozik, és amelyben a munkanélküliségi mutatók a legmagasabbak az országon belül.
A negatív folyamatok megállítása és megfordítása a politikai, gazdasági szervezetek napi szintű együttműködését igényli konkrét feladatok megoldásában. Ennek érdekében kötött megállapodást a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Önkormányzat és a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Kereskedelmi és Iparkamara, amely a két szervezet, illetve a városi, települési önkormányzatokkal való együttműködésnek is keretet ad.
Az együttműködés területei
A megyében kiemelkedően magas a munkanélküliség, ezért legfontosabb feladat a munkahelyek teremtése. Annak érdekében, hogy a megyében működő kis- és középvállalkozások fejlesztései megvalósuljanak, tevékenységük piaci háttere bővüljön, a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Kereskedelmi és Iparkamara tájékoztató rendezvényeket szervez az Új Széchenyi Terv pályázati lehetőségeiről, az elérhető foglalkoztatási támogatásokról, valamint belföldi és nemzetközi üzleti találkozókat, beszállítói napokat rendez.
Helyi vállalkozások preferálása
Ahhoz, hogy a helyi vállalkozások új munkahelyeket tudjanak teremteni, piacra és fejlesztési lehetőségekre van szükségük. A lokálpatrióta gazdaságpolitika megyei szinten is megvalósítható.
Szakképzés
A szakképzési rendszer átalakításában a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Kereskedelmi és Iparkamara jelentős feladatokat lát el, amely csak az érintettekkel – szakképző intézményekkel, fenntartókkal, vállalkozásokkal – együttműködve oldható meg sikeresen. A duális képzési rendszerre való átállás folyamatában a BOKIK és a két TISZK mintaprogramot kíván megszervezni, amelynek tapasztalatai az országos szintű bevezetésben is hasznosíthatóak lesznek.
Befektető-szervezés
Borsod-Abaúj-Zemplén megyében a vállalkozások tőkeereje alacsony. A nagyszámú új munkahely létrehozása nem képzelhető el külső befektetők letelepedése nélkül. A befektetők szervezésében, a megye lehetőségeinek megismertetésében, a befektetői tárgyalásokban a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Önkormányzat és a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Kereskedelmi és Iparkamara szorosan együttműködik.
Honlap
A befektetési, turisztikai, gazdasági vonzerő ismertté tételének elsődleges eszköze az Internet, a többnyelvű, informatív és folyamatosan aktualizált honlap. A kamara együttműködik a megyei önkormányzat honlapjának gazdasági oldalai elkészítésében, átlinkelési lehetőséget biztosít a két honlap között.