Hatékony helyi innovációs rendszerek kialakítása az EU-ban Miskolc részvételével
A 2007-2013-as időszakban Magyarország számára is megnyílt a lehetőség az Európai Területi Együttműködési programokban való teljes körű részvételre. Az INTERREG IVC Interregionális Együttműködés Program révén 58 millió forint támogatáshoz jutott Miskolc városa a 2010-ben indult „ERMIS” (Effective Reproducible Model of Innovation Systems) projekt keretében.
A projekt keretében másodszor került megrendezésre egy európai interregionális innovációs műhely, melynek célja az innovációs irányításhoz kapcsolódó korszerű tudás megosztása. A 2011. március 16.-án rendezett miskolci találkozón bemutatásra kerültek az európai projekt 9 résztvevő régiójának SWOT elemzései. A partnerek és innovációs szakértők részletes tájékoztatást adtak a helyi innovációs rendszerek jelenlegi helyzetéről, megismertetik a partnerséget a stratégiai szempontból legfontosabbak feladatokkal. A partnerek által az innováció területén kiválasztásra került bizonyítottan sikeres megoldások feltárását és megosztását célzó legjobb gyakorlatok katalógusát a rendezvényen az azt kidolgozó Miskolc Holding Zrt. mutatta be.
A 2010 februárjában, a Francia Riviéra Kereskedelmi és Iparkamara vezetésével megalakult partnerség – 14 európai szervezet – célja, a helyi innovációt támogató rendszerek hatékonyabbá tétele olyan eszközrendszer fejlesztésével, amellyel az innováció helyi támogatói – a város és kapcsolódó intézményei – a kis- és középvállalkozások kapacitásait hivatottak elősegíteni. Miskolc önkormányzata, valamint Miskolc Holding Önkormányzati Vagyonkezelő Zrt. az ERMIS projekt által nyert mintegy 58 millió forint segítségével hajtja végre a várost érintő pályázati feladatokat, melynek költségeit 95 százalékban fedezi az uniós támogatás.
Az európai összefogás keretében megvalósítandó tevékenységek között szerepel a helyi innovációs rendszerek előmozdítását elősegítő módszertani eszközök fejlesztése valamint az európai partnerek közötti intenzív tapasztalatcsere, szakértők bevonásával. A pályázat 3 év alatt kívánja elérni az innovációs folyamatokat támogató intézmények, üzleti támogató szervezetek, tudásközpontok és helyi szakpolitikai döntéshozók közötti együttműködés KKV-kat támogató keretrendszererének és módszertanának kidolgozását. A későbbiekben a partnerek, a projektben szerzett tapasztalatok alapján, szakpolitikai ajánlásokat fogalmaznak meg és ajánlásaikat politikai döntéshozókkal fogadtatják el helyi és európai szinteken.