2024. 11. 23. szombat

Kelemen, Klementina
1 EUR 411 HUF
1 GBP 494 HUF
Kezdőlap » Hírek » Zöld-Hírek » „Inteligens Energia – Európa” Program

„Inteligens Energia – Európa” Program

A  CitySEC projekt célja a bevont önkormányzatok Fenntartható Energia Közösségek (Sustainable Energy Community:SEC) válásának elősegítése, elsősorban a Kiinduló Energetikai Helyzetelemzés és Fenntartható Akcióterv elkészülésének támogatásán keresztül.
A résztvevő önkormányzatok technikai segítséget kapnak a Polgármesterek Szövetségéhez való csatlakozás előkészítéséhez, és az Európai Unió 2020-ra előirányzott energia céljainak eléréséhez, azok túlteljesítéséhez. A Fenntartható Energia Közösség által megalkotott közös stratégia a szén-dioxid kibocsátás csökkentésének és az energia-hatékonyság javításának elősegítését támogatja majd.

E célokhoz csatlakozott a NORDA gesztorságával  Észak – Magyarországon: Eger város Önkormányzata, Hatvan város Önkormányzata, Tiszaújváros Önkormányzata, Tokaj város Önkormányzata, Ózd város Önkormányzata, Sárospatak város Önkormányzata, Szerencs város Önkormányzata, BÜKK-MAK Leader akciócsoportból, Bogács Község Önkormányzata,  Bükkaranyos község Önkormányzata, Bükkszentkereszt község Önkormányzata, Felsőtárkány Önkormányzata, Hernádnémeti város Önkormányzata, Nyékládháza város Önkormányzata, akik együttesen egy Fenntartható Energia Közösséget kívánnak létrehozni.

Ezért gyűltek össze 2011. január 13-ám a felsorolt Önkormányzatok vezetői, hogy ünnepélyes keretek között írják azt a Stratégiai Dokumentumot, amely a fentebb ismertetett célok megvalósítását irányozza elő a NORDA gesztorságával egy Európai Uniós projekt keretében.

Az átfogó stratégia az alábbi pillérekre épül:

1. City_SEC stratégia
2. Kiinduló energetikai helyzetelemzés elkészítése
3. Stratégiai célkitűzések meghatározása
4. City_SEC hozzájárulása a Fenntartható Energia Közösség stratégiájához
5. Önkormányzatok elkötelezettsége a City_SEC stratégia folytatására.

Ezen dokumentum aláírásával a csatlakozó Önkormányzatok formálisan elkötelezik magukat a SitySEC projektben való részvételre, a Fenntartható Energia Közösség belső szabályzatának meghatározására, továbbá az energiaügyi tervezéshez és fenntarthatósághoz illeszkedő közös célok rögzítése, valamint e célok megvalósításához hozzájáruló magán- és állami szereplők bevonása mellett.

Annak érdekében, hogy a Fenntartható Energia Közösség fejlődésének útja a hatékony és tartós környezeti- és energetikai fenntarthatóság felé vezessen, olyan hosszú távú stratégia meghatározására van szükség, amely a tervezett beavatkozások tekintetében holisztikus megközelítést követ, magában foglalva a civil társadalom minden szektorának bevonását és
részvételét, támogató politikai körét, helyi szereplők kompetenciáinak szélesítését, társadalmi tudatosság növelését, új gazdasági lehetőségek és pénzügyi mechanizmusok illetve, új vállalkozások és munkahelyek létrehozásának ösztönzését.

A hosszú távú stratégiai célok:

1.       Az Önkormányzatok energiatakarékosságának tartós növelése,

2.       Helyi és Európai piacok versenyképességének növelése az energiaszektorban létesített új vállalatok és munkahelyek teremtésén keresztül,

3.       A megtakarítások, folyamatos hatékonyság-mérésének és a szén-doxid semleges megújuló energiaforrások – állami – ipari szektorban, illetve a háztartási fogyasztásban történő – elterjedésének köszönhetően a CO2-kibocsátás legalább 20%-l történő csökkentése az érintett területeken.

A City_SEC projekt résztvevői:

-Sviluppo Marche SpA – Societa Unipersonale (Olaszország)

-Politechnical University of Marche Region (Olaszország)

-Istrian Develoment Agency Ltd. (Horvátország)

-Regional Energy Agency Central Macedónia Anatoliki SA (Görögország)

-Regional Develoment Agency of Bielso Biala (Lengyelország)

-Energy Agency for south-East Sweeden (Svédország)

-Municipality of Turin (Olaszország)

-NORDA Észak-Magyarországi Regionális Fejlesztési Ügynökség.

A projekt végrehajtása 30 hónapos, Olaszország nemzetközi gesztorság mellett.

Az Ünnepélyes projektdokumentum aláírását és a Széni Nándor Fejlesztési Igazgató által tartott bevezető gondolatokat követte két értékes szakmai előadás is, amely arra hívta fel a figyelmet, hogy nagyon sikeres és fontos döntés volt a NORDA-nak ebben a nemzetközi projektben részt vennie, akár nemzetgazdasági szempontból is.

Májer János a  megjelent sajtó kérdésére, mely szerint miért fontos Tokajnak a CitySEC programban részt vennie a következőt mondta: Tokaj abban a speciális helyzetben van, hogy az ország legkisebb városai közé tartozik, miközben intézményhálózata túlfejlett, egy 20 – 25 ezer fős városéval megegyező. Nem kérdés ezek után, hogy az energia költsége milyen meghatározó a város költségvetésében. Ezen mindenképpen változtatni kell, mert hosszútávon a város az egyre dráguló fosszilis energia megvásárlására nem lesz képes. Ezért a City_SEC program keretében olyan alternatív energiaforrások feltárását tervezzük a térségünkkel, amit – akár közösen is elő tudunk állítani – és értékesíteni. Ebben a tevékenységben munkahelyek létesítését is értjük közösen a térségünkkel, hiszen pld. szőlővenyige Hegyalján, vagy az aljnövényzet szinte kimeríthetetlen a Tiszai árterekben.

-Májer János

Érdekesnek találtad? Oszd meg a Facebookon!

Kapcsolódó cikkek

Zemplén Kupa – véreb fővizsga
A Magyar Véreb Egylet és az ÉSZAKERDŐ Zrt. 2024. november 16-án és 17-én versenyjellegű véreb fővizsgát rendez a Zemplén-hegységben, illetve szűkebb k…

További cikkek

Üdv a pénzügy világában!
Az iskolás évek alatt sokan abszolút távol érezzük magunktól a matematikával összefüggő tantárgyakat, aztán a felnőtt életünkben mégis pénzügyekkel, s…

Facebook

Időjárás

Karikatúra

furesz

Legolvasottabb

Hirdetés

Nap vicce

– Hogy hívják a mexikói rigót?
– ???
– Rodrigó!

Forrás: napivicc.hu

Hirdetés
Hirdetés

Horoszkóp