Az IPOSZ tagszervezete a Magyar Fényképész Ipartestület ez év áprilisában ünnepelte megalakulásának 20. évfordulóját.
Szolnok 2010. X. 18-20.
Az ipartestületek számos szakmai programmal, információkkal és szolgáltatásokkal, kedvezményes eszköz- és anyagbeszerzéssel, új technikák bemutatásával segíti a fényképész vállalkozások, a szakfényképészek elméleti és gyakorlati felkészítését. A korszerű, gyors szakmai információáramlás a kistelepüléseken dolgozó fényképészek számára létkérdés.Ezt a célt szolgálják a 40. Országos Szakmai Napok is.
A szolgáltató szakmákat, közöttük a fényképészeket is, a fizetőképes kereslet visszaesése, a közterhek alakulása, a túlzott adminisztráció, a tőkehiány, a finanszírozási gondok, a szakképzés, a tanulónevelés, és sok-sok ismert probléma, gyakran a műhelybezárások felé is sodorja.
A fényképész vállalkozások „padlóközeli” helyzetbe kerültek azért, mert a szakfényképészek által készített személyi okmányokhoz szükséges fényképeket az okmányirodák nem fogadják el!
A digitális technikák olyan tőkeigényes beruházásokat igényelnek, amit a kisebb vállalkozások nem tudnak vállalni. Beszűkültek az importból a beszerzési lehetőségek. Megszűntek az itthoni beszerzési források, vagyis a Magyarországon működő márkaképviseletek (Kodak, Agfa, Konica, stb.) Ezek a problémák is hozzájárultak ahhoz, hogy az elmúlt időszakban az 1-5 főt foglalkoztató fényképész vállalkozások alkalmazottaik 60-70 %-át elbocsátották. A fényképész vállalkozások 35-40%-a megszüntette vállalkozását.
Okmányokba szakképeket
Az ipartestület továbbra is küzd azért, hogy visszaszerezzék a szakfényképészek jogát az okmányirodáktól. Vagyis a szakfényképészek által készített – személyi okmányokba szükséges fotók, jogosítvány, személyi, útlevél – igazolványképeket is fogadják el az okmányok elkészítésénél.
A Magyar – Német Kereskedelmi és Iparkamara szervezésében 2010. november 28-án Brüsszelben egyeztetés lesz az okmányokba kerülő fénykép készítés módjainak nemzetközi egységesítéséről. Az e célból létrehozott bizottság összegyűjti az országok gyakorlatát az EU-ban kialakítandó egységes alkalmazásához.
A megrendelőt, a tisztes ipar védelmét, az ipartestület munkáját kiemelkedő szaktudásukkal segítő iparosok Aranykoszorús Mester és Ezüstkoszorús Mester kitüntetést kapnak.