A hallásban szerepet játszó, működőképes csillósejteket hoztak létre őssejtekből német és amerikai tudósok. A frankfurti és a stanfordi egyetem kutatói szerint eredményük nagy lépést jelent a hallás visszaállítása irányába.
A kísérlet egerek esetében már sikeres volt, az embereknél való alkalmazásig a kutatóknak számos klinikai vizsgálatot kell elvégezniük. A létrehozott sejtek működése a fülben lévő csillósejtekéhez hasonló. Összesen tizenötezer ilyen csillósejt felelős a hallásért a belső fülben.
Stefan Heller, a Kaliforniai Egyetem fül-orr-gégésze és csapata tíz éven át próbálkozott egerek csillósejtjeinek létrehozásával. A sejtek a rezgéseket akusztikus jelekként továbbítják az agy felé. Amennyiben ezek a nem megújuló sejtek az élet előrehaladtával erős zaj vagy gyógyszerek hatására megsérülnek, halláskárosodás lép fel.
A tudósok ezernyi ilyen sejtet szeretnének előállítani mesterséges úton, hogy a süketség ellen új eljárásokat dolgozzanak ki. „Hatalmas áttörés lehet ez a természetes emberi hallás visszanyerésért vívott küzdelemben, amely nem összehasonlítható az eddigi mesterséges segédeszközökkel, mint például a hallókészülékek vagy a belsőfül-protézisek” – fejtette ki Tomi Ströver, a frankfurti fül-orr-gégészeti klinika vezetője.
(MTI)