Már nemcsak a kirándulások alkalmával vagyunk veszélyben, hanem a városi parkokban, kertekben, erdős, fás területeken is megjelentek a kullancsok!
A Kullancsszövetség elmúlt fél évtizedes munkásságának és a sajtó munkatársainak a kullancsok elleni prevenciós tájékoztatásának köszönhetően a honi lakosság széles köre, különösen a rizikócsoportok tagjai már egyre szélesebb körben vették fel a kullancsok elleni prevenciós technikákat az elmúlt években.
– A kullancsok elleni védekezés fontosságát és módszertanát a társadalom összes tagjáig ki kell kommunikálni, mert a kullancsok már nemcsak a természetben, hanem a városok kertjeiben és a parkjaiban egész éven át lesik áldozataikat.
Már sokat hallottak tőlünk a kullancsok biológiájáról, melyből most két momentumot ragadunk ki.
1.,
-A kullancsok elterjedésének és létszámának növekedésének okai:
Egy vérrel szívott kullancs nőstény néhány hét elteltével több ezer petét rak. Ez a kullancsok betelepedésének az egyik oka, mert egy áldott állapotú kullancsmama is elég ahhoz, hogy egy kert, v. park aztán benépesülhessen. Sajnálatosan a honi hanyag turizmusnak köszönhetően sokan nem védték a velük kiránduló kutyáikat a kullancsoktól, s ezért vidékről még a Főváros kertjeibe és parkjaiba is betelepültek a kullancsok.
Továbbá a globális felmelegedés okán, azaz a talaj menti fagyok elmaradása okán nem gyérül a kullancspopuláció….
2.,
-A kullancsok más fertőzési technikákkal is „rendelkeznek” :
A köztudatban csak az van benn, hogy a kullancsok a csípésükkel fertőznek. De a kullancsok másképp is tudnak fertőzni:
1-A kullancs székletében is vannak kórokozók. A széklet beszáradása után az felporzik, s így a közelben lévő ember vagy háziállat légúti fertőzést szenved. A bőrsebbe került széklet is fertőz.
2-Az elhalt kullancs testében élve maradnak a mikroorganizmusok és a tetem porladása után is megvan a belégzéses fertőződés lehetősége. A széklet és a tetem porladás után az állattartó épületek és a ritkán használt hétvégi bungalók takarítása során okoz fertőződést.
3-A természetben legelő birka, kecske, vagy tehén nyers tejének jóleső kortyolásakor is fertőződhet az óvatlan kiránduló a kullancs által a kérődzőbe juttatott kórokozótól.
4-A kullancsok terjesztette kórokozókkal fertőzött erdei állatok testváladékaikkal szennyezik a növényzetet és a természetes vizeket, ahol közvetett úton mi is és kedvenc állatunk is fertőződhetünk.
5-A fertőzött kullancs- vagy ürüléke lenyelésével is bekövetkezhet a fertőződés, elsősorban kisgyermek vagy kutya esetében.
6-Ja és amit tudnak: a csípésükkel!
Miért fontos tudni ezeket a fertőzési technikákat?
Azért mert az agyvelő- és agyhártyagyulladás vírusa nem csak csípéssel, hanem belégzéssel és emésztőtraktuson át bejutva is képes fertőzni az áldozatát!!!!!!!!!!!!!!
Tehát itt már felvillan az, hogy a kullancs prevenció hallatán nem csak egy síkon kell gondolkozni és cselekedni!
A 2P-elve szerint, azaz a progresszív prevenció gondolatmenetén át kell felépítenünk az egyéni szintre át tevődött prevenciót.
Mivel már területeinket nem tudjuk permetezéssel védeni a vérszívók ellen, s hogy tőlük ne kaphassunk betegségeket megfelelően védekeznünk kell.
A hangsúly a kullancsok és szúnyogok által terjesztett betegségek megelőzésén van!
–Már benne vagyunk a tavaszban s ilyenkor a védekezést progresszívra kell állítanunk és először a betegség ellen kell preventíve lépni.
Ennek első védekezési síkja az, hogy a legveszélyesebb betegség a (agyvelő- és agyhártyagyulladás) vírusa elleni védőoltás gyorsított oltási sémája szerint történő beoltása a mindazon embereknek és gyermekeknek szükséges, akik kapcsolatot tartanak a természettel, (de már a városlakókat is). A szükséges védőoltást két hétre rá az első emlékeztető oltással kell megerősíteni, majd kilenc hónap múlva következik a második emlékeztető oltás, amit három évente rendszeres emlékeztető oltásokkal kell megerősíteni.
Az oltás egy innovációt tartalmaz.
A fecskendő tűje nem hasító-fájdalmas hegy kiképzésű, ezért mondják a gyerekek, hogy „ez a szuri már csak muri”.
A gyermekeknél még egy rendkívül fontos életvezetési tanács következik!
A családi fészekből kirepülni készülődő gyermekeiknek adják át és tegyék a költöző bőröndjébe az oltási könyvét és hívják fel a figyelmüket arra, hogy három évente az (agyvelő- és agyhártyagyulladás) vírusa elleni védőoltást élethosszig adassák be felnőtt, önálló életük során, s a majdan születő gyermekeiket egy éves kortól szintén oltassák!!
A második védekezési síkja a kullancsok elleni védekezés.
A természet szűkebb területein (táborhelyeken), vagy a zöldövezeti kertekben és parkokban a kullancsveszélyt csökkenthetjük terület- és/vagy egyedvédelemmel.
Területvédelem:
-Egyik lehetősége a kullancsok biológiájának ismeretéből fakadó módszerek.
Kerülni kell a vadak által tömegesen, gyakorta látogatott helyeket (vadcsapásokat, vadetetőket stb). A házak és az állattartó épületek körül kaszálással, bozót és rágcsálóírtással kell megszűntetni a kullancsok életterét. Az urbanizált helyektől távol kell tartani az erdei állatokat, különösen a sünöket.
Egyed védelem:
-2008-tól megszűnt az Actellic permetszerrel történő területvédelem lehetősége, ezért a megelőzés egyéni szintre tevődött át.
Egyik lehetőség magunk védelme szempontjából az , hogy a kullancsok lucifug , azaz napfényt gyűlölő tulajdonságát használjuk fel ellenük.
A szezonban a reggeli- és a délutáni órákban ne tartózkodjunk kullancsveszélyes területen, s gyermekeinket és se haggyuk a susnyásban árnyékot adó cserjék alatt szöszmötölni. A búvóhelyet adó hosszú hajunkat a szezon kezdete előtt nyírassuk le, hogy bőrfelszínüket elérhessék a napsugarak, távoltartva így a kullancsokat. A természetben könnyen ellenőrízhető öltözetben tartózkodjunk, s gyakran tartsunk „kullancsvizitet”.
A kullancs áldozatára kerülve a napfénytől mentes, izzadt-párás testrész bőrébe szúrja szipókáját. A bőrberögzülés tekintetében a látó kullancsok a rövid-, míg a „vak” kullancsok a hosszúszájszervű csoportba tartoznak. Az elöbbiek több-, míg az utóbbiak rövidebb időt töltenek vérszívással.
–Ma már nemcsak a kullancsok, hanem a szúnyogok is terjesztenek veszélyes betegségeket.
–Az oltás csak a legveszélyesebb betegség az (agyvelő- és agyhártyagyulladás) vírusa ellen véd, de nem nyújt védelmet a vérszívók által terjesztett egyéb betegségek ellen, ezért fontos a vérszívók, azaz a kullancsok és a szúnyogok elleni riasztószerek használata.
– Rovarriasztók vásárlásakor olvassuk el a vásárlói tájékoztatót és a bőrtípusnak és a szabadtéri tevékenység intenzitásának megfelelő rovarriasztót válasszunk.
-Léteznek gyengéd, bőrbarát, bőrgyógyászatilag tesztelt rovarriasztók (például: OFF Family Care rovarriasztók).
-Az illat-, színezék- és tartósítószermentes riasztószerek érzékeny bőrön és kisgyermekeken is alkalmazhatók.
-Az aktív életmód kedvelőinek a magas hatóanyagtartalmú rovarriasztókat (például: Autan rovarriasztók, OFF Active aeroszol) ajánljuk, mert fokozott igénybevétel esetén is, akár 8 órán át tartó hatékony védelmet biztosítanak.
Ha minden védekezés dacára kullancscsípés ér nem kell megijedni, azonnal cselekedni kell!
A kullancs bőrből történő szakszerű eltávolítása:
A kullancs bőrből való eltávolítására sok hibás népi módszer él a köztudatban. Sajnos minden hagyományos módszer (zsírral bekenés, csipesszel kicsavarás stb.) a kullancs fuldoklását és gyötrését célozza, minek következtében a kullancs kínjában kórokozót tartalmazó nyálat köp áldozatába. Tehát e módszerek pont a fertőződést ( iatrogen infekciot) idézik elő .
„A kullancs szakszerűtlen eltávolításakor is történhet fertőződés, ha a kullancs „feje”
bennszakad a bőrbe. A szétszakadt kullancs testéből kiömlő kórokozó tartalmú testváladéka fertőzi a csípett személyt, s ha körömmel tépték ki a szétszakadó kullancsot, akkor még a körömágyi, hajszálrepedésű sebeken keresztül az eltávolítást végző személy is fertőződhet” / Kimminan nyomán/.
Szakszerű eltávolító eszköz és módszer
A vérrel szívott, kifejlett kullancsok (imágók) eltávolítására szolgáló eszköz a KULLANCS-ELTÁVOLÍTÓ KANÁL. Országszerte a gyógyszertárakban, állatpatikákban és a benzinkutakon kapható, mindenki által alkalmazható, műanyag, orvostechnikai eszköz a Találmányi Világkiállítás aranyérmét is megkapta.
Az eszköz a kullancs szipókáját úgy fordítja ki az ember vagy a társállat bőréből, mint ahogy a meggymagkinyomó a meggyből a magot anélkül, hogy megragadná és megszorítaná a kullancs testét (nyálmirigyeit).
Mindenkinek legyen Kullancs-Eltávolító Kanál a házipatikájában, autója egészségügyi dobozában és a kirándulásokkor a hátizsákjában.
http://www.daylightmedia.hu/kullancsszovetseg/szenthe_istvan_deneveres_cikk.doc
http://www.daylightmedia.hu/kullancsszovetseg/harcsas_marta_sunos_lyme_koros_kutya_cikk_gesztesi.doc