A Bajnai-kormány a 2009 áprilisában ismertetett kormányprogramjának egyharmadát nem teljesítette a Nézőpont Intézet elemzése szerint, amelynek összefoglalóját hétfőn juttatták el az MTI-hez. A 134 tervezett intézkedésből 45 végrehajtása még várat magára – áll a közleményben. Mint írták, dinamikáját tekintve Bajnai Gordon kormányzásának legaktívabb szakasza tavaly júniusra esett. A politikai ősz ezután már biztos pályán haladt: tudható volt, hogy az Országgyűlés többsége elfogadja a kormányfő büdzsétervét. Az „érdemi” kormányzás 2009. november 30. után azonban megszűnt az elemzés szerint.
Bajnai Gordon nem adott világos programot a hátralévő hónapokra, eltűnt a politikai nyilvánosságból és számottevő kormányzati intézkedéseket sem jelentett be. E helyett inkább külpolitikai programokkal töltötte utolsó hónapjait – véli a Nézőpont Intézet.
Az elemzés szerint a nem teljesített ígéretek között öt típust lehet elkülöníteni. Az első csoportban azok vannak, amelyeket a kormány csupán „kiszervezett” más állami-kormányzati szervekhez, ide sorolható a turisztikai szektorra vonatkozó összes célkitűzés. A második típusba tartoznak azok, amelyeket csak „pro forma hajtott végre a kabinet, valójában a kívánt céllal ellentétes hatáshoz vezettek, mint például a MÁV hatékonyságnövelését”.
Harmadik típusba sorolhatók azok az ígéretek, amelyek megvalósítása megrekedt bírósági eljárás miatt, ide tartozik a családi pótlék adóalapba vonása vagy a Sukoró térségében megvalósítandó nagy értékű beruházás – írták.
Negyedik típusba azok taroznak, amelyeket az államfő küldött vissza a törvényhozásnak, s azt a kormány többé nem vette fel napirendre. Ide sorolható a Közérdekvédelmi Hivatal ügye, az ötödikbe azok az ígéretek tartoznak, amelyek „legfeljebb a szakmai vitáig, esetleg a javaslattételig jutottak el”. Ilyenek például az állami működés alapjául szolgáló nyilvántartások megújítása, vagy az új büntetés-végrehajtási törvény.
(MTI)