A következő magyar kormánynak a sportot stratégiai ágazattá kell nyilvánítania – mondta Orbán Viktor, a Magyar Olimpiai Bizottsággal (MOB) történt keddi egyeztetését követő sajtótájékoztatón. A Fidesz elnöke kiemelte, továbbra is nemzeti ügynek kell tekinteni, hogy Magyarország az olimpiai éremtáblázat első tíz helyezettje között szerepeljen. Hangsúlyozta, hogy ehhez meg kell teremteni az előfeltételeket, azaz ha más országok képesek a költségvetésük egy százalékát a sportra fordítani, akkor ezt Magyarországnak is meg kell tennie.
Orbán Viktor a sportköltségvetést terhelő, egymilliárd forintos Forma-1-es támogatás kapcsán a sajtóban kibontakozott vitáról azt mondta, ez élet-halál kérdés az élsport számára, így ezért küzdenie kell, és a következő kormány feladata, hogy ezt az összeget minél gyorsabban eljutassa a MOB-hoz.
Kiemelte: ahhoz, hogy a jövő nemzedéke is gólokat rúgjon és érmeket szerezzen, a sportot stratégiai ágazattá kell nyilvánítani, különben Magyarország nem lesz a sikeres emberek országa. Orbán hozzátette, az egyeztetésen „fociról nem volt szó”, Budapest olimpiai pályázatáról viszont igen. Úgy fogalmazott: azt, hogy mekkora esélye van jelenleg egy 2020-as ötkarikás kandidálás benyújtásának, London előtt kockázatos megmondani, de a következő kormány szándéka Magyarországot olyan állapotban hozni, hogy legyen esélye egy olimpiai pályázatra.
A Fidesz elnöke szerint nem a kormány feladata megmondani, mi a helyes út egyes sportszövetségek, sportágak számára, ez a MOB feladata, s az olimpiai bizottságot a kormánynak partnerként kell kezelnie. Hangsúlyozta, a sportvezetők tervei alapján kell a sportköltségvetésnek növekednie, egészen az 1 százalék magasságába, a mostani 0,2 százalékról.
Orbán hozzátette, ha MOB alkalmasnak tartja magát arra, hogy az állami pénzeket elossza, akkor a kormány partner lesz abban, hogy ezt a lehetőséget biztosítsa.
Varga Zoltán sportért is felelős önkormányzati miniszter szerint, ha Magyarország költségvetésének egy százalékát a sportra fordítaná, akkor más területektől kellene pénzt elvonni. Hozzátette, hogy ez utólagosan elégedetlenséget szülne, amiért valakinek vállalnia kellene a felelősséget. A miniszter hangsúlyozta: a gazdasági világválság kirobbanása óta a célkitűzés mindvégig az volt, hogy a magyar sport ne legyen annak vesztese. Ennek megfelelően az olimpiai felkészülésre szánt szakmai támogatás 970 millió forintról 1,247 milliárd forintra nőtt.
(MTI)