Az UNICEF Magyar Bizottsága rendhagyó módon kívánja emlékeztetni a gyermekjogi egyezmény elfogadásának 20. évfordulójára azokat a döntéshozókat, akik fontos szerepet játszanak a gyermekek helyzetének alakításában. Az UNICEF „20 év – 20 nap” gyermekjogi hónapjához kapcsolódva az elkövetkező napokban és hetekben számos megyei és városi közgyűlés, valamint az Országgyűlés képviselői kapnak rongybabát az UNICEF-től. Borsod-Abaúj-Zemplén Megyében 2009. december 17-én csütörtökön, a közgyűlésen vették át a képviselők a babákat. A közgyűlés minden tagja támogatja a programot. Az önkéntes fiatalok, nyugdíjasok, fogyatékkal élők által készített rongybabák és a hozzájuk kapcsolódó üzenet arra emlékeztetnek: közös felelősségünk a gyermekek jogainak tiszteletben tartása és biztosítása, s ebben mindannyiunknak bőven van még tennivalója.
Idén novemberben 20 éves az ENSZ Gyermekjogi Egyezménye, mely a legszélesebb körben elfogadott emberi jogi dokumentum a világon. Két évtizede foglalták először jogilag is kötelező formába, hogy a gyermekeket is születésüktől fogva megilletik az emberi jogok és ezek érvényesülése érdekében az államokat számos kötelezettség terheli.
Az UNICEF Magyar Bizottsága az évforduló alkalmából szeretné a központi és a helyi döntéshozókat a gyermekek jólétéért viselt felelősségükre emlékeztetni.
A gyermekekkel való törődés jelképének a rongybabát választotta az UNICEF, mivel a világon mindenütt játszanak rongybabával a gyerekek, függetlenül attól, hogy gazdag vagy szegény családba születtek.
Ezek a rongybabák attól különlegesek, hogy önkéntesek százai készítették őket határon innen és túl, olyan családok, fiatalok, nyugdíjasok, állami gondoskodásban vagy fogyatékkal élők, akik fontosnak tartják a gyermekek jogainak ügyét.
Üzenet a döntéshozóknak
Az elkövetkező napokban és hetekben számos megyei és városi közgyűlés, valamint az Országgyűlés képviselői kapnak rongybabát az UNICEF képviselőitől.
A babákat üzenet kíséri, mely arra kéri a képviselőket: döntéseiknél tartsák szem előtt a gyermekek mindenek felett álló érdekét. Jogszabályok elfogadásakor, intézkedések meghozatalakor vegyék figyelembe, hogy ezek hogyan befolyásolják a gyermekek helyzetének alakulását. Tevékenységük során segítsék elő, hogy a fiatalok minél szélesebb körben működhessenek közre az őket érintő ügyek intézésében, megoldásában. Nyújtsanak segítséget olyan programok és politikák elfogadásához, melyek erősítik a családokat és támogatják őket gyermekeik méltó körülmények közötti felnevelésében.
A gyermekjogi egyezmény évfordulója egyben jó alkalom arra, hogy a települések számba vegyék a gyermekek helyzetének javítása, jogaik biztosítása terén eddig elért eredményeiket és a megoldatlan feladatokat.
A rongybabák készítői szeretnének kézzelfogható segítséget is nyújtani. Ezért minden rongybaba „örökbe fogadható”. Az így felajánlott adományokból az UNICEF Magyar Bizottsága hazai kistelepülési óvodák fejlesztő játékainak bővítését támogatja. E programja keretében a Bizottság eddig több mint 700 óvodának ajándékozott játékokat.
A gyermekjogi tennivalókra emlékeztető UNICEF rongybabákat elsőként Katona Béla, az Országgyűlés elnöke és Pelczné Gáll Ildikó, az Országgyűlés alelnöke vehette át az egynapos magyarországi látogatásra érkezett Philip O’Brientől, az UNICEF genfi regionális igazgatójától és az UNICEF Magyar Bizottság vezetőitől.
Máshol is segítettek már a rongybabák
Az UNICEF nemzetközi rongybaba programja 1988-ban indult Olaszországból. A babákat készítőik az UNICEF-nek ajándékozzák, a szervezet pedig „örökbe adja” azokat. A kezdeményezés az elmúlt években folyamatosan bővült, az örökbefogadók által felajánlott adományok értéke 2002-ben már meghaladta a 2 millió dollárt.
Az olasz Pigotta-kat Franciaországban a Frimousse-ok követték, majd számos finn és cseh gyerek csatlakozott a programhoz. Olaszországban a milánói Scala legnevesebb baba- és jelmezkészítői, Franciaországban a legnevesebb divatdiktátorok és fiatal tervezők is elkészítették saját rongybabájukat. A francia “haute-couture” babákat Párizsban egy kiállítás keretében ismerhette meg a közönség, majd ezeket elárverezték és az így befolyt összeget pedig az UNICEF oltási programjának javára fordították. A több mint 50 alkotó között olyan világhírű divatházak szerepeltek, mint az Armani, a Christian Lacroix, az Emanuel Ungaro, a Givenchy, vagy a Pierre Cardin.
Magyarországon eddig számos iskola, közösségi ház és nyugdíjas klub csatlakozott a felhíváshoz, sőt határon túli magyar iskolákból, pl. a szlovákiai Párkányból is érkeztek babák. Az önkéntesek vállalták, hogy rongybabák készítésével járulnak hozzá a felelősség és a törődés gondolatának terjesztéséhez. A készítőknek jár a névadás joga is, így már folyamatosan születnek a Csillák, a Hajnalkák, a Lacik és a Dávidok. Az 50 centiméteres rongybabák elkészítését szabásminta és pontos útmutató segíti.