Közérdekű bejelentésről akkor beszélünk, ha a bejelentő olyan körülményre hívja fel a hatóság figyelmét, amelynek orvoslása, illetőleg megszüntetése nem az egyén, hanem a közösség vagy az egész társadalom érdekét szolgálja.
Egy adott bejelentés, társadalmi szempontból akkor nevezhető hasznosnak, ha olyan jogsértő magatartásra hívja fel a figyelmet, olyan adatokat tartalmaz, amelyek egyébként nem állnak a Hivatal rendelkezésére, illetve nem biztos, hogy a látókörébe kerülnek.
Az APEH feladatköréhez kapcsolódva ilyenek az adóügyi szabálytalanságokra (pl. számla-, nyugtaadási kötelezettség elmulasztására, be nem jelentett alkalmazott foglalkoztatására) vonatkozó bejelentések.
Az adóigazgatási eljárások során az adóhatóságnak kell bizonyítania a jogsértő magatartás elkövetését. Ebből következően Hivatalunk akkor tud a bejelentés alapján eredményes vizsgálatot lefolytatni, ha a bejelentő
– beazonosítható módon megnevezi a bejelentettet,
– a beadványában minél több adattal, információval részletezi az adóügyi visszaélést, és
– megküldi a rendelkezésére álló bizonyítékokat is, melyek jellemzően iratok (pl. szerződések, megrendelések, jelenléti ívek).
Amennyiben a bejelentőt személyesen is érinti a jogsértés (például a munkavállaló, akit foglalkoztatója nem jelentett be az adóhatósághoz), az eredményességhez fontos, hogy a hivatal rendelkezésére álljon a vizsgálat során, és hozzájáruljon a személyes adatainak felhasználásához.
A közérdekű bejelentés nem lehet a magánbosszú eszköze, még akkor sem, ha az valamely jogos vagy jogosnak tartott sérelemből fakad. A feltételezéseken, de még inkább a valótlan állításokon nyugvó bejelentés semmiképp sem szolgálja a közérdeket.
A tapasztalatok alapján sokszor előfordul, hogy a bejelentők a hatáskörén kívül eső ügyekben kérik az APEH közbenjárását. Hivatalunk azonban járhat el olyan ügyben, mely kártérítésre, valamely szerződéses kötelezettségből eredő magánjogi követelés érvényesítésére, behajtására irányul (hibás teljesítés, fizetési kötelezettség nem teljesítése). Az elmaradt munkabérrel kapcsolatos követeléseket nem az adóhatóságnál, hanem a bíróság előtt lehet érvényesíteni. Megemlítendő továbbá, hogy az adóhatóság nyomozati jogkörrel sem rendelkezik.
A közérdekű bejelentés alapján indult eljárásban is köti Hivatalunkat a titoktartási kötelezettség, ezért a vizsgálat adatait a bejelentők nem ismerhetik meg.
Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal
Észak-magyarországi Regionális Igazgatósága