– No itt álljunk meg egy pillanatra! Az Egyetem és a TVK Nyrt. együttműködési megállapodást írtak alá a hónap elején. Miért jó ez az Egyetemnek?
– Sok évtizedes jó kapcsolatot pecsételtünk meg ezzel a megállapodással. A Műszaki Anyagtudományi Karunkon a jövőben TVK tanszék is működik. Már hosszú ideje együtt dolgozunk az egyetemi szintű képzésben, így a TVK többek között gyakorlati képzést biztosított a Gépészmérnöki és Informatikai Kar gépész és vegyipari-gépész, valamint a Műszaki Anyagtudományi Kar vegyipari technológiai szakirányos hallgatói számára. Az új tanszék létrejötte tovább erősíti az Egyetem gyakorlatorientált képzéseit és alkalmazott kutatásait. Az Egyetem fontos feladatának tartja a gazdaság, az ipar szereplőivel való jó kapcsolatok kiépítését. A TVK Tanszék mellett szép példája ennek a Robert Bosch Mechatronikai Tanszék is, amely az első vállalatok által létrehozott tanszék az országban. Az ő laborrendszerük gyakorlati oktatásunk egyik gyöngyszeme. De kapcsolatban vagyunk a régió minden nagyobb vállalatával is. Így valósulhat meg maradéktalanul az Egyetem egyik fontos küldetése, hogy hallgatóit vonzóvá tegye a munkaerőpiacon. Természetesen ez csak akkor lehetséges, ha növendékeink a diplomaszerzés után megállják a helyüket a vállalatoknál. Ennek érdekében az egyetemi kutató és oktató munkának összhangban kell lennie a vállalatok elvárásaival, mert csak korszerű ismeretek birtokában tudnak a fiatalok helytállni. S itt térek vissza a selmecbányai hagyományokhoz… Onnan örökítjük át azt a gyakorlatorientált képzést, amit ugyan nem minden időben tekintettek előnynek, sok kritika érte, de mára bebizonyosodott, hogy ha a diák a gyakorlatban látja, hogy amit Ő lerajzolt, kidolgozott, annak van konkrét haszna, akkor másként áll a feladathoz. Egyetértek azzal, hogy mély elméleti alapokat kell adnunk az itt tanulóknak, de a mesterségbeli tudást sem szabad mellőzni. Ennek a Miskolc Egyetemen kultúrája van, s itt a haszna számunkra a cégekkel kötött együttműködési megállapodásnak.
– Mi a cégek haszna ebből?
– A diákjaink együtt dolgoznak a cégek szakembereivel, munkakapcsolatba kerülnek, s kiderül, hogy miben jók. Tehát amikor végeznek, s elhelyezkednek a cégnél, könnyebben beilleszkednek, s olyan feladatokat bíznak rájuk, amelyről bebizonyosodott, hogy a legjobban tudják megoldani. Az is előny, hogy olyan témában dolgozik tanár és diák együtt, ami a cégnek hasznot hoz. A TVK nemcsak az Egyetemen rendez be laborokat, hanem a diákokat kiviszi a gyártás helyszínére is, s ott is oktatja őket, tehát a vállalat kész mérnököt kap, s nem akkor kezdődik a betanítás, amikor a végzett hallgató munkába áll.
– Hogyan illeszkedik ez a fejlesztés a 6,5 milliárdos Uniós pályázatból megvalósuló programba?
– Abszolút beleillik, hiszen mindamellett, hogy 11 épületet újítunk fel a pályázati pénzből az elkövetkezendő másfél évben, korszerűsítjük a műhelyeket, a laborokat. Hatalmas technikai fejlesztéseket hajtunk végre a műszerparkunkban, az eszközeinkben. A napokban írja alá az Egyetem vezetése a szerződést, s kezdődhet az örömteli feladat végrehajtása, ami azért lesz nagy kihívás, mert az élet nem áll meg, hanem itt közben folyik az oktatómunka a kutatás, a vizsgáztatás, tehát úgy újul meg a campus, hogy közben változatlanul működünk.
– Visszatérve egy gondolat erejéig a pályaválasztásra: ha Önnek most lenne 18 éves valamelyik lánya, mit tanácsolna neki, milyen pályát válasszon ebben a csöppet sem könnyű világban?
– Akkor is azt mondtam, amikor a három lányom pályát választott, s ha ismerősök megkérdeznek, akkor is, így ma sem mondok mást, csak azt, hogy az első és legfontosabb szempont, hogy szeresse a diák amit választ. Nem azért, mert, mint régen mondtuk, a pályaválasztás egy életre szól – hiszen ez ma már nem is igaz, egy élet során lehet, hogy többször is kell pályát módosítani -, hanem azért, mert a diák, ha szereti, akkor könnyen tanulja, könnyebben veszi az akadályokat, s a munkavállalásnál sem lesz gondja. Szerintem akármilyen is a világ, ez a leginkább meghatározó, ha választanunk kell.